משלוח לפגייה מבנק חלב אם

פגיית המרכז הרפואי פדה-פוריה הצטרפה לקבוצת פגיות נבחרות המקבלות חלב אם מהבנק הלאומי לחלב אם. החלב מיועד לפגים קטנים במיוחד ויסייע לאימהות עד שיוכלו להגיע לכמות החלב לה זקוק הפג.

ביום חמישי 29.10.20 הגיע משלוח ראשון של בקבוקי חלב אם לפגיית המרכז הרפואי פדה-פוריה. לדברי נגה בלקינד כהן, אחות מתאמת הנקה במרכז הרפואי, "צוות האגף לאם ולילוד עושה כל מאמץ כדי לעודד הנקה, לתמוך באימהות ולסייע להן להגיע להנקה מלאה ומוצלחת.  חלב אם מתורמת מיועד בראש ובראשונה עבור פגים קטנים ממשקל 1,500 גרם ומתחת לשבוע 32. השימוש בו הוא כתמיכה וסיוע עד שהאם תוכל להגיע לתפוקת חלב מספקת עבור הפג שלה. אנחנו שמחים להציע את השירות החדש, כך שמהיום  יהיה בפגיה שלנו חלב אם, שיעמוד לרשות הפגים והאימהות ".

חלב אם הוא התזונה המיטבית עבור התינוק, לפחות בששת החודשים הראשונים לחייו.
כדי לתת מענה לנשים שמתקשות בהנקה הוקמו בעשורים האחרונים בנקים של חלב אם במדינות רבות ברחבי העולם. בנק חלב אם, הוקם בישראל באפריל 2020 , על ידי מגן דוד אדום בשיתוף עם העמותה לתרומות חלב אם ועומד בסטנדרטים המחמירים ביותר הקיימים ונמצא תחת פיקוח של משרד הבריאות.

ד"ר טטיאנה סמולקין, מנהלת מחלקת טיפול נמרץ ילודים ציינה, "שימוש בחלב אם באוכלוסיית פגים קטנים מאוד מוריד את שיעור התחלואה בדלקת נמקית של המעי, באלח דם מאוחר, במחלת ריאות כרונית ומשפר תוצאות  נוירו-התפתחותיות לטווח ארוך. מחקרים רבים הוכיחו ששימוש בחלב אם מתורמת עדיף על  שימוש בפורמולה לפגים. צריך להדגיש כי  החלב שנתרם עובר בדיקה קפדנית ביותר לגורמים זיהומיים שונים, ולאחר מכן תהליך פסטור והקפאה". 

אורלי בנור, האחות האחראית בפגיה סיכמה, "לחלב אם יתרונות כתזונה מועדפת לילודים בכלל ולפגים בפרט.  ככל שהפגים צורכים יותר חלב אם, כך שיעורי התחלואה נמוכים יותר וההתפתחות שלהם במהלך החיים טובה יותר. הנהלת המרכז הרפואי  וצוות הפגייה מכירים ביתרונות החשובים האלו ולכן קידמנו את הנושא וביצענו את ההכשרות וההדרכות הנדרשות על מנת שנוכל להביא את השירות החשוב עבור הפגים הנולדים במרכז הרפואי שלנו".