פעוט בלע בורג

הודות לערנות של האם נמנעה סכנת חיים לפעוט שבלע בורג. הבורג שתוך זמן קצר הגיע לתרסריון חולץ בהצלחה ע"י ד"ר אבי און, מנהל מכון גסטרו ילדים, במרכז הרפואי פדה-פוריה.

פעוט מטבריה, בן שנה ושלושה חודשים הועבר למלר"ד המרכז הרפואי פדה פוריה ביום רביעי, 10.8.22 לאחר שאמו הבחינה ששיחק בבית עם קופסא של ברגים שמצא. האם סיפרה ששמעה את הפעוט משתעל ומשתנק, היא מהרה לטפוח לו על הגב וראתה שהשיעול נרגע. אך מאחר ומצאה על הרצפה קופסא וברגים מפוזרים החליטו ההורים להעבירו בדחיפות למלר"ד (מיון) כדי לוודא שהוא לא בלע את אחד הברגים.

"בצילום רנטגן ראינו בקיבה בורג. כשפעוט בולע גוף זר וחד, מדובר במצב חירום שמחייב פעולת הוצאה  מידית. חייבים להוציא את הגוף הזר במהירות לפני שעובר את הקיבה מאחר והבורג עלול היה להיתקע במעי ואף לגרום לחור בדופן המעי. מצב שיכול לגרום לסיבוכים קשים ומסכני חיים ". מסביר ד"ר אבי און, מנהל מכון גסטרו ילדים, במרכז הרפואי. 

בחדר ניתוח, ד"ר און שלף את הבורג מהתריסריון של הפעוט בשיטה אנדוסקופית ותחת הרדמה כללית. "הצלחנו לאתר את הבורג ולשלוף אותו מהתריסריון , כלומר הוא כבר הספיק לעשות את הדרך לעבר המעיים. לשמחתנו, יום למחרת הפעולה, הפעוט כבר חש בטוב, אכל ושתה ויכולנו לשחרר אותו לביתו".

לסיום, ד"ר און מבקש מההורים להקפיד ולגלות ערנות רבה למניעת בליעת חפצים ע"י פעוטות וילדים ובעיקר חפצים מסוכנים כמו: ברגים וחפצים חדים, סוללות, מגנטים, וחפצים גדולים אשר עלולים לחסום את הוושט. במקרה של פעוט או ילד שבלע חפץ מסוכן כזה, נדרשת התערבות מידית ויש להגיע לביה"ח בדחיפות.