מניעת זיהומים, הרצאה במעון נאות טבריה

כ30 מעובדי בית האבות, נאות טבריה השתתפו בהרצאה בנושא היגיינת ידיים ומניעת זיהומים. קוזיתא ליבאי, המפקחת האפידמיולוגית של המרכז הרפואי פוריה, אשר הרצתה בפני העובדים הדגישה: חיטוי ידים משמעו הצלת חיים !

עובדי בית האבות נאות טבריה, התכנסו ביום רביעי 24.4.13 , להרצאה אותה העבירה האחראית על מניעת זיהומים והמפקחת האפידמיולוגית במרכז הרפואי ע"ש ברוך פדה, פוריה, קוזיתא ליבאי. קוזיתא פתחה את ההרצאה בנתונים25%- 30% מהמאושפזים בבתי החולים בעולם נדבקים בזיהומים, מקור הזיהומים הוא חיידקים ונגיפים.

בשל תחלופת האנשים הגבוהה, בית החולים הנו מצע נוח לגידולם של חיידקים ווירוסים, חלקם חיידקים עמידים בפני אנטיביוטיקה, דבר המקשה על הטיפול. קוזיתא הדגישה כי דיירי בית האבות רגישים במיוחד לזיהומים מאחר ומדובר בקשישים, רובם עם מחלות רקע ולכן הסיכון שידבקו ויפגעו הרבה יותר גבוה.

הדרך השכיחה ביותר להעברת זיהומים היא באמצעות הידיים, אם בהעברה ישירה ממטופל למטופל, או בהעברה מהמטופל וסביבתו לידים של המטפלים וכדומה. חשוב לדעת שחיידקים שורדים על הידיים או על חפץ בו נגעו (שולחן, ידית דלת) במשך מספר דקות ! כך שבזמן זה כל מי שבא במגע יכול להעביר את החיידקים הלאה.

קוזיתא הדגישה כי משרד הבריאות ממליץ להקפיד על חיטוי ידיים, היעיל ברוב הגדול של המקרים יותר מרחיצת ידיים. שימוש בתכשיר מחטא חשוב מאד לפני ואחרי כל מגע עם מטופל.

שלומית מזרחי, מנהלת הסיעוד בנאות טבריה אמרה בסיום ההרצאה, " העובדים הקשיבו והעלו שאלות לגבי סוגיות שהם נתקלים בהם ביום יום.זה אחד הנושאים המרכזיים והבעייתיים בכל מוסד. תמיד יש מה ללמוד וכיצד לשפר, אנחנו עושים באופן שוטף הדרכות אישיות ומחלקתיות לעובדים. אבל חשוב שגם ישמעו את הדברים מפי דמות סמכותית מביה"ח פוריה"

קוזיתא ליבאי סיכמה ואמרה , "במסגרת הפעילות שלנו בקהילה ומחוץ לבית החולים, אנחנו כל הזמן משקיעים מאמץ כדי להעשיר הידע ולהגביר המודעות ולהזכיר שהיגיינת ידיים מונעת חשיפה למחלות הן של המטופלים והן של אנשי הצוות"