יחידה : נפרולוגיה ילדים

מנהל יחידה

ד"ר נאסר ואיל

 • מידע כללי

שירות נפרולוגית ילדים קיים מזה שמונה שנים במרכז הרפואי צפון (פוריה).

השירות נותן מענה לצרכיהם של ילדים הסובליםממחלות כליה, אבחון, טיפול ומעקב אחרי קשת רחבה של מחלות מולדות או נרכשות של מערכת הכליות ודרכי השתן בילודים, ילדים ומתבגרים.
 

· השרות הנפרולוגי מציע איבחון ומעקב לפגים או תינוקות עם מומי לידה ע"י אבחון טרום לידתי בסקירת מערכות, הדמיה של אולטראסאונד לאחר הלידה, ציסטוגרפיות ומיפויים במידה ויש צורך והמשך מעקב נפרולוגי אורולוגי בהתאם לאבחון. במקביל אמהות נהנות מיעוץ לכל ממצא בדרכי השתן (אנומליות למיניהן) האבחנות הסבירות, ובהמשך מעקב לאחר הלידה. בנוסף ניתנים יעוצים בכל הרמות של בעיות אלקטרוליטריות ואי (רווח) ספיקה כלייתית חריפה ובעיות מטבוליות למיניהן.

 •  במסגרת השירות מבוצעת הערכה לגבי קיום פגם מולד במבנה מערכת השתן על מנת למנוע אירועים חוזרים אשר עלולים בטווח הארוך לגרום לירידה בתפקוד הכליה הפגועה.

 • מעקב וברור אבנים בדרכי שתן - חלק מהילדים סובלים מאבנים בדרכי שתן מסיבות שונות (נישואי קרובים ומחלות מטבוליות). במקרים אלה מתבצע ברור מטבולי שעוזר בטיפול, סיוע אבחנתי טיפולי, מעקב אורולוגי והדרכה למשפחה.

 • תסמונת נפרוטית - תסמונת נפרוטית היא תסמונת המתייחסת לאובדן כמויות גדולות של חלבון בשתן עם ירידה באלבומין בדם, נטייה לקרישיות יתר והיפרכוליסטרולימיה. במסגרת השירות הנפרולוגי נעשה אבחון מעקב וטיפול וביופסיית כליה במידה ונדרש. מתן טיפול ומעקב ממושך בשרות הנפרולוגי לפחות לשנה.

 • דלקות כליה גלומירוניפריטיס - במסגרת השירות הנפרולוגי מתבצע איבחון ומתן טיפול מתאים וכן מעקב אחרי המקרים כולל Post Infectious Glomerulonephritis. בנוסף ניתן מענה למחלות כליה על רקע מחלות אימוניות אחרות כמו לופוס, מחלות פרקים, ומחלות כרוניות של דרכי העיכול.

 • אי ספיקה כלייתית על רקע הפרעה מולדת - אי ספיקה כלייתית כרונית על רקע מומים מולדים למיניהם ( PUV בבנים) כמו כן הפרעות מסוג שלפוחית נוירוגינית המצריכה ריקון שלפוחית מספר פעמים ביום, מעקב וטיפול.

 • יתר לחץ דם בילדים, אבחון, טיפול ומעקב - ביצוע הוליטרים של לחץ דם בילדים אבחון ומעקב טיפולי עם ניבוי עתידי לפגיעה כרונית רב מערכתית.

 • ייעוץ למיון ילדיםלכל בעיה נפרולוגית.

 • השירות הנפרולוגי נותן מענה טיפולי לילדים עם הרטבת לילה טיפולומעקב.

  ** השרות הנפרולוגי
  במרכז הרפואי צפון (פוריה) עובד בשיתוף פעולה עם המערך של אורולוגית ילדים בצפון ובמרכז הארץ.

הוראה רפואית וסעודית

השרות הנפרולוגי נוטל חלק פעיל וקבוע בהוראה לסטודנטים לרפואהשנה חמישיתכולל הרצאות בחוג לרפואת ילדיםחיבור שאלות לבחינות מסכמות, הוראה לסטגרים, מתמחים, וסטודנטים לסיעוד.