טקס חנוכת מרכז צנתורי מוח לגליל המזרחי

במעמד שר הבריאות, ניצן הורוביץ, חברי ועדת הבריאות בכנסת ונכבדים נוספים נחנך מרכז צנתורי מוח לגליל המזרחי, במרכז הרפואי פדה-פוריה.

בטקס חגיגי ומרגש במעמד ניצן הורוביץ, שר הבריאות, נחנך ביום חמישי, 6.1.22 מרכז צנתורי מוח לתושבי הגליל המזרחי, במרכז הרפואי פדה-פוריה. בטקס השתתפו חברי כנסת רבים:  יו"ר הקואליציה ויו"ר הועדה, ח"כ עידית סילמן, ח"כ עלי סלאלחה וח"כים נוספים מהצפון:  ח"כ אופיר כץ, ח"כ שרון רופא אופיר, ח"כ אופיר סופר, ח"כ ענבר בזק, וח"כ אימאן חטיב יאסין, ראש חטיבת המרכזים הרפואיים הממשלתיים, ד"ר דגן, ראשי רשויות, אורחים ונכבדים נוספים.

ד"ר ארז און, מנהל המרכז הרפואי פתח," זו זכות גדולה, להגשים חלום ולשנות מציאות.
הקמת מרכז צנתורי המוח לגליל המזרחי תאפשר לנו להציל חיים ולמנוע מצב של נכות עבור מאות תושבי הצפון. לקחנו על עצמנו להקים מרכז צנתורי מוח ולתת מענה ראוי, שלא היה קיים עד כה באזור. היעד הבא שהצבנו הוא לפתוח מחלקה לנוירולוגיה ב2022 ".

שר הבריאות ניצן הורוביץ, ברך ואמר,  "מדהים לגלות שמחיפה צפונה יש בסה"כ ארבעה מצנתרי מוח, ברמב"ם, בנהריה ועכשיו בפדה-פוריה, במצב כזה תושב הצפון צריך לנסוע למרחקים גדולים כדי לקבל טיפול בשעת חירום. לכן אני כל כך שמח לחנוך פה את מרכז צנתורי המוח עבור תושבי הגליל המזרחי. המשימה שלי במשרד הבריאות היא לצמצם את הפערים בשירותי הבריאות ולהנגיש שרותים מצילי חיים בפריסה רחבה ובזמינות גבוהה לכולם, גם בפריפריה!  אזרחים בפריפריה הם שווי זכויות לכל מקום אחר".

השר הורוביץ סיים בבשורה חשובה על הקמת  מכון לרפואה גרעינית בפדה-פוריה. "אני רוצה לחזק את המרכז הרפואי פדה-פוריה כמרכז חדשני ומוביל ושמח להעניק לכם תקציב לתכנון מכון לרפואה גרעינית בביה"ח. כדי שנוכל להעניק כאן שרותי אבחון מתקדמים מבלי להסיע חולים לבי"ח אחר... השרות יהיה זמין לתושבים ויהיה בחזית החדשנות העולמית וברמה גבוהה. אני אשמח להגיע לכאן שוב בקרוב ולחנוך גם את המכון לרפואה גרעינית".

עלות הקמת המרכז 12 מליון ₪, קרן תד אריסון סייעה ברכישת מכשיר האנגיוגרפיה בתרומה בסך 1,250,000 $.  יו"ר הקרן המשפחתית ע"ש תד אריסון, ג'ייסון אריסון, שלח את ברכתו " לצערי, אין באפשרותי לקחת חלק היום בטקס אבל אני בהחלט נרגש ושמח על הרגע הזה. הבקשה מהקרן הייתה לסייע ברכישת מכשיר אנגיוגרפיה שיאפשר טיפול בחסימות חריפות של כלי דם במוח. הקרן, שרואה חשיבות עליונה בהנגשת שירותי רפואה מתקדמים לפריפריה ובמתן טיפול שויוני ומיטיב, נעתרה לבקשה. הפרויקט הזה נולד כמענה לצורך חיוני ואנו רואים בו מהלך מציל חיים".

המרכז החדש שבראשו עומד ד"ר ערן מאירוביץ', נוירוכירורג ומצנתר מוח יתן מענה מציל חיים שלא היה עד כה לתושבי האזור!  ד"ר מאירוביץ' ציין, " שבץ מוחי הינה מחלה שכרוכה בתמותה ובנכות גבוהה מאד, במידה ולא ניתן טיפול תוך זמן קצר. הזמן הוא מרכיב קריטי, פתיחת מרכז צנתורי מוח כאן, בפדה פוריה, מאפשרת להביא את תושבי הגליל המזרחי לטיפול מהיר ויעיל במרכז רפואי קרוב לביתם ולחסוך מהם העברה לבי"ח מרוחקים".

יו"ר ועדת הבריאות, ח"כ עידית סילמן ברכה ואמרה, "אני נרגשת להיות כאן! פתיחת מרכז צנתורי מוח לתושבי האזור היא דוגמא לצמצום פערים אמיתי! זו הסיבה שבשלה ביקשתי לעמוד בראש ועדת הבריאות, ואני גאה בוועדה ובתקציבים בסך מיליוני שקלים שהשגנו.... אנחנו נפעל לצד משרד הבריאות ולצד הרופאים והמטפלים על מנת להביא בריאות שווה שתצמצם את הפערים בין הפריפריה למרכז".

חבר ועדת הבריאות, ח"כ עלי סלאלחה, אמר, ‏"כתושב הגליל זה מעמד מרגש בשבילי. יש כאן בצפון 23 חברי כנסת ואנחנו נעשה הכל כדי לקדם את מערכת הבריאות בפריפריה. כולי תקווה שנחנוך עוד מתקנים ועוד מחלקות חדשות למען בריאות אזרחי ישראל".

‏ח"כ אופיר כץ, "התרגשתי להיות היום בחניכת המרכז לצנתורי מוח הראשון בגליל המזרחי! מרכז שיכול להציל את חייהם של תושבי הצפון. הבאת הרישיון למרכז היה אחד מהדברים הראשונים בהם טיפלתי כחבר כנסת, ואני שמח לראות אותו מתחיל לפעול. אמשיך להילחם למען שיפור שירותי הרפואה בפריפריה".

‏ח"כ שרון רופא-אופיר יו״ר השדולה לקידום הפריפריה, "‏מברכת על הזכות שיש לי להיות שותפה לפעילות של המרכז הרפואי למען תושבי הצפון, מגיע לכם שירותי בריאות שווים לאלו הניתנים במרכז הארץ ועלינו לדאוג שזה אכן יקרה. כדי להוביל חזון צריך אנשים חולמים, ד״ר און הוא איש כזה ולשמחתי כיום מנשבות רוחות חדשות גם בממשלת ישראל, מובילים אותם שר האוצר, שר הבריאות, והשר לפיתוח הגליל והנגב. אני אוסיף ואפעל לקידום הפריפריה כדי שכבר בעתיד הקרוב ניפגש שוב לחנוך עוד שירותים חדשים".‏

ח"כ ענבר בזק: "כיום בכנסת אנחנו קבוצה מאוד חזקה של תושבי הצפון והגליל. אני יו"ר בשדולה למען פיתוח הגליל ושמנו לנו מטרה לחזק את הצפון בכל התחומים ".

 ‏ח"כ אימאן חטיב יאסין, "כבת המקום הנושא של הבריאות הוא בדמי. אין ספק שבתי החולים בפריפריה סובלים ממצוקה ואני מבטיחה שאעשה הכל כדי לשפר את המצב הזה".