שם מחלקה : קרדיולוגיה

מנהל/ת מחלקה

ד"ר עידו בירתי

אח/ות אחראי/ת

גב' דינה גרנות

  • מידע כללי

  • צוות המחלקה

  • אקדמיה

  • דפי מידע

המערך הקרדיו-וסקולארי

המערך המוביל בצפון לניתוחי לב


מחלקה קרדיולוגית - מכון הלב ע"ש לידיה וקרול קיטנר, לאה ובנימין דוידאי


המחלקה הקרדיולוגית במרכז הרפואי ע"ש ברוך פדה, פוריה מתמחה בטיפול מלעורי במגוון רחב של חולים כולל חולים קשים ומורכבים וכן בכל סוגי החסימות לרבות כאלו בדרגת מורכבות גבוהה כמו חסימות מרובות בעורקים השונים.
היצרויות בעורק השמאלי הראשי, חסימות שלמות כרוניות, היצרויות בעורקים מסוידים ובנקודות צומת. בדרך העבודה השגרתית שלנו מופנה רק מיעוט מהחולים לניתוח מעקפים. במערך מאושפזים מדי שנה ש - 3000 חולים (מתוכם כ - 700 ביחידה לטיפול נמרץ לב), בהמשך הדרך אנו מתעתדים לשלב במסגרת המחלקה גם כירורגיית לב.

 

המערך מספק מספר שרותים:

מחלקה קרדיולוגית

המחלקה כוללת 6 מיטות אשפוז להן ניטור מרכזי לכאב בחזה, 12 מיטות אשפוז לניטור ביניים ו 6 מיטות אישפוז רגילות. כמו כן פועל במסגרת המחלקה שרות לקרדיולוגיה בלתי פולשנית המבצע מדי שנה כ 2500 בדיקות אקו קרדיוגרפיה בשנה (כולל אקו דרך בית החזה, אקו דרך הוושט ואקו במאמץ), כ- 3000 מבחני מאמץ, כ - 300 בדיקות הולטר וכן כ - 1000 ביקורים של חולים במרפאות החוץ.
 


צנתורים 

 

שני חדרי צנתור וחדר בקרה ו - 5 מיטות בחדר ההמתנה לפני ואחרי הצנתור (התאוששות). בחדרי הצנתור מטופלים כ - 1000 חולים בשנה.
פעולות נוספות המבוצעות בחדר צנתור: פתיחה מלעורית של עורקים פריפריים כמו עורקי התרדמה, עורקי הכליה עורקי הרגליים, פתיחה מלעורית של מסתמי הלב ובכן מתעתדים לבצע השתלה מלעורית של מסתמים מלאכותיים. מבוצעות השתלת קוצבי לב על כל סוגיהם (דו לשכתי, תלת לשכתי וקוצבים דפיברילטורים). מבוצעות בדיקות אלקטרו פיזיולוגיות פולשניות לאבחון מדויק של הפרעות בקצב הלב וטיפול בהם על ידי צריבה ממוקדת של המוקד האחראי להיווצרות הפרעת הקצב.
עיקר הפעילות ביחידה מוקדש לאבחון וטיפול בחסימות העורקים הכליליים.


יחידה לטיפול נמרץ לב

יחידה לטיפול נמרץ לב, הכוללת 6 מיטות עם ניטור מרכזי משוכלל וחדר טיפולים מיוחד המשמש לטיפולים דחופים פולשניים כולל צנתור דחוף בעת אוטם חריף בשריר הלב.יחידה לטיפול נמרץ לב, הכוללת 6 מיטות עם ניטור מרכזי משוכלל וחדר טיפולים מיוחד המשמש לטיפולים דחופים פולשניים כולל צנתור דחוף בעת אוטם חריף בשריר הלב.

"כך ניצלתי" קשור לכתבה


היחידה לניתוחי לב

המערך הקרדיו-וסקולאריבמרכז הרפואי פדה-פוריה כולל 23 מיטות אשפוז ו 9 מיטות טיפול נמרץ לב, שני חדרי צנתור וחדר לצנתורים דחופים, עמוסים בפעילות של כ - 1300 צנתורים בשנה. יש ברשותנו מכשירי אקו חדשים כולל תלת מימד ו-ICE. את המערך מנהל פרופ' עופר אמיר והוא מאויש במנהלי יחידות/שירות של צנתורים, אקו, אלקטרופזיולוגיה, וקרדיולוגיה וצוות סיעודי וטכני ברמה גבוהה.
עד שנת 2015, בכל רחבי הגליל, רמת הגולן ועמק הירדן, לא הייתה קיימת יחידה לניתוחי לב וחזה. המשמעות המעשית של חסר זה הייתה שחולים שנזקקו לניתוחי מעקפים, ניתוחי מסתמים, ניתוחי אבי עורקים ועוד, נאלצו להגיע למרכזים רפואיים בחיפה או בתל- אביב. 

גם מקרי טראומה של לב-חזה, בין של פצועים אזרחים (תאונות דרכים וכיוצא באלה) ובין של חיילים, לא יכלו לקבל מענה ניתוחי הולם באף לא אחד מהמרכזים הרפואיים הנמצאים בצפון (פוריה, צפת, נהריה או עפולה) ונפגעים היו מפונים לחיפה או למרכז הארץ בהיטס או באמבולנס.

השינוי הגדול קרה באביב 2015, אז הוקמה יחידת ניתוחי לב-חזה כחלק מהמערך הקרדיו-וסקולארי במרכז הרפואי פדה-פוריה. היחידה הוקמה בשיתוף ופיקוח מלא של פרופ' אהוד רענני שהינו מהמנתחים המובילים בישראל ובעל שם עולמי בתחומו. פרופסור רענני משמש כמנהל מערך הלב במרכז רפואי שיבא תל-השומר, שכולל גם את מחלקת ניתוחי הלב הגדולה ביותר בארץ. צוות שלם ממחלקת ניתוחי הלב בשיבא, שכולל מנתחי לב-חזה, טכנאי לב-ריאה וצוות סיעודי של טיפול נמרץ, עבר פיזית מאזור תל-אביב צפונה לפוריה, כדי לאפשר את הקמת היחידה ותפעולה במיומנות הגבוהה ביותר, וזאת עבור תושבי האזור הצפוני כולו.

היחידה הניתוחית, מנוהלת על ידי ד"ר ארז קכל מנהל היחידה, מהמנתחים המנוסים והמוערכים בישראל, שעבד שנים רבות במרכז הרפואי שיבא והתמחה בניתוחי לב בטורנטו קנדה באחד המרכזים המובילים בעולם בתחום זה. המערך בפדה-פוריה משמש כמרכז-על בנושא ניתוחי לב-חזה ומגבה את כל המרכזים הרפואיים האחרים באזור ובאופן רצוף ומלא ("24/7"). בצענו עשרות רבות של ניתוחי לב מורכבים בהצלחה רבה בהנהגת ד"ר קכל ובגיבוי של צוות מובחר משיבא שכולל את פרופסור רענני, ד"ר ליאוניד סטרניק ד"ר אלכס ליפי וד"ר עמי שיינפלד: שמשתתפים אישית בניתוחי הלב המורכבים. 

הקמת היחידה לניתוחי לב-חזה מאפשרת מתן מענה רחב לחולים קרדיו-וסקולריים ע"י ביצוע פעולות מעקפים, החלפה ותיקון מסתמים כולל באמצעות פעולות זעיר פולשניות וניתוחי חרום (כגון קרע של אבי העורקים, פציעות חזה ולב).

מעבר לכך, הגיבוי הכירורגי מאפשר ליחידת הצנתורים לבצע פעולות מורכבות מצילות חיים אשר לא בוצעו בעבר כולל השתלות ותיקוני מסתמים בגישה צנתורית, סגירת חורים בלב ואטימה עם קפיצים של חללים מסוכנים מועדים להיווצרות קרישים בלב שנעשות בפועל במערך הקרדיו-וסקולארי בפוריה. פעולות אלה נעשות במרכזים רפואיים בודדים במדינת ישראל, ולא נעשות באף מרכז רפואי אחר בצפונה של ישראל.


היחידה לאקו קרדיוגרפיה (אקו לב)

היחידה לדימות בלתי-פולשנית של הלב כוללת את המעבדה לאקו-קרדיוגרפיה (אולטרה-סאונד של הלב; אקו לב), מבחני מאמץ, הולטר ואת המרפאה למחלות מסתמי הלב ומחלות שריר הלב.

המעבדה לאקו-קרדיוגרפיה מבצעת מגוון סוגי בדיקות אקו-לב, הכולל: אקו דרך בית החזה, אקו דרך הושט, אקו במאמץ (פרמקולוגי או גופני, הנעשה על ידי מיטת אופניים). המעבדה מפעילה מכשירי אולטרה-סאונד מתקדמים הכוללים יכולות דו-מימד, דופלר ותלת מימד, הערכת המכניקה של שריר הלב ובדיקות תוך ניטור הנשימה. כמו כן מתבצעים מבחני מאמץ על גבי מסילה, ובדיקות הולטר (ניטור מקצב הלב רציף במשך 24 שעות). 

במרפאת מסתמי הלב ניתן ייעוץ ומעקב אחר חולים עם מחלות מסתמיות מורכבות, לפני ואחרי ניתוחים ופעולות במסתמי הלב. בנוסף, נבדקים גם חולים עם מחלות ראשוניות ומשניות של שריר הלב, ומחלות קרום הלב. 


אלקטרופיזיולוגיה של הלב

היחידה להפרעות קצב פועלת במסגרת המערך הקרדיולוגי בראשות פרופ' עופר אמיר. היחידה נוסדה בשנת 2010 ומטרתה לאבחן ולטפל במגוון המטופלים הסובלים מהפרעות קצב. חולים הסובלים מהפרעות קצב יכולים לחוש עילפון, דפיקות לב מהירות, קוצר נשימה, כאבים בחזה וסחרחורת. במסגרת היחידה מאבחנים את הפרעות קצב בעזרת עזרים מגוונים הכוללים מעקב אק"ג בעזרת מכשירים שונים וגם בעזרת בדיקות פולשניות.

הפרעות הקצב מתחלקות להפרעות קצב האיטיות, והמהירות. הפרעות קצב האיטיות מטופלות על ידי מניעה מתרופות המאיטות את קצב הלב ו/או השתלת קוצב לב. במסגרת היחידה משתילים את מגוון הקוצבים לסוגיהם, ולאחר מכן עוקבים לאחר מאות המטופלים במסגרת מרפאת הקוצבים לוודא את פעילותם התקינה.

הפרעות קצב המהירות מטופלות ע"י תרופות מתאימות, מכשירים מיוחדים הנקראים דהפיברילטורים(ICD)וגם בעזרת פעולות חודרניות שמטרתן לצרוב (אבלציה) של מסלולים לא תקינים, ובכך במקרים רבים לרפאות אותן לגמרי. במהלך הבדיקה מוכנסים חוטי חשמל עדינים לתוך הלב במטרה למפות את זרימת החשמל בלב בכך לזהות את מקור הבעיה. לעתים אנו נעזרים במערכת מיפוי חשמלי של הלב ובבית חולים פוריה קיימת מערכת מן המתקדמות מסוגו בעולם "Carto 3".


יחידת מחקר

 מרכזת מגוון המחקרים הקליניים המבוצעים במחלקה ומעבדה למחקר בסיסי של הלב.

לכתבה בנושא , מחקר: נשים ערביות לא מעשנות החשופות לעישון פסיבי מצד הבעל בסיכון גבוה פי 5 ללקות בהתקף לב . לחץ כאן.

תחקיר הילה אלרואי, ערוץ 10: ניתוחי לב במרכז הרפואי פדה-פוריה  

מידע מאתר כל הבריאות, משרד הבריאותחזור לראש העמוד


מנהל המחלקה: ד"ר עידו בירתי 

אחות אחראית: גב' דינה גרנות 
טכנולוג רפואי: גב' מסאלחה אלא 
מזכירות: גב' תמר יהושע

צוות רפואי

ד"ר פביו קוזניץ - מנהל יחידת צנתורים
ד"ר שמי קרסו - מנהל היחידה לאקוקרדיוגרפיה ודימות הלב
ד"ר איברהים מרעי - מנהל יחידת קיצוב ואלקטרופיזיולוגיה
ד"ר ודיע כנעאני - אחראי מחלקה קרדיולוגית
ד"ר גיא רוזן - אחראי שירות פרפור פרוזדורים
ד"ר דורון סדורסקי - רופא בכיר, יחידת צנתורים
ד"ר חאלד עדוי - רופא בכיר, מח' קרדיולוגיה
ד"ר בלה קרזיבין - רופאה, טיפול נמרץ לב
ד"ר היתם שולי - רופא בכיר, יחידת צנתורים
ד"ר יבגני חזנוב - רופא בכיר, יחידת אקו ודימות לב

 

בבית החולים פעילות קלינית עניפה. להלן קישורים למחקרים קליניים בראשות חוקרים מצוות בית החולים אשר אושרו ע"י ועדת הלסינקי ופועלים בכפוף להנחיות אתיות כנדרש עפ"י אמנת הלסינקי.

 חוקר ראשישם המחקר
  
פרופ' יהונתן חסיןשלב III, כפול סמיות, אקראי, עם ביקורת פלצבו, להערכת ההשפעות של RO4607381 על הסיכון הקרדיווסקולארי במטופלים עם מחלת לב כרונית (CHD) יציבה שסבלו לאחרונה מתסמונת כלילית חריפה (ACS) מתועדת
 
פרופ' יהונתן חסיןמחקר שלב 3, אקראי, כפול-סמיות, כול-דמה, בקבוצות מקבילות, רב-מרכזי, רב-לאומי לבחינת היעילות והבטיחות של DU-176b לעומת וורפרין (warfarin) בקרב מטופלים עם פרפור פרוזדורים. Effective aNticoaGulation with factor xA next Generation in atrial Fibrillation ENGAGE-AF
  
פרופ' יהונתן חסיןמחקר רב מרכזי, אקראי, כפול סמיות, בביקורת פלצבו להערכת התוצאות הקרדיווסקולאריות לאחר טיפול באלוגליפטין (alogliptin) כתוספת לטיפול הסטנדרטי בנבדקים עם סוכרת מטיפוס 2 ותסמונת כלילית חריפה
  
פרופ' יהונתן חסין מחקר תוצאות קליניות של דאראפלאדיב לעומת פלצבו בנבדקים לאחר תסמונת כלילית חריפה לצורך השוואת השכיחות של תופעות לוואי קרדיו-ואסקולאריות משמעותיות (MACE)
  
פרופ' יהונתן חסיןמחקר דליוור Deliver Study. מחקר רישום תומכנים (סטנטים) שבו ייאספו נתונים על תומכנים משחררי תרופה מסוג רזולוט אינטגריטי של חברת מדטרוניק
  
פרופ' יהונתן חסין בדיקת הקשר בין עישון פסיבי ומחלת לב כלילית חדה שבקרב נשים ערביות בישראל, בנות 35-70, מחקר מקרה ביקורת
  
פרופ' יהונתן חסיןהשוואה של פראסוגרל בזמן התערבות כלילית מלעורית (PCI - Percutaneous Coronary) או כטיפול מקדים בזמן האבחנה בחולים עם אוטם שריר הלב ללא עליות ST (NSTEMI): מחקר ACCOAST PCI
  

 

 

מועד פרסום

בטאון

שם המאמר


07/2014

Isr Med Assoc J. 2014 Jul;16(7):444-5

Reverse remodeling in dilated cardiomyopathy: dream come true?

10/2014

J Palliat Med. 2014 Oct;17(10):1115-20

Palliative care referral among patients hospitalized with advanced heart failure

06/2014

Eur J Intern Med. 2014 Jun;25(5):458-62

Single measurement of serum N-terminal pro-brain natriuretic peptide: the best predictor of long-term mortality in patients with chronic systolic heart failure

02/2014

Isr Med Assoc J. 2014 Feb;16(2):127-8

Complete explantation of left ventricular assist device due to myocardial recovery

04/2014

Am J Cardiol. 2014 Apr 1;113(7):1217-21

Joint impact of body mass index and physical capacity on mortality in patients with systolic heart failure

03/2014

Am J Cardiol. 2014 Mar 15;113(6):976-81

Relation of reduced expression of MiR-150 in platelets to atrial fibrillation in patients with chronic systolic heart failure

09/2014

JAMA. 2014 Sep 10;312(10):1006-15

Effect of darapladib on major coronary events after an acute coronary syndrome: the SOLID-TIMI 52 randomized clinical trial

11/2014

J Am Soc Echocardiogr. 2014 Nov;27(11):1133-42

Recovery of left ventricular mechanics after transcatheter aortic valve implantation: effects of baseline ventricular function and postprocedural aortic regurgitation

07/2014

Am J Cardiol. 2014 Jul 1;114(1):36-41

.Impact of functional mitral regurgitation on right ventricular function and outcome in patients with right ventricular infarction

12/2014

FEBS J. 2014 Dec 9

Feedforward regulation of mRNA stability by prolonged extracellular signal-regulated kinase activity

11/2014

Risk Manag Healthc Policy. 2014 Nov 21;7:233-7

Time to follow guidelines, protocols, and structured procedures in medical care and time to leap out.

06/2011 Acute Card Care. 2011 Jun;13(2):56-67

Pre-hospital treatment of STEMI patients. A scientific statement of the Working Group Acute Cardiac Care of the European Society of Cardiology.


 

03/2011
Eur Heart J. 2011 Mar;32(6):656.

The challenge of chest pain in the emergency room: now and the future.


 

03/2011 Eur Heart J. 2011 Feb 2.

Recommendations for the use of natriuretic peptides in acute cardiac care: A position statement from the Study Group on Biomarkers in Cardiology of the ESC Working Group on Acute Cardiac Care.


12/2010

Acute Card Care . 2010 Dec;12(4):124-9.

Unprotected left main stenting, short- and long-term outcomes.


10/2010

Eur Heart J . 2010 Oct;31(20):2501-55. Epub 2010 Aug 29. No abstract available.

Guidelines on myocardial revascularization: The Task Force on Myocardial Revascularization of the European Society of Cardiology (ESC) and the European Association for Cardio-Thoracic Surgery (EACTS).


09/2010

Eur Heart J . 2010 Sep;31(18):2197-204. Epub 2010 Aug 3.

Recommendations for the use of cardiac troponin measurement in acute cardiac care.


 

02/2010

Life Sci. 2010 Feb 27;86(9-10):331-6. Epub 2010 Jan 20.

Hypothyroid dependent myocardial angiotensin receptor trafficking is involved in improved cardiac performance after heat acclimation


 

02/2010

Genet Med. 2010 Feb;12(2):122-5.

Frequencies of C282Y and H63D alleles in the HFE gene among various Jewish ethnic groups in Israel: a change of concept required


11/2009

Clin Chim Acta. 2009 Nov;409(1-2):85-9. Epub 2009 Sep 11.

Enzyme-linked immunoabsorbent assay for detection of human serine protease corin in blood.


09/2009

. Pacing Clin Electrophysiol. 2009 Sep;32 -

Review

Modern pacemakers: hope or hype?


09/2009

Am J Cardiol. 2009 Mar 15;103(6):772-8. Epub 2009 Jan 24.

Enzyme-linked immunoabsorbent assay for detection of human serine protease corin in blood.


03/2009

Am J Cardiol. 2009 Mar 15;103(6):772-8. Epub 2009 Jan 24.

Comparison of treatment and outcome of acute coronary syndrome in patients with versus patients without diabetes mellitus.

 

חזור לראש העמוד

 

 דף מידע (מקושר) פעולה
אקו לבמידע והנחיות לפני בדיקת אקו לב
 
אקוקרדיוגרפיה במאמץמידע והנחיות לפני בדיקת אקוקרדיוגרפיה במאמץ
 
אקו דובוטמיןמידע והנחיות לפני בדיקת אקו דובוטמין
 
ארגומטריהמידע והנחיות לפני בדירת ארגומטריה
 
מידע למטופל המתאשפז עם כאבים בחזה מידע והנחיות למתאשפז עם כאבים בחזה
 
 שיקום וחזרה לשיגרה לאחר התקף לבמידע והנחיות למטופל לאחר התקף לב
 
 שחרור מהמחלקה מידע והנחיות למשתחרר ממחלקת
 

  טפסי הסכמה מדעת - קרדיולוגיה וצנתורים 

 

 
 

 


חזור לראש העמוד