שם מחלקה : קרדיולוגיה ע"ש לידיה וקרול קיטנר, לאה ובנימין דוידאי

מנהל/ת מחלקה

פרופ' עידו בירתי

אח/ות אחראי/ת

גב' דינה גרנות

  • מידע כללי

  • צוות המחלקה

  • אקדמיה

  • דפי מידע

המערך הקרדיו-וסקולארי

ע"ש לידיה וקרול קיטנר, לאה ובנימין דוידאי 


מערך הלב וכלי הדם (המערך הקרדיווסקולרי) במרכז הרפואי ע"ש ברוך פדה, פוריה הינו מהמערכים הקרדיווסקולרים המובילים במדינה ובעל מוניטין בינלאומי מבחינה קלינית ומחקרית. המערך כולל את המחלקה הקרדיולוגית, היחידה לטיפול נמרץ לב, מכון הצנתורים, היחידה לקיצוב ואלקטרופיזיולוגיה, יחידת אקו ודימות לא פולשנית, שירות אי-ספיקת לב, היחידה לשיקום הלב, יחידת כירורגית לב, יחידת כירורגית חזה ויחידת כירורגית כלי דם. בנוסף, יחידת המחקר עורכת מחקרים קליניים בתחום הרפואה הקרדיווסקולרית. מטרת המערך הקרדיווסקולרי לאפשר לתושבי הצפון רפואה ברמה גבוהה ושווה לכל נפש בהתאם לסטנדרטים בינלאומיים מחמירים.
המערך מתמחה בטיפול בקשת מחלות הלב וכלי הדם, הן במצבים חריפים ומסכני חיים והן במצבים כרוניים, ומורכב מרופאים בכירים מהמובילים בתחומם.

מערך הלב המוביל בצפון לחץ לצפייה

מהם השירותים במערך הקרדיו-וסקולארי לחץ לצפייה

המערך מורכב ממספר יחידות קליניות ומחקריות:

היחידה לטיפול נמרץ לב


מנהל שירות אי ספיקת לב ויתר לחץ דם ריאתי, אחראי על יח' ט.נ. לב: ד"ר מיכאל גבריאלי
אח אחראי טיפול נמרץ לב: מר מוחמד אטרש
סגן אח אחראי: מר מורד רושרוש

ביחידה לטיפול נמרץ לב מאושפזים חולים עם מצבים לבביים חריפים, לצורך ניטור ומתן טיפול מציל חיים, וכן חולים לאחר ניתוחי לב, חזה וכלי דם. היחידה לטיפול נמרץ כוללת 9 מיטות אשפוז.


"כך ניצלתי" קשור לכתבה


מחלקת אשפוז קרדיולוגיה

סגן מנהל מחלקת קרדיולוגיה: ד"ר ודיע כנעאני 
אחות אחראית מחלקת קרדיולוגיה: גב' דינה גרנות
סגנית אחות אחראית: גב' נועה כספי

במחלקה הקרדיולוגית מאושפזים חולים עם מצבים לבביים הדורשים בירור ומעקב, איזון וטיפול. כמו כן, מתאשפזים מטופלים באופן אלקטיבי לצורך ביצוע פעולות פולשניות שונות, לרבות ניתוחי לב, חזה וכלי דם. המחלקה כוללת 23 מיטות אשפוז.


מכון צנתורים

מנהל המכון: ד"ר פביו קוזניץ

אח אחראי מכון צנתורים: מר דאוד לטיף
טכנאי ראשי מכון צנתורים: מר פריד נעום

מכון הצנתורים צבר מוניטין וניסיון רב בביצוע מגוון רחב של פעולות פולשניות מלעוריות, כולל צנתורים ראשוניים באוטם לבבי חריף, צנתורים אלקטיביים של העורקים הכליליים, וכן תיקון והחלפת מסתמים בצנתור.
(TAVI, Mitral Clip, Tricuspid Clip).


היחידה

 להפרעות קצב (אלקטרופיזיולוגיה)


מנהל היחידה: ד"ר איברהים מרעי

היחידה להפרעות הקצב, הנחשבת למובילה בתחומה, מתמחה באבחון וטיפול בהפרעות בקצב הלב ובהפרעות הולכה. ביחידה מבוצעות בדיקות אלקטרו-פיזיולוגיות פולשניות מתקדמות לאבחון מדויק של הפרעות בקצב הלב, וטיפולם, על ידי צריבה ממוקדת של המוקד האחראי להיווצרות הפרעת הקצב. בנוסף מושתלים כל סוגי קוצבי הלב והדפיברילטורים. .


היחידה לדימות בלתי פולשנית ואקו-קרדיוגרפיה
מנהל היחידה: פרופ' שמי קרסו

היחידה לדימות בלתי-פולשנית של הלב כוללת את המעבדה לאקו-קרדיוגרפיה (אולטרה-סאונד של הלב; אקו לב) בה מבוצעות מגוון בדיקות אקו לב, כולל אקו דרך בית החזה, אקו דרך הושט ואקו במאמץ (תרופתי או גופני, הנעשה על ידי מיטת אופניים). המעבדה מפעילה מכשירי אולטרה-סאונד מתקדמים הכוללים יכולות דו-מימד, תלת מימד ודופלר, וצברה מוניטין רב בתחום הערכת המכניקה של שריר הלב. כמו כן מתבצעים מבחני מאמץ על גבי מסילה, ובדיקות הולטר (ניטור מקצב הלב רציף במשך 24 שעות).

מרפאות המערך הקרדיווסקולרי

מרפאות המערך הקרדיווסקולרי מהוות נדבך חיוני בפעילות הקלינית של המערך, ומאפשרות אבחון ומעקב רפואי לחולים אמבולטוריים על ידי הרופאים הבכירים במערך. המרפאות כוללות:
1. מרפאת אי-ספיקת לב – ד"ר ודיע כנעאני וד"ר עידו בירתי. במרפאה ניתן ייעוץ אבחנתי וטיפולי באי-ספיקת לב ססטולית ודיאסטולית, תוך שימת דגש על אבחון וטיפול בגורמים הפיכים וכן טיפול באי-ספיקת לב מתקדמת.
2. מרפאת מחלת לב מבנית (מרפאת TAVI) – ד"ר סודרסקי
3. מרפאת מסתמי הלב ומרפאת מחלות שריר הלב (מרפאת קרדיומיופטיות) – פרופ' שמי קרסו. במרפאה ניתן ייעוץ ומעקב אחר חולים עם מחלות מסתמיות מורכבות, לפני ואחרי ניתוחים ופעולות במסתמי הלב. בנוסף, נבדקים גם חולים עם מחלות ראשוניות ומשניות של שריר הלב, ומחלות קרום הלב.
4. מרפאת חסימת עורקים כליליים כרונית ומרפאת מעקב לאחר החלפת מסתם אורטלי – ד"ר אלה לובוביץ
5. מרפאת הפרעות קצב – ד"ר איברהים מרעי
6. מרפאת קוצבים – ד"ר איברהים מרעי
7. מרפאה קרדיולוגית כללית – ד"ר יבגני חזנוב
8. מרפאת כירורגיית כלי דם – ד"ר אסף רבין
9. מרפאת כירורגיית לב – ד"ר ארז כחל וד"ר אמג'ד שלבי
10. מרפאת כירורגיית חזה – ד"ר רוני בן-אבי


היחידה לשיקום לב
מנהל היחידה: ד"ר רון גולן
אחות אחראית: גב' הנאדי סעדי 


היחידה לשיקום הלב היא שירות רב-תחומי המיועד לחולים לאחר אוטם לבבי חריף, ניתוחי לב, התערבות פולשנית וחולי אי-ספיקת לב. במחקרים הוכח כי בחולים אלה טיפול במסגרת שיקום לב משפר את היכולת התפקודית (functional capacity) ומפחית אשפוזים

השירות מופעל ע"י צוות רב מקצועי ובו קרדיולוג בכיר (מנהל רפואי), רופא ופיזיולוג מאמץ (מנהל השירות), אחות טיפול נמרץ (אחות אחראית), צוות אימון עם ניסיון בפעילות גופנית שיקומית, דיאטנית המתמחה באיזון דיאטטי לחולי לב, ועובדת סוציאלית עם ניסיון בטיפול פסיכו-סוציאלי.
אנו מציעים תכנית התערבות אישית וקבוצתית לזירוז ההחלמה וחיזוק הביטחון העצמי של המטופל ומשפחתו, והקניית הרגלי חיים מקדמי בריאות לשינוי מהלך המחלה. במהלך התכנית ימצא המטופל בפיקוח רפואי-פיזיולוגי-תזונתי, תוך ניטור מצבו הבריאותי והתקדמותו, איזון טיפול תרופתי, מעקב אחר נתוני אימון ושינויים תפקודיים וקליניים, ובדיקות נוספות לפי צורך. תכנית זו מוסיפה למטופל באזורנו ממד של ביטחון ויציבות להם הוא זכאי, ומקדמת חזרתו לתפקוד גופני, נפשי וחברתי מיטביים.


היחידה לניתוחי לב
מנהל היחידה: ד"ר ארז קכל

עד שנת 2015, בכל רחבי הגליל, רמת הגולן ועמק הירדן, לא הייתה קיימת יחידה לניתוחי לב וחזה. המשמעות המעשית של חסר זה הייתה שחולים שנזקקו לניתוחי מעקפים, ניתוחי מסתמים, ניתוחי אבי עורקים ועוד, נאלצו להגיע למרכזים רפואיים בחיפה או במרכז הארץ.
גם מקרי טראומה של לב-חזה, של פצועים אזרחים (תאונות דרכים וכיוצא באלה) ושל חיילים, לא יכלו לקבל מענה ניתוחי הולם באף לא אחד מהמרכזים הרפואיים הנמצאים בצפון (פוריה, צפת, נהריה או עפולה) ונפגעים היו מפונים לחיפה או למרכז הארץ בהיטס או באמבולנס.
השינוי הגדול קרה באביב 2015, אז הוקמה יחידת ניתוחי לב-חזה כחלק מהמערך הקרדיו-וסקולארי במרכז הרפואי פדה-פוריה. היחידה הוקמה בשיתוף ופיקוח מלא של פרופ' אהוד רענני שהינו מהמנתחים המובילים בישראל ובעל שם עולמי בתחומו. פרופסור רענני משמש כמנהל מערך הלב במרכז רפואי שיבא תל-השומר, שכולל גם את מחלקת ניתוחי הלב הגדולה ביותר בארץ. צוות שלם ממחלקת ניתוחי הלב בשיבא, שכולל מנתחי לב-חזה, טכנאי לב-ריאה וצוות סיעודי של טיפול נמרץ, עבר פיזית מאזור תל-אביב צפונה לפוריה, כדי לאפשר את הקמת היחידה ותפעולה במיומנות הגבוהה ביותר, וזאת עבור תושבי האזור הצפוני כולו.
היחידה לניתוחי לב מנוהלת על ידי ד"ר ארז קכל, מהמנתחים המנוסים והמוערכים בישראל, שעבד שנים רבות במרכז הרפואי שיבא והתמחה בניתוחי לב בטורנטו קנדה באחד המרכזים המובילים בעולם בתחום זה.
המערך בפדה-פוריה משמש כמרכז-על בנושא ניתוחי לב ומגבה את כל המרכזים הרפואיים האחרים באזור באופן רצוף ומלא ("24/7"). מאז 2015 בוצעו מעל 1,000 ניתוחי לב מורכבים ביחידת ניתוחי הלב והיחידה רכשה מוניטין לאומי ובינלאומי רב.
במסגרת היחידה לניתוחי לב מתבצעים ניתוחי מעקפים, החלפה ותיקון מסתמים כולל באמצעות פעולות זעיר פולשניות וניתוחי חרום (כגון קרע של אבי העורקים, פציעות חזה ולב).


היחידה לניתוחי כלי דם
מנהל היחידה: ד"ר אסף רבין

היחידה עוסקת בניתוחים וצנתורים של כלי הדם לטיפול בהיצרויות, חסימות, מפרצות ופגיעות טראומטיות בעורקים ובורידים. היחידה מפעילה מעבדת כלי דם לבדיקות דופלר ודופלקס של כלי הדם. במרפאת כלי דם מבוצעים בירור טרום ניתוחי, מעקב לאחר ניתוח, מעקבי שגרה, ובדיקות סקר.

היחידה לניתוחי חזה
מנהל היחידה: ד"ר רוני בן אבי 

היחידה עוסקת בתחום כירורגיה כללית של בית החזה כולל: ניתוחי ריאה, מומים מולדים, חזה אוויר (pneumothorax), זיהומים של בית החזה, פרוצדורות אבחנתיות וטיפוליות לסרטן ריאה.
רוב הניתוחים מבוצעים בשיטות זעיר פולשניות מתקדמות בחדרי ניתוח ייעודיים חדשניים.


יחידת מחקר

מרכזת מגוון מחקרים קליניים בתחומים שונים בחזית הקרדיולוגיה המבוצעים במחלקה וכן מעבדה למחקר בסיסי של שריר הלב.


לכתבה בנושא , מחקר: נשים ערביות לא מעשנות החשופות לעישון פסיבי מצד הבעל בסיכון גבוה פי 5 ללקות בהתקף לב . לחץ כאן.


תחקיר הילה אלרואי, ערוץ 10: ניתוחי לב במרכז הרפואי פדה-פוריה  

מידע מאתר כל הבריאות, משרד הבריאותחזור לראש העמוד


מנהל המחלקה: פרופ' עידו בירתי 

סגן מנהל המחלקה: ד"ר ודיע כנעאני
אחות אחראית: גב' דינה גרנות 
טכנולוג רפואי: גב' מסאלחה אלא 
מזכירה: גב' תמר יהושע

צוות רפואי

ד"ר פביו קוזניץ - מנהל יחידת צנתורים
ד"ר  נמרוד בלנק- מנהל היחידה לאקוקרדיוגרפיה ודימות הלב
ד"ר איברהים מרעי - מנהל יחידת קיצוב ואלקטרופיזיולוגיה
ד"ר גיא רוזן - אחראי שירות פרפור פרוזדורים
ד"ר דורון סדורסקי - רופא בכיר, יחידת צנתורים
ד"ר חאלד עדוי - רופא בכיר, מח' קרדיולוגיה
ד"ר בלה קרזיבין - רופאה, טיפול נמרץ לב
ד"ר מיכאל גבריאלי - רופא בכיר, טיפול נמרץ לב
ד"ר היתם שולי - רופא בכיר, יחידת צנתורים
ד"ר יבגני חזנוב - רופא בכיר, יחידת אקו ודימות לב

 

 

 דף מידע (מקושר) פעולה
אקו לבמידע והנחיות לפני בדיקת אקו לב
 
אקוקרדיוגרפיה במאמץמידע והנחיות לפני בדיקת אקוקרדיוגרפיה במאמץ
 
אקו דובוטמיןמידע והנחיות לפני בדיקת אקו דובוטמין
 
ארגומטריהמידע והנחיות לפני בדירת ארגומטריה
 
מידע למטופל המתאשפז עם כאבים בחזה מידע והנחיות למתאשפז עם כאבים בחזה
 
 שיקום וחזרה לשיגרה לאחר התקף לבמידע והנחיות למטופל לאחר התקף לב
 
 שחרור מהמחלקה מידע והנחיות למשתחרר ממחלקת
 

  טפסי הסכמה מדעת - קרדיולוגיה וצנתורים 

 

 חזור לראש העמוד