לראשונה בפדה-פוריה, קליפ טריקוספדיאלי

צוות הקליפים של מערך הלב וכלי הדם במרכז הרפואי פדה-פוריה, ד"ר מירקין וד"ר סודרסקי בתמיכת ההדמיה ע"י פרופ' קרסו, בצעו לראשונה השתלת קליפ טריקוספידאלי בצנתור , לחולי לב מורכבים אשר אינם יכולים לעבור ניתוח.

בשבוע שעבר,  בוצעה לראשונה במערך הלב וכלי הדם של המרכז הרפואי פדה-פוריה התקנת קליפ למניעת דליפת דם מהמסתם הטריקוספידלי בשני מטופלים, ובהצלחה רבה. הפעולה שבוצעה ע"י צוות המצנתרים, ד"ר דיויד מירקין וד"ר דורון סודרסקי, התאפשרה הודות לניסיון הרב של הצוות בפעולות התקנת קליפ מיטראלי והודות ליכולות ההדמיה הלבבית  בראשות פרופ' שמי קרסו,  שהשתמש לראשונה בתוכנת ניווט חדשה של אקו תלת מימד . הפעולה בוצעה בחדר הצנתורים המתקדם שנרכש לאחרונה במערך הקרדיו ווסקולארי.

ד"ר דורון סודרסקי, רופא בכיר ביחידה לקרדיולוגיה פולשנית, מסביר, "אי ספיקה של המסתם המטרלי הנו תהליך בו ישנה דליפה של המסתם המטרלי ומעבר של דם בחזרה מחדר לב שמאלי אל עליית לב שמאלית. עד 50% מהסובלים מאי- ספיקה חמורה של המסתם המטרלי אינם יכולים לעבור ניתוח בשל סיכון ניתוחי גבוה ובעיות נוספות.  עבור חולים אלה, הליך של השתלת קליפ מטרלי (mitraclip) הנו פורץ דרך" .

עד כה בוצעו רחבי העולם כ 50,000 השתלות של קליפ מטרלי, בישראל בוצעו כמה מאות מקרים . ד"ר סודרסקי מסביר , "בחלק מהמקרים החולים הסובלים מאי ספיקה חמורה של המסתם המטרלי סובלים במקביל גם מאי ספיקה חמורה של מסתם טריקוספידלי המווסת את זרימת הדם בין עליה לחדר ימניים. במידה והמטופל מופנה לניתוח תקון או החלפת המסתם המטרלי הרי שבאותה עת יתוקן גם המסתם הטריקוספידלי. אך באותם חולים שאינם נתיחים עד לא מזמן, לא היה פתרון צינתורי לבעיה זו. בשנתיים האחרונות חלה התקדמות ניכרת ביכולת לבצע השתלת קליפ גם במסתם הטריקופידלי. המשמעות היא שיפור ניכר באיכות החיים של המטופל ".
 
השבוע ביצעו רופאי המערך הקרדיו וסקולארי "מרתון" במהלכו טופלו  ארבעה  מיקרים מורכבים ומסובכים של קליפ מיטראלי ולראשונה בוצעו שני מיקרים של השתלת קליפ טריקוספידאלי משולב מהראשונים בארץ.

המטופל הראשון בן 77  מדבוריה,  בעברו התקף לב, שבץ מוחי, מחלת ריאות כרונית עם טפול קבוע בחמצן ביתי, סבל בחודשים האחרונים מקוצר נשימה הולך וגובר בפעולות יומיומיות ואף במנוחה. במהלך הפעולה הושתלו בליבו שלושה  קליפים במסתם המטרלי וקליפ נוסף  במסתם הטריקוספידלי.  התוצאה היתה  ירידה משמעותית בדרגת אי הספיקה, המטופל שוחרר אחרי יומיים לביתו,  במצב טוב.
 
המטופלת השנייה, בת 54 מתל תאומים,  סובלת ממחלת ריאות חסימתית כרונית ואי ספיקה חמורה של השני המסתמים המטרלי והטריקוספידלי.  היא עברה השתלה של קליפ במסתם המטרלי וקליפ נוסף במסתם הטריקוספידלי, עם תוצאות מאד מוצלחות ואף היא שוחררה לביתה תוך יומיים.