יחידה : התאוששות

מנהל יחידה

ד"ר איימן בוקעאי

אח/ות אחראי/ת

קזולה חלבי תמר

  • מידע כללי

  • צוות המחלקה


ישנם מספר יחידות התאוששות במרכז הרפואי
1. צמוד לחדר ניתוח אמבולטורי הנמצא בקומה 5 -4 מיטות אשפוז.
2. צמוד לחדר ניתוח חדר לידה נמצא בבניין מיילדות- 2 מיטות אשפוז.
3. צמוד לחדר ניתוח פה ולסת נמצא במרפאת פה ולסת- 3 מיטות אשפוז.
4. צמוד לחדרי ניתוח מרכזי  נמצא ליד המלר"ד- 13 מיטות אשפוז. 

היחידות להתאוששות צמודות  לחדרי הניתוח, וייעודן העיקרי הוא טיפול, ניטור והשגחה צמודה על המטופלים בסמוך למועד ההרדמה וניתוח.
יחידת התאוששות מהווה סביבת עבודה מורכבת ואינטנסיבית בשל מגוון הבעיות האופייניות לתקופה המיידית שלאחר הניתוח, כולל מניעה וטיפול במצבי חירום לבביים ונשימתיים, טיפול בכאב וטיפול בתופעות לוואי אפשריות של ההרדמה והניתוח.

בהגעת המטופל/ת  להתאוששות יחובר:
 למסכת חמצן בהתאם לצורך, מוניטור, מד לחץ דם ומד סטורציה. (מכשיר המודד את ריווי החמצן בדם). לעיתים, מחובר המטופל לעזרים נוספים כמו נקזים שונים או קטטר שתן, בהתאם לסוג הניתוח שאותו עבר ובהתאם למצבו.
רק לאחר הבאת החולה למצב יציב ובטוח, ניתן לשחררו מחדר ההתאוששות משך ההשגחה בהתאוששות יכול לנוע בין 15 דקות עד מספר שעות, תלוי בסוג הניתוח ,בסוג ההרדמה ובמצבו של המטופל.

בהנחה שהמטופל יציב ונמדדים סימנים חיוניים תקינים (לחץ דם,דופק וסטורציה ) זמני שהייה בהתאוששות יהיו:
מטופל לאחר הרדמה מקומית –כ 15 דקות
מטופל לאחר הרדמה כללית/אזורית –כ 30 דקות עד כשעה.
לאחר ניתוח קיסרי  - כשעתיים.
מטופלים לא מאושפזים ישוחררו לאחר כשעתיים.
בשעות בהן מתבצעת העברת משמרת (14:30-15:30) לא יבוצעו שחרורים מיחידת התאוששות למחלקות.
צוות היחידה מורכב מרופאים מרדימים בעלי ניסיון רב בהרדמה, בטיפול נמרץ, ברפואת חירום ובטיפול בילדים לאחר ניתוח. האחיות בצוות הן אחיות מוסמכות חלקן בעליות השכלה אקדמאית ובוגרות קורס-על בסיסי בטיפול נמרץ וקורסים נוספים.

מסירת מידע רפואי על המטופלים בהתאוששות-
בסיום הניתוח הרופא המנתח מוסר פרטים  על מהלך הניתוח למשפחה/מלווים. אחות התאוששות /מתנדב יעדכנו במצב המטופל השוהה בהתאוששות. עדכון נוסף מרופא מרדים יינתן לפי הצורך. פרטים רפואיים בקשר לחולים השוהים בחדר ההתאוששות לתקופה ממושכת יינתנו על ידי צוות הרופאים המרדימים.

נוהלי ביקור בחדר ההתאוששות

באופן טבעי בני משפחתו של מטופל העובר ניתוח חרדים לשלומו ורוצים לראותו מיד לאחר סיום הניתוח. עם זאת, דווקא בזמן ההתאוששות זקוק החולה לרגיעה, ללא גירויים מיותרים, לסביבה נקייה ככל האפשר מזיהומים, לניטור ולהשגחה צמודה ולטיפול יעיל ואיכותי בכאב שלאחר ניתוח. כמו כן, הטיפול במצבי חירום שונים המתבצע לעיתים בחדר ההתאוששות אינו מאפשר כניסת מבקרים.

בני משפחה רשאים להיכנס לחדר ההתאוששות במקרים הבאים:

• תינוק או ילד (עד גיל 18) לאחר ניתוח.
• חולה עם קשיי שפה או מצב בלבולי הדורש שהות של בן משפחה. הכניסה מותרת למבקר אחד, לזמן מוגבל, בהתאם למצב החולה.

• מטופל שנשאר בהתאוששות למשך הלילה. ניתן לבקר את המטופל כמה פעמים (2 מבקרים כל פעם), בתיאום עם האחות המופקדת על הטיפול בו ותוך התחשבות במצבו ובצרכיו האחרים (מנוחה, טיפול בכאב, טיפולים אחרים ועוד.)

• מטופל המתעכב בחדר התאוששות יותר מ-3 שעות. הכניסה מותרת לבן משפחה אחד לזמן קצר, בהתאם למצב המטופל, ובתיאום עם האחות המופקדת על הטיפול בו.

• לאחר ניתוח ארוך (יותר מ-6 שעות). הכניסה מותרת לבן משפחה אחד, לזמן קצר בלבד, בהתאם למצב המטופל ובתיאום האחות המופקדת על הטיפול בו.

חשוב לדעת : בכל מקרה, הביקור בחדר ההתאוששות יתבצע רק על פי הזמנת צוות המחלקה.
ביקורי משפחות בהתאוששות עלולים להתבטל, או להתעכב, בשל ביצוע טיפולים, בדיקות, ביקור רופאים או מצבי חירום.מנהל מערך הרדמה : ד"ר ארמלי מרוואן

מנהל יחידת התאוששות: ד"ר איימן בוקאעי

אחראית מחלקה: קזולה חלבי תמר RN,RT,MPH

מדריך קליני: סברי נוג'ידאת RN,BA