ניתוח חדשני בעמוד השדרה הצווארי

ד"ר ליאור מרום מנהל שירות עמוד שדרה, במחלקה האורתופדית, של המרכז הרפואי פדה-פוריה ביצע ניתוח חדשני בשיטה זעיר פולשנית, בעמוד השדרה הצווארי של מטופלת אשר סבלה מבקע דיסק בצווארה.

א. מטופלת בת 52 מדיר חנא, הגיעה למרכז הרפואי פדה-פוריה לאחר שהתלוננה על כאבים לאורך שתי ידיה. בדיקת MRI גילתה כי היא סובלת מבקע דיסק הממוקם בצוואר.  לדברי ד"ר ליאור מרום, מנהל שירות עמוד שדרה במחלקה האורתופדית, "לאחר אבחון מעמיק במחלקה החלטנו לבצע ניתוח זעיר פולשני חדשני. הניתוח מבוצע באמצעות החדרת צינוריות דרך העור, כך שנמנעת פתיחה מלאה של האזור הפגוע. לניתוח זעיר פולשני ישנם יתרונות ברורים וניכרים עבור המטופלים בפגיעות מסוג בקע דיסק צווארי אשר עדיין מוכל. מעבר להיותו בטוח יותר עבור המטופל הוא אינו פוגע במוביליות של הצוואר ומאפשר יותר תנועתיות".

ניתוח מיקרו-דסקטומי צווארי זעיר פולשני בגישה קדמית, כך בשמו המלא, מצריך מהמנתח ניסיון, מיומנות רבה, דיוק אבסולוטי והיכרות מלאה עם המבנה האנטומי המדוקדק של הצוואר. בארץ ישנם שלושה מנתחים בלבד שמבצעים את הניתוח המורכב.  ד"ר מרום מציין עוד, כי הניתוח יכול להחליף כ-70% מהניתוחים הפתוחים של בקע דיסק צווארי מוכל ומהווה את העתיד בתחום ניתוחי עמוד השדרה הצווארים". 

הניתוח עבר בהצלחה, למחרת שוחררה המטופלת לביתה תוך שהיא מדווחת על תחושת שיפור מידית.