יחידה : כירורגיה חזה

מנהל יחידה

ד"ר רוני בן אבי

 • מידע כללי

לסרטון של ד"ר רוני בן אבי, מנהל היחידה לכירורגיית חזה לחץ כאן

במרכז הרפואי פדה-פוריה, אנו מיומנים מאוד באבחון וטיפול במחלות חזה. זה כולל את כל השלבים של סרטן ריאות, מזותליומה, סרטן הושט, סרקומה, תירומה, גידולים קרצינואידים וגידולים נדירים בחזה.

תוך כדי גישת צוות אנו מנצלים תובנות של מגוון מומחים ברחבי מערכת הבריאות ובית הספר לרפואה בגליל המערבי. כדי לשפר את איכות חייך, אנו משתמשים בחידושים האחרונים ובפתרונות זעירים פולשניים.
המחלקה החדשה לכירורגיה חזה של פוריה, הינה המחלקה היחידה במחוז צפון ומוביל אותה דר בן-אבי שהשלים התמחות בבית חולים תל השומר ותת התמחות באוניברסיטת מקמסטר בקנדה.

מטופלים מגיעים אלינו מכל רחבי הצפון לשירות מהמעלה הראשונה.

דופן בית החזה  - CHEST WALL

דופן החזה ממלא תפקיד חשוב בשמירה על אברינו. מסגרת העצמות והרקמות היא שיוצרת כלוב סביב איברים חיוניים כמו הלב והריאות. דופן החזה כולל עמוד שדרה, עצם החזה והצלעות. במבנה זה יכולים לצמוח סוגים רבים של גידולים. חלקם גידולים ראשוניים, שמקורם בדופן החזה; אלה יכולים להיות שפירים או ממאירים. אחרים הם גידולים משניים אשר מתפשטים (גרורות) לדופן החזה מאתר אחר בגוף. כאשר גידולים גרורים הם כמעט תמיד ממאירים.

כאשר גידול נוצר בעצמות, ברקמות רכות או בסחוס והוא ממאיר, אנו מכנים זאת סרקומה. גידולים ממאירים בקיר החזה כוללים סוגים רבים של סרקומה. התסמינים של סרקומות בדופן החזה משתנים בהתאם לסיווג הגידול וחומרתו. אתה עלול לחוות קשיי נשימה כמו גם כאבים ונפיחות סביב הגידול.

אנו מתכננים תוכנית טיפול על בסיס סוג ושלב הגידול שיש לכם. כריתה כירורגית היא עמוד התווך של הטיפול ברוב הגידולים בקירות החזה. טיפול נוסף יכול לכלול קרינה וכימותרפיה.

אבחון וטיפול

תהליך האבחון של גידול בדופן החזה מתחיל בדרך כלל בבדיקה גופנית, ולאחריה מבחן הדמיה, כמו צילום רנטגן, סריקת טומוגרפיה ממוחשבת (CT) או הדמיית תהודה מגנטית (MRI). אם אנו זקוקים למידע נוסף, אנו עשויים לבצע ביופסיה. זה כרוך בנטילת דגימת רקמות מהגידול ובדיקה במעבדה.

סוגי סרקומות בקיר החזה:

 •  Chondrosarcoma: נוצר בסחוס והוא הסוג השכיח ביותר של סרטן עצם ראשוני בקיר החזה. לרוב הוא מוצג כמסה המורחבת וכואבת לאט.
 •  אוסטאוסרקומה: צורות בעצמות, בדרך כלל במהלך תקופת גדילה מואצת, כמו גיל ההתבגרות. בדרך כלל זה מוצג כמסה המורחבת וכואבת במהירות.
 • סרקומה של יואינג: צורות בעצמות, ופוגעת לרוב בילדים ומבוגרים צעירים. זה בדרך כלל מוצג כמסה כואבת עם חום ועייפות.
 • פלסמציטומה: נובעת מתאי פלזמה והיא צורה מבודדת של מיאלומה נפוצה. אתה עלול להרגיש כאב אך לא לראות מסה. זהו אחד מגידולי הקיר בחזה שאנו כמעט ואינם מטפלים בניתוח.
 • היסטיוציטומה ממאירה: סרקומה של רקמות רכות הנפוצה ביותר, זה מופיע לרוב אצל מבוגרים. אלה מופיעים בדרך כלל כמסה שהולכת וגדלה באטיות.
 • Rhabdomyosarcoma: גידולים בשרירים חלקים, הפוגעת לרוב בילדים ומבוגרים צעירים. אלה מופיעים בדרך כלל כמסה שגדלה במהירות ונטולת כאבים.


הזעת יתר HYPERHYDROSIS

יתכן שאתה מזיע הרבה, כל הזמן? אתה עשוי לא להרגיש בנוח לעשות דברים שאנשים אחרים מובנים מאליהם כמו לבישת בגדים נחמדים, לחיצת ידיים או אפילו לאחוז בחפצים. רופאים מכנים מצב זה הזעת יתר. זה משפיע על כ -7.8 מיליון אנשים בארצות הברית. זה נפוץ אצל מבוגרים צעירים, אך עשוי להתפתח כבר בילדות ולהמשיך לאורך חיי הבוגרים.
יתכן שתגלה שאתה מתחיל לחוות הזעה מוגזמת במהלך גיל ההתבגרות. לחולי הזעת יתר רבים יש היסטוריה משפחתית של מצב זה המשפיע על יותר נשים מגברים.

אנו מבצעים פרוצדורה הנקראת סימפטקטומיה אנדוסקופית דו צדדית (ETS) אנו מבצעים שני חתכים קטנים של 5 מ"מ דרכם מתבצע הניתוח על מצלמה מיוחדת. לאחר הניתוח תבחין בהפחתה מיידית ודרמטית של הזעה - ושיפור משמעותי באיכות חייך.סרטן ריאה:
 


מהו סרטן ריאות? סרטן הריאות הוא צמיחה לא תקינה של תאים ברקמת הריאות היוצרים מבנים המכונים גידולים.

סרטן הריאות גורם יותר מקרי מוות בארצות הברית מכל סרטן אחר, ושכיחות סרטן הריאות אצל נשים עולה. אף על פי שקשה היה לטפל בסרטן הריאה מבחינה היסטורית, ההתקדמות הן בטיפול והן בניהול תסמינים עוזרות להפוך את זה לזמן מלא תקווה עבור החולים.

סוגי סרטן הריאות:

ישנם שני סוגים עיקריים של סרטן ריאות: סרטן ריאה שאינו בעל תאים קטנים NSCLC – non small cell Lung cancer, שהוא הצורה הנפוצה ביותר והגדילה איטית של המחלה; וסרטן ריאות תאים קטנים SCLC – small cell lung cancer, שהוא צורה מהירה יותר של המחלה הסבירה יותר להתפשט לחלקים אחרים בגוף.
סרטן ריאות בשלב מוקדם יכול להידמות לזיהום ריאה, קשה לאבחנה ועשוי להיות מורכב לטיפול.

גורמי סיכון:

הגורם המשמעותי ביותר לסרטן ריאות הוא עשן סיגריות על פי המכון הלאומי לסרטן. על פי איגוד הריאות האמריקני, למעלה מ- 8 מיליון בני אדם בארצות הברית חולים לפחות מחלה קשה אחת שעשויה מעישון. ככל שאדם מעשן יותר סיגריות, כך גדל הסיכון לסרטן ריאות.

חשיפה סביבתית לחומרים כמו ראדון, אסבסט, אורניום או עשן יד שנייה עלולה לגרום גם למקרים של סרטן ריאות. גם הגנטיקה יכולה למלא תפקיד. סיכונים עבור מעשנים נוכחים ובעבר אפילו אם היית מעשן פעם אחת והפסקת - ואנחנו מעודדים אותך להפסיק לעשן באמצעות טיפול בהפסקת עישון - עישון מגדיל את הסיכוי להתפתחות סרטן ריאות
גם אם מעולם לא עישנת, חשיפה עקבית וסדירה לעשן יד שנייה מציבה אותך בסיכון לסרטן ריאות, הגובר בנסיבות הבאות:
יש צלקת ריאה מסוגים מסוימים של דלקת ריאות או מחלות אחרות.
חשיפה לרדון, גז רדיואקטיבי חסר צבע ונטול ריח שנפלט על ידי סלעים ואדמה באזורים מסוימים.
אם עבדתם בתנאים בהם נחשפתם לחומרים מסרטנים כמו: אסבסט שמעמיד אותך בסיכון למזותליומה.
גז ארסן וכמה צורות של סיליקה וכרום.

 בנוסף לסיבות הישירות המפורטות לעיל גם היסטוריה משפחתית לסרטן עלולה להשפיע על הסיכוי לחלות.

טיפול:

טיפול אינדיבידואלי בסרטן ריאות וסרטן בית חזה אחר כולל מגוון רחב של טיפולים עדכניים, כולל קרינה, כימותרפיה וניתוחים.
אנו נותנים עדיפות להתערבויות זעירות פולשניות ככל האפשר. ניתוחים אלה מאפשרים זמני התאוששות מהירים יותר, פחות צלקות ופחות כאבים מאשר ניתוחים פתוחים.
בשאלה של סרטן ריאות, צוות המומחים שלנו – מנתחים, אונקולוגי קרינה, אונקולוגים, ואנשי מקצוע אחרים יהיו איתכם בכל שלב בדרך להציע לכם את הטיפול הכירורגי והקליני המתקדם ביותר בסביבה תומכת ואכפתית.

קיימות אפשרויות טיפול מרפאות ניתוחיות וגם לא ניתוחיות לחולי סרטן ריאות.


מחלת המיצר - מדיסטינום:  

המיצר או המדיסטינום הוא האזור שבין ריאותיך. הוא מכיל את הלב, אבי העורקים, הושט, התימוס, בלוטות הלימפה וקנה הנשימה.
גידולי המיצר - מנתחי בית החזה יכולים לאבחן גידולים אלו ולטפל בהם. אנו משתמשים בטכניקות זעירות פולשניות ככל שניתן.

גידולים שכיחים (אלה שאנחנו רואים לרוב) הם:

 • טימומות: מייצג 15-20 אחוז מכל הגידולים, הטימומות נוטות לצמוח לאט ולהתרחב לאיברים סמוכים. הם עשויים להיות קשורים ל- myasthenia gravis מחלה של צומת העצב-שריר. אנו מסירים את הגידולים הללו בניתוח.
 • קרצינומה תימית: מצב זה נדיר ופולשני. לעתים קרובות אנו מטפלים בכימותרפיה או בהקרנות.
 • לימפומות: בדרך כלל מצויות באזור קדמי או אמצעי של המיצר. הנפוצות ביותר הן מחלת הודג'קין ולימפומה של תאי B לרוב אנו מאבחנים לימפומות עם ביופסיה ומטפלים בכימותרפיה והקרנות


תסמינים של גידולים אלה יכולים לכלול:


שיעול, כאב מתחת לעצם החזה, תחושת מלאות בחזה, קוצר נשימה או ירידה בלתי צפויה במשקל.

אנו משתמשים במגוון גישות לאבחון גידולים במיצר:

 • סריקת טומוגרפיה ממוחשבת (CT) הדמיית החזה עוזרת לנו לקבוע את מיקום הגודל ואת גודלו.
 • אנו עשויים לבצע ביופסיה כדי לבדוק אם המחלה שפירה או ממאירה.
 • ביופסיה מונחית CT - ביופסיה מחט אפשרית מדי פעם ומספיקה בכדי לבצע אבחנה.
 • Mediastinoscopy - אנו מבצעים חתך קטן בבסיס הצוואר. אנו מסתכלים ישירות או עם מצלמה קטנה בכדי לצפות בממצאים מסביב לדרכי הנשימה.


הסרה כירורגית של גידול מדיאסטינלי אנו יכולים להסיר גידול בכמה דרכים. הנפוצים ביותר הם: ניתוח Thoracoscic Video-assisted (VATS) אנו משתמשים במצלמה המקרינה תמונות על גבי צג כדי לצפות בחלל החזה. זה עוזר לנו להסיר את גידולי המיצר או הריאות. VATS מאפשר לנו להשתמש בחתכים קטנים יותר ומספק התאוששות מהירה יותר מאשר בניתוחים פתוחים.לעיתים נדירות, ייתכן שנצטרך להעביר אותך למעקף לב ריאה בכדי לבצע הליך זה בבטחה.  

מעקב אחר טיפול בגידולי בית החזה לאחר הניתוח - נעקוב בשיתוף האונקולוגים שלנו למשך שארית חייך. אנו נפקח עליך באופן קבוע אנו רוצים לתפוס כל בעיה בשלבים המוקדמים ביותר שלה. המטרה שלנו היא לשמור על בריאותך.