חודש המודעות לסרטן השד

כמדי שנה, הוזמנו עובדות המרכז הרפואי פדה-פוריה להגיע לבדיקות במרפאת השד, כחלק מהגברת המודעות לגילוי ואיתור מוקדם של סרטן השד.

ברחבי העולם מצויין חודש אוקטובר כחודש העלאת המודעות לסרטן השד.  לרגל חודש המודעות נקבעו השנה חמישה ימי בדיקה מיוחדים, במרפאת השד , וזאת כדי לעודד ולדרבן את עובדות המרכז הרפואי להגיע ולהיבדק . היוזמה זכתה להצלחה ניכרת, בתיאום עם לבנה ברנשטיין , אחות מתאמת בריאות השד, הגיעו עשרות עובדות כדי להיבדק אצל ד"ר משה זילברמן .

ד"ר משה זילברמן, מנהל שירות השד , מדגיש " חשוב להגיע לבדיקה שגרתית אצל כירורג שד, שהוא המנוסה ביותר בבדיקת שדיים ובאבחון ראשוני של ממצאים חשודים.
ישנם שינויים בשד שניתן לשלול כסרטניים כבר בבדיקת הרופא באמצעות מישוש" .

מנתוני האגודה למלחמה בסרטן עולה כי כיום בישראל 22,481 נשים שאובחנו עם סרטן השד. הבשורות הטובות הן, שניכרת מגמת ירידה מובהקת בתמותה מסרטן השד, של כ-2% בכל שנה ושל כ-25% ירידה בתמותה מאז שנת 2005. 78% מהחולות החדשות הן מעל גיל 50. שיעורי הריפוי וההישרדות מסרטן השד בישראל גבוהים בין מדינות ה-OECD ומגיעים לכ-87% .

חשוב לציין  את חשיבות הגילוי המוקדם: לנשים בגילאים 50-74 מומלץ בהוראת משרד הבריאות לבצע בדיקת ממוגרפיה אחת לשנתיים. לא רק שהבדיקה מכוסה על ידי קופות החולים, קיימת מערכת זימון המזמנת נשים בגילאים המתאימים לבדיקות באופן יזום.
 
בנוסף, כבר מאמצע שנות ה 30 חשוב לבצע מעקב קליני שגרתי אצל רופא כדי  לזהות נשים שנמצאות בקבוצת סיכון וזקוקות לבדיקות דימות או בירור גנטי עוד לפני גיל 50.
אירית עבד, עובדת המרכז הרפואי, אשר נבדקה ציינה, " בזכותכם אני נבדקת כל שנה ומקפידה לבצע את הבדיקה בזמן. זה חשוב מאוד ומאפשר  לי להיות בשקט נפשי..."