ניתוח מעקף קיבה – מתנה ליום ההולדת

שאם ושיימה התאומות, בחרו לעבור ביחד ניתוח מעקף קיבה, במחלקה הכירורגית של המרכז הרפואי פדה-פוריה. הן אמנם לא תכננו את זה, אבל שמחו לגלות שמועד הניתוח נקבע ליום ההולדת ה19 שלהן.

התאומות שאם ושיימה מסעוד ממסעדה שברמת הגולן, סובלות מהשמנה חולנית. שאם שוקלת 113 ק"ג, שיימה שוקלת  103 ק"ג. "רצינו לעבור את הניתוח יחד ולעשות שינוי בחיים שלנו, להתחיל חיים חדשים".

 הרופא המטפל הפנה את התאומות למרכז הבריאטרי במרכז הרפואי פדה-פוריה. אתמאר חאג' האחות המתאמת במרכז הבריאטרי מסבירה, "בסדנא המטבולית אנחנו נותנים הדרכה והסבר על הסוגים השונים של הניתוחים הבריאטרים, על השינוי בהרגלי התזונה והפעילות שצריך לעשות אחרי הניתוח, כל המפגשים האלה מטרתם הכנה לקראת הניתוח ולקראת השינוי שצריך לעשות בהרגלי התזונה ואורח החיים. המפגשים כוללים ייעוץ של דיאטנית, עובדת סוציאלית, רופא מרדים וכירורג בריאטרי. בהמשך הן עברו את הבדיקות הנדרשות ובחרו לעבור את הניתוח אצלנו במרכז הרפואי".

הן אמנם לא תכננו את זה, אבל שמחו לגלות שמועד הניתוח נקבע ליום ההולדת ה 19 שלהן.
הצוות במחלקה ובראשו, לאה בן שלמה, האחות האחראית, החליטו לציין את יום ההולדת הכפול והמיוחד הזה. ביום הניתוח, 13.7.20 קידם הצוות את התאומות בבלונים וברכות לרגל יום הולדתן. "היחס מאד מיוחד ואישי, שכנה שלנו עברה כאן את הניתוח והמליצה לנו" אמרה שיימה והוסיפה, "היום אנחנו חוגגות יום הולדת וזו המתנה שבחרנו להעניק לעצמנו. אנחנו רוצות להרגיש טוב! יש לנו הרבה תוכניות לעתיד, אחרי שנרד במשקל נוכל להגשים אותן, אנחנו רוצות לעבוד במסעדה המשפחתית ולהירשם לאוניברסיטה. וזו המתנה שלנו, שנוכל להתחיל פרק חדש בחיים".

ד"ר מועאד פראג', מנהל המחלקה הכירורגית  מציין כי לניתוח הבריאטרי יתרונות בריאותיים משמעותיים, "השמנה חולנית היא מחלה, היא קשורה להתפתחות מחלות אחרות כמו סוכרת, יתר לחץ דם, שומנים בדם ועוד. השמנה חולנית מהווה סיכון למחלות לב ולסרטן. הניתוח מסייע למנוע חלק גדול מהבעיות האלה. בנוסף, לאנשים שסובלים ממשקל יתר יש קושי בתפקוד היום יומי, יותר קשה להם למצוא עבודה וגם זוגיות. מחקרים מראים שההשלכות הן גם ברמה החברתית- סוציאלית".

התאומות עברו ניתוח מעקף קיבה בהשקה אחת (מעקף קיבה מיני), במהלכו מקטינים את הקיבה בצורת שרוול קצר וצר ומחברים אליה לולאת מעי דק, כך מקטינים את כמות המזון שנצרך בכל מנה וגורמים לזה שלא כל המעיים הדקים משתתפים בתהליך העיכול. ההחלמה מהניתוח מהירה (יומיים עד שלושה ימי אשפוז) . לאחר הניתוח הן יוזמנו לפגישות מעקב, כל שלושה חודשים.

ד"ר פארג' מציין עוד כי בחודש שחלף בוצעו במרכז הרפואי 23 ניתוחים בריאטריים, המחלקה הכירורגית מבצעת את כל סוגי הניתוחים לכל קבוצות הגיל כולל ניתוחים מורכבים, ניתוחים חוזרים וניתוחים לחולים אשר סובלים ממחלות רקע מרובות. "יש לנו את הניסיון הכי משמעותי בארץ בניתוח מעקף תרסריון בהשקה אחת, SADI-S , הניתוח מיועד לחולים שמוגדרים super obese, עם BMI
שהוא מעל 50 . והיתרון הוא שהניתוח הזה מבטיח ירידה יותר מבוקרת ובטוחה במשקל".