מכון המחקר

מכון המחקר במרכז הרפואי ע"ש ברוך פדה, פוריה מהווה שלוחה של הפקולטה לרפואה בגליל של אוניברסיטת בר אילן. מטרת המכון לאפשר שילוב בין המחקר הקליני למחקר הבסיסי כאשר המודל הינו ממיטת החולה לשולחן המעבדה ובחזרה. מעבדות המחקר הפועלות במכון מצוידות בטכנולוגיות מתקדמות המאפשרות עבודה עם תרביות תאים, אימנוהיסטוכימיה, ביולוגיה מולקולרית ומיקרוסקופיה במגוון שיטות.
במסגרת הפעילות המחקרית במכון מתבצעת הנחיית סטודנטים לתארים מתקדמים, רופאים במסגרת השתלמות בתקופת מדעי היסוד וסגל מקצועות הבריאות וסיעוד המעוניינים בביצוע מחקר.

מנהל מכון המחקר: ד"ר אבי פרץ
טלפון:04-6652941
פקס: 04-6652767
דוא"ל: aperetz@pmc.gov.il

החיידק של המורה שלי (גלובס - שלומות - 30/12/2021)

מעבדות המחקר הפועלות במכון

המעבדה לחקר סוכרת ומטבוליזם

המעבדה משלבת מחקר בסיסי וקליני מסחרי, ועוסקת בחקר סיבוכי מחלת הסוכרת ומחלות מטבוליות נלוות. מעבדת המחקר מסונפת למכון הדיאליזה בראשותו של פרופ' פריד נחול.
אחת הבעיות המרכזיות במחלת הסוכרת היא התפתחות סיבוכים קשים הכוללים פגיעה בכליה (נפרופתיה), פגיעה ברשתית העין (רטינופתיה) ואף פגיעה בפעילות הלב. מתוך הצורך למנוע את הופעתם של סיבוכים אלו עוד בשלבים הראשונים, לפני הגעת החולים לשלב "האין חזור" של הכשל כלייתי או איבוד הראייה, הוקמה מעבדת המחקר. לפיכך, בלב המחקר של המעבדה עומדות מספר מטרות עיקריות:
• פענוח המנגנון שמוביל להתפתחות כשל כלייתי ופגיעה ברשתית בקרב חולי הסוכרת, בהתאם לגנטיקה של כל פרט ופרט. רק לאחרונה מצאנו כי בדיקת דם פשוטה שיש באפשרותנו לבצע במעבדה ניתן לנבא איזה חולה סוכרת יפתח סיבוכים קשים כמו מחלות כליה, ירידה בראיה ופגיעה לבבית.
• איתור מרקרים חדשים בבדיקות דם או שתן אשר יכולים להצביע על התפתחות סיבוכי הסוכרת עוד בשלביה הראשונים.
• הבנת השפעתו ההגנתית של מתן ויטמין D פעיל במניעת הנזק המבני והתפקודי שנגרם לכליה ולרשתית העין בעקבות מחלת הסוכרת.
• הבנת הקשר בין הרכב אוכלוסיית חיידקי המעי (המיקרוביום) של הפרט והתפתחות מחלות כליה שונות כדוגמת IgA Nephropathy.
• לאחרונה אף הרחבנו את תחום המחקר של המעבדה והתחלנו מחקר משותף עם מחלקת נשים בבית החולים העוסק בהבנת המנגנונים אשר עשויים להוביל לסיבוכי הריון שונים כדוגמת סוכרת הריונית, רעלת הריון או עיכוב בגדילה תוך רחמית של העובר.
עבודת המחקר הבסיסי במעבדה נעשית הן בחולים והן במערכת מודל עכברית המאפשרת לנו להרחיב את מגוון הניסויים והשיטות על מנת להגיע להבנה מולקולארית של המנגנונים העומדים מאחורי הפתולוגיות השונות אותן אנחנו חוקרים. ממצאי המעבדה השונים מוצגים בכנסים שונים בארץ ובחו"ל ומפורסמים בכתבי עת מקצועיים.
בשנה האחרונה המחקר הקליני במעבדה נמצא גם הוא בתנופה- כיום במכון הנפרולוגי מתקיימים ארבעה מחקרים קליניים פעילים בקרב חולי הסוכרת ושני מחקרים נוספים עתידים להיכנס בקרוב. על ידי הקמת מערך מחקר קליני פעיל העומד לצד הקליניקה המטפלת בחולים יש בידינו לסייע לחולים ולאפשר להם לקחת חלק בניסויים בינלאומיים חדשניים ופורצי דרך אשר עשויים לסייע להם במחלתם.

מנהלת המעבדה: ד"ר ענבל דהאן
דוא"ל: idahan@pmc.gov.il
טלפון במעבדה: 04-6652767, במשרד: 04-6652768

המעבדה לחקר מיקרוביולוגיה קלינית ומחלות זיהומיות 
המעבדה עוסקת במגוון תחומים מרכזיים במיקרוביולוגיה ומחלות זיהומיות ופועלת בשיתוף עם המעבדה למיקרוביולוגיה קלינית בניהולו של ד"ר אבי פרץ והיחידה למחלות זיהומיות בניהולה של ד"ר אורנה ניצן . מבין התחומים העיקריים הנחקרים במעבדה הינם:
• אפידמיולוגיה של החיידק Helicobacter pylori , זיהוי מנגנוני עמידות של החיידק לתכשירים אנטיביוטיים (לרבות השוואה בין אוכלוסייה ערבית ויהודית, ילדים
• ומבוגרים), זיהוי מקורות סביבתיים כדוגמת מקורות מים טבעיים (כדוגמת הכנרת) ואפשרויות ההדבקה ממקורות אלו וכן הקשר בין החיידק לבין אי פוריות.
• הדבקה אופקית של חיידקים עמידים בדגש על חיידקי מעיים יצרני אינזמי ESBL ו-MRSA בין אם לילוד במהלך הלידה.
• עמידות החיידק Clostridium difficile לתכשירים אנטיביוטיים, אפיון התגובה החיסונית כנגד החיידק וזיהוי מולקולארי של זנים שונים של החיידק.
• פיתוח שיטות מהירות לזיהוי מיקרוארגניזימים בדגימות קליניות באמצעות MALDI-TOF- spectrometer.

מנהלת המעבדה: ד"ר מאיה אזרד
דוא"ל: mazrad@pmc.gov.il
טלפון במעבדה: 04-6652766

המעבדה לחקר מחלות לב וכלי דם
המעבדה מתמקדת בחקר מנגנונים מולקולריים של מחלות לב וכלי דם. המחקר מתבצע בשיתוף המערך הקרדיווסקולרי בניהולו של פרופ' עופר אמיר.
המחקר מתמקד בעיקר במעורבותן של מולקולות RNA קטנות במחלות קרדיו-וסקולריות. עד לפני כ-20 שנה היה נהוג לחשוב שבגנום האנושי ישנם כמאה אלף גנים, אך פרויקט ריצוף הגנום האנושי שהסתיים בשנת 2003 הראה שמספר הגנים הוא מצומצם בהרבה ומסתכם בכ-20 אלף. רצפי DNA הלא מקודדים לחלבון, לפחות בחלקם, נחשבו ל"זבל", אשר תפקידו אינו ברור, אם בכלל. במהלך השנים חלק מרצפים אלו התגלו כמולקולות RNA אשר אינן מקודדות לחלבון, אך בעלות תפקידים רגולטוריים חשובים וביניהם מולקולות RNA קטנות – microRNA.
microRNA מבקרות ביטוי גנים ע"י קישור ל-messenger RNA ומניעת תרגום חלבון. בשנים אחרונות תוארו תהליכים פיסיולוגיים ופתולוגיים רבים בהם למולקולות microRNA תפקיד מרכזי, וכעת נעשים ניסיונות רבים על מנת להשתמש בידע הנרכש כדי לשפר יכולות דיאגנוסטיות, פרוגנוסטיות או טיפוליות בתחומים רבים ברפואה.
במעבדה שלנו נחקרות מולקולות microRNA בהקשר של מחלות לב וכלי דם, כאשר המחקר מתבצע בדוגמאות של חולים המאושפזים במערך הקרדיו-וסקולרי תוך שיתוף פעולה הדוק עם הצוות הרפואי וסיעודי של המערך. הפרויקטים המרכזיים הם:
• microRNA באירוע כלילי חריף: בפרויקט זה אנחנו מאתרים מולקולות אשר הביטוי שלהן שונה בדם של חולים המאובחנים עם אירוע כלילי חריף בו חלה חסימה קשה באחד העורקים המזינים את שריר הלב הדורשת התערבות טיפולית מידית לעומת אנשים ללא בעיות בכלי דם כליליים או בעיות כרוניות שאינן דורשות טיפול מיידי. בהמשך תבדק השפעתן של מולקולות אלו על חומרת המחלה ועל השנות של אירועים דומים בחולה.
• ביטוי של מולקולות microRNA בחולי אי ספיקת לב. אי ספיקת לב היא מחלה כרונית מחמירה עם הזמן בה יש מעורבות של מערכות פיזיולוגיות נוספות. בפרויקט זה אנחנו חוקרים מולקולות microRNA אשר הביטוי שלהן שונה בדמם של חולי אי הספיקה לעומת אנשים בריאים, מאתרים אם מקור השוני הוא שריר הלב עצמו או איברים אחרים והאם שינויים אלו נמצאים בהתאמה עם סמני מחלה נוספים כגון מרקרים ידועים של אי הספיקה או/ו סמנים קליניים.
• ביטוי של microRNA במחלות מסתמים: מחלות מסתמים היא קבוצה נפוצה של מחלות לב העלולה לגרום לבעיות חריפות כגון קשיי נשימה ואיבוד הכרה ובמקרים קשים וללא טיפול לגרום לאי ספיקת לב ומוות. מחלה של מסתמי הלב יכולה לנבוע מכמה סיבות ולמרות שזו בעיה נפוצה ביותר, כמעט ולא ידוע על דרך מניעה או טיפול ללא התערבות כירורגית. מטרת אחד הפרויקטים במעבדה הוא לזהות microRNA וגורמים נוספים התורמים להתפתחות המחלות מסתמים ובכך לקדם את ההבנה של המחלה ודרכי מניעה וטיפול בה.

יצירת קשר: ד"ר נטליה וולינסקי
דוא"ל: nvolinsky@pmc.gov.il
טלפון במשרד: 04-6652764, מעבדה 04-6652763
המעבדה לחקר תאי גזע ומחקר רב תחומי
בנוסף לתחומי עיסוק ספציפיים פועלת במכון מעבדת מחקר המאפשרת פעילות מחקרית בתחומים שונים. המעבדה עוסקת בעיקר בתחום ביולוגיה של התא בשיתוף המכון האונקולוגי וכן תאי גזע (בפרט תאי גזע אנדותליאלים) ומעורבותם במחלות שונות. המעבדה לחקר תאי הגזע באה להשלים את התמונה הנחקרת – ועוסקת בהבנת הנדבך של תאי הגזע שתורמים לבניית כלי דם חדשים ולתיקון כלי דם שנפגעו ויש צורך לשקמם.
כ"כ יש שמוש במעבדה לבדיקת רמות ציטוקינים ומולקולות קישור הקשורות לתהליך הוסקולרי והדלקתי – תוך לימוד ונסיון הבנה של תהליכי מחלה שונים במערכת הקרדיו וסקולרית. בנוסף מעבדה זו פועלת בשיתוף עם מעבדה להדמיית כלי דם ופיזיולוגיה של זרימת הדם. במסגרת שיתוף פעולה זה נבדקת הקורולציה בין מדדים בהדמיה לבין מדדים הנבדקים במעבדה.

יצירת קשר: פרופ' ארנון בלום
דוא"ל: Ablum@pmc.gov.il
טלפון במשרד: 04-6652260


     

חזור לראש העמוד