מחלימות מסרטן מלוות חולי סרטן

יוזמה ראשונה מסוגה במכון האונקולוגי של המרכז הרפואי פדה- פוריה, סדנא ייחודית להכשרה והדרכת מחלימות ממחלת הסרטן אשר ילוו ויתמכו בחולי סרטן.

ביוזמת השרות הסוציאלי במרכז הרפואי פדה-פוריה בשיתוף המכון האונקולוגי והאגודה למלחמה בסרטן , התקיימה במכון האונקולוגי סדנא לליווי ותמיכה בחולי סרטן.
תשעהמשתתפות בקבוצה הן נשים מיישובי האזור (טבריה, יבנאל, גליל תחתון, רמת
הגולן , כפר תבור), אשר החלימו מסוגים שונים של מחלת הסרטן.

מיכל מילוא- רוטשילד, עו"ס במכון האונקולוגי מספרת, "היוזמה לסדנאנולדה כצורך שעלה מהמטופלים שאני פוגשת פה במכון האונקולוגי, מתוך ההבנה שליווי ותמיכה של אדם שהתמודד עם אותם דברים בעבר, מאד משמעותיים . וזה בבחינת"זר לא יבין זאת" .

וכך חברו יחד צוות המכון האונקולוגי, השירות הסוציאלי והאגודה למלחמה בסרטן. מיכלאיתרהקבוצת נשים מחלימות אשר הביעו רצון להתנדב ועבורן נבנתה סדנא של תשעה מפגשים, שהתקיימו בשעות אחר הצהרים, אחת לשבועיים, למשך שעתיים, במכון האונקולוגי שבמרכז הרפואי .

אריאלה ליטביץ שרמן , עו"ס מחוזית של האגודה למלחמה בסרטן, מוסיפה" גם לאחר שסיימנו את הסדנא נמשיך להיפגש עם המתנדבות למפגשים של הדרכה ותמיכה בהן, לאפשר להן להעלות דברים שאיתם הן מתמודדות או מתקשות להתמודד... בחרנו כאן בפעילות יותר רחבה ובקבוצה משתתפות שחלו בסוגים שונים של סרטן, אנחנו רוצים לבחון את המודל הזה ולראות איך הוא יעבוד. בשלב הבא אנחנו מתכננים לשלב את המתנדבות בקהילה כל אחת בתפקיד שתבחר " .

פנינה (60) מחלימה ממיאלומה נפוצה (סרטן שפוגע במח העצם), "אנשים מאד מפחדים ובעיקר חוששים מהלא נודע. אני מרגישה שבזכות זה שאני עברתי את זה אני יכולה לעזור לאחרים ואולי הם יפחדו פחות. כשאני חליתי חיכיתי שמישהו יתקשר אלי, לא ידעתי את מי לשאול, קיוויתי שמישהו יתקשר ויסביר לי..."

ליאת (42) מוסיפה "לפני חמש שנים כשהתמודדתי עם סרטן השד, היה לי מאד חסר לדבר עם מישהי שעברה את מה שאני עוברת, בפרט שאני חליתי במהלך ההיריון. בעיני זו העזרה הכי גדולה לאפשר לקבל, לדבר עם אישה שמבינה בדיוק את מה שאני עוברת. אני חושבת שזה ממש חלק מתהליך הריפוי".

המתנדבות שהגיעו לסדנא כדי לסייע מספרות שחוו תחושת העצמה וחיזוק וקיבלו כלים וסיוע לעצמן כך שהקבוצה הפכה למעין קבוצת תמיכה. נועה (49) המחלימה מסרטן השד מסכמת , "באנו לקבל כלים כדי לתרום ומצאנו את עצמנו נתרמות. התהליך שעברנו עזר לנו קודם כל לעבד את מה שאנחנו עברנו, עכשיו הרבה יותר קל לנו לעזור לאחרים.."