מטבע יקר ערך

ש. בן ה3 בלע מטבע של 5 ₪ תוך כדי משחק עם אחיו, הפעוט הובהל למרכז הרפואי פוריה שם נשלף המטבע ע"י ד"ר אבי און, בפעולה אנדוסקופית.

ביום רביעי , 17.7.13אביו של ש. בן ה3 לקח אותו ואת אחיו בן ה7.5 איתו לעבודתו. האב הגיע לאחד מבסיסי צה"ל בצפון שם הרצה בפני החיילים. בעת שהרצה שיחקו הבנים בסמוך, תוך כדי הרצאה האב הבחין שבנו הצעיר מתחיל להשתעל ונראה שנחנק. התברר שתוך כדי משחק הכניס ש. מטבע של 5 ₪לפיו ובלע אותו בטעות, רופא צבאי שהיה במקום הורה לאב להגיע בדחיפות למיון בבית החולים, לאחר שראה שהילד מתקשה לנשום.

ד"ר אבי און, מנהל היחידה לגסטרואנטרולוגיה ילדים הסביר, "החפץ הכי שכיח שילדים בולעים,זה מטבעות. 5 ₪ הוא מטבע גדול שקוטרו 2.4 ס"מ. במצב כזה לא מחכים שהמטבע יצא באופן טבעי כי הסיכוי לכך קטן. כשהפעוט הגיע למלר"ד(מחלקה לרפואה דחופה), המטבע היה בוושט העליון, למרבה המזל הוא השתנק והשתעל וזה גרם למטבע לזוז לעבר צינור העיכול. הודות לכך הוא כבר לא היה במצב של קוצר נשימה אבל סבל מכאבים בלוע וקושי לבלוע..."

לאחר שבוצע צילום ביצע ד"ר און את הפעולה האנדוסקופית לשליפת המטבע דרך הפה, הפעולה בוצעה בחדר ניתוח ובהרדמה כללית.

למחרת בבוקר ש. הקטן חש בטוב והתרוצץ לו חייכני במחלקת ילדים. אמו סכמה, "דאגתי מאד. אנחנו לא נותנים לילדים מטבעות כי זה מסוכן, מישהו מהחברים שם נתן לו מטבע כמתנה. אנחנו עכשיו נזהיר שוב ושוב ושוב לא לשחק במטבעות."

מה למדת מהמקרה שאלנו את ש. והוא השיב "לא להכניס לפה שום דבר שהוא לא
אוכל "