יחידה : צנתורי מוח

מנהל יחידה

ד"ר ערן מאירוביץ

אח/ות אחראי/ת

סרגיי קיסלמן

  • מידע כללי

  • צוות המחלקה

היחידה לצנתורי מוח שנחנכה ב-1/2022 אמונה על אבחון וטיפול במגוון מחלות נוירו-וסקולאריות (מחלות כלי דם של מערכת העצבים המרכזית),  לרבות צנתור כלי דם מוחיים, צווארים, צנתורים שדרתיים.
היחידה נותנת מענה מלא הן במקרים דחופים והן במקרים אלקטיביים ומבצעת מעקב אמבולטורי במסגרת מרפאה שבועית.
פעילות היחידה מתבצעת בשיתוף פעולה עם מחלקות נוספות בבית החולים לטיפול במחלות כלי דם של הראש והצוואר.
 
הליך הצנתור מתבצע ע"י הכנסת צנתר דרך עורק פריפרי ביד/ מפשעה תחת הרדמה מקומית או מלאה וניווט בתוך כלי הדם ע"י הזרקת חומר ניגוד תוך עורקי תוך כדי שיקוף רנטגני.
טיפול בגישה מלעורית מיני-פולשנית מקנה יתרון של החלמה מהירה ביחס לפרוצדורות כירורגיות.
 
היחידה רכשה את מכשיר הדו מישורי החדש והמתקדם בעולם מסוג PHILIPS AZURION 7 B20/15 המאפשר הדמיה ברמה הגבוהה ביותר הקיימת כיום עם הפחתת הקרינה הגבוהה ביותר והמוכחת במכשירים מסוג זה.
למכשיר יכולת ביצוע הדמיה דו ותלת מימד של עורקי המוח וחוט השדרה, כמו כן ביצוע הדמיות מורכבות  כגון CT ובדיקות פרפוזיה שעשויות לייתר את הפרוטוקול ההדמייתי בשבץ מוחי ובכך לקצר את הזמן לטיפול.
 
המחלות העיקריות המטופלות ביחידה לצנתורי מוח:
 
1. שבץ מוחי חד – הצנתור לטיפול בשבץ מוחי חד הפך לטיפול הבחירה בחולים הסובלים מחסימת כלי דם גדול (LARGE VESSEL OCCLUSION) הגורם לחסר נוירולוגי משמעותי בחלון זמן של עד 24 שעות מהופעת התסמינים. היחידה לצנתור מוח נותנת  מענה אזורי 24/7 לטיפול בשבץ מוחי. המשמעות בטיפול מהיר בצנתור מוחי בחולים אלו הוכח כמוריד נכות קשה לצמיתות ותמותה בשיעור של 50%. חולים החשודים כלוקים בשבץ מוחי, מרגע כניסתם למיון, מועברים למסלול אבחוני מהיר (FastTrack)  בליווי צוות מקצועי מיומן ויעודי למטרה זו. החולים עוברים בירור הכולל הערכה נוירולוגית, בדיקות מעבדה ופרוטוקול הדמיתי נרחב ומועברים לצנתור תוך שעה מרגע כניסתם למיון במידה וקיימת התוויה לכך. כל מקרה נדון במסגרת דיון רב תחומי בזמן אמת.
 
2. מפרצת מוחיות (BRAIN ANEURYSM) – מפרצות מוחיות שכיחות באוכלוסייה (2%). רובן מתגלות באופן אקראי בהדמיה ודורשות מעקב הדמיתי ארוך טווח או טיפול במידת הצורך. במקרים חמורים יותר המפרצות מתגלות ע"ר דימום מוחי תת עכבישי (SAH) הנושא שיעורי תחלואה ותמותה גבוהים. הטיפול המקובל במפרצות מוחיות הינו צנתור מוחי במסגרתו מוכנסים סלילים זעירים (COILS) לתוך חלל המפרצת, או השתלת תומכנים המסיטים את זרימת הדם מתוך חלל המפרצת, ובכך גורמים לסגירתה בתהליך הדרגתי ומניעת דימום מוחי עתידי.
 
3. מומי כלי דם (AVM; DAVF; CCF) – מחלה המתאפיינת בחיבור פטולוגי ישיר בין עורק לווריד ועלולה לגרום להפחתת זרימת דם למח וסימנים מוקדיים (חולשת צד, הפרעות שפתיות, הפרעות בשדה הראייה...),אירועים כפינויים (פרכוסים), פגיעה בעצבים קרניאליים, עיוורון ובמקרים חמורים יותר דימומים מוחיים. ההחלטה הטיפולית מתקבלת במסגרת ישיבות רב תחומיות. הטיפול מבוצע ע"י צנתור בלבד או בתשלובת ניתוח או הקרנה ממוקדת (SRS) ובשיתוף פעולה עם מחלקת נוירוכירורגיה בבית החולים רמב"ם.
 
4. היצרות כלי דם מוחיים וצוואריים – אירועים מוחיים נגרמים ב-20% מהיצרות של כלי הדם הצוואריים והמוחיים. היצרויות אלו נגרמות בשל גורמי סיכון למחלות כלי דם כגון, יתר לחץ דם, עישון, סוכרת, ויתר שומנים בדם וגורמים לרבדים טרשתיים בדופן העורק. היצרות קשה עלולה להוביל לאירוע מוחי משולב (TANDEM STROKE) של חסימה של כלי הדם הצווארי ותסחיפים קרישיים בכלי דם מוחיים עם שיעורי נכות ותמותה גבוהים. אחד הטיפולים המקובלים המוכחים למניעה ארוכת טווח של אירועים מוחיים בחולים עם היצרות תסמינית, הינה הרחבת הכלי המוצר והשתלת תומכן בדומה לצנתור לב. 
 
5. דימומים מחלל האף והפה – דימומים אלו לרוב נובעים מפתולוגיות של כלי דם עורקיים לרוב ע"ר מחלות אונקולוגיות או מסיבוכים פוסט-ניתוחיים, שעלולים להיות מסכני חיים. בנוסף לאופציה הניתוחית, קיימת אופציה של עצירת הדימום בדרך של צנתור כלי דם בצוואר ובפנים וסגירת כלי הדם הפטולוגי בשיטה מיני פולשנית - צנתור.
 
6. הפחתה וסקולארית של גידולים מוחיים וצווארים – היחידה פועלת בשיתוף פעולה עם מחלקות נוספות בבית החולים בטיפול להפחתת דמם בכריתת גידולים וסקולאריים (עשירים בכלי דם). הצנתור לרוב מתבצע 24-48 שעות טרם מועד הניתוח המתוכנן ובמסגרתו מתבצעת סגירה מבוקרת של כלי דם המזינים את הגידול ובכך מונעת דימום משמעותי בזמן הכריתה והופכת את הניתוח לבטוח וקל יותר.
 
7. טיפול במומי כלי דם שטחיים על פני עור הפנים והצוואר ומומים שטחיים של ריריות חלל הפה והשפתיים בשיתוף פעולה עם מחלקת פה ולסת ופלסטיקה.  

כתבה - אסנת התחילה לראות מטושטש וכך ניצלו חייה (2.5 אתר mynet) 

כתבה- צנתור מוח ראשון עבר בהצלחה והציל חיים (6.2.22 אתר mednews)

כתבה על חניכת היחידה לצנתורי מוח (כוכב הצפון, 7.1.22)

סרטון על חניכת היחידה לצנתורי מוח


לקביעת יעוץ/פעולה פולשנית יש לפנות למזכירת היחידה טלפקס : 04-6652262    
מייל : SLEVI@PMC.GOV.IL

מרפאת נוירוכירורגיה מנוהלת על ידי פרופ' זערור.
לשליחת הפניות רפואיות בנושא יש לפנות למס טל: 8891 * / 04-6652262. 
שליחת הפניה למייל ms@pmc.gov.il  או לפקס 04-6652754 ואנו נזמן תור תוך שלושה ימי עבודה.
הודעת SMS עם פרטי הזימון תשלח למטופל.
הפניות הדורשות אישור רופא יטופלו עד שבעה ימי עבודה.

מנהל היחידה: ד"ר ערן מאירוביץ
אח אחראי: מר סרגיי קסלמן

צוות רפואי 
 
מר איבגני ירצ'וק - דימותן רפואי ראש תחום נוירו