חדש במרכז הרפואי פדה-פוריה, מרפאת מאמץ

במרכז הרפואי פדה-פוריה נפתחה מרפאת מאמץ חדשה. המרפאה מיועדת לבדיקות לב ונשימה לילדים, בני נוער ומבוגרים.

אפרת פרץ, בת 14.5 מטבריה סובלת ממחלת לב מולדת, פגשנו את אפרת כשהגיעה לבצע בדיקה תוך כדי פעילות גופנית. בשבוע שעבר נפתחה במרכז הרפואי פדה-פוריה, מרפאת מאמץ חדשה המיועדת לבדיקות מאמץ מטבולי (בדיקת מאמץ לבבי-ריאתי מורכבת), מאמץ לבבי בילדים ובדיקות מאמץ נשימתי.

ד"ר גור מיינצר, מומחה בקרדיולוגיה ילדים ומומי לב מולדים במבוגרים מסביר, "בדיקת המאמץ המטבולי מיועדת לבריאים עם קוצר נשימה לא מוסבר, לחולים (ילדים או מבוגרים) עם בעיה ספציפית הדורשת מעקב, לאנשים עם עודף משקל או כושר גופני לקוי לצורך הערכת הבעיה, ולחולים אשר צריכים לעבור הערכת סיכון לפני פעולה (לדוגמא חולים לקראת ניתוח או פעולה מורכבת הדורשת הרדמה כללית). במקרה של אפרת, הבדיקות חשובות כדי לברר האם מחלת הלב המולדת שלה היא הגורם לקושי ותחושת קוצר נשימה אשר יש לה בעת ביצוע פעילות גופנית. אנחנו לרוב מנסים להעריך את יכולתם של אנשים לבצע מאמץ על פי בדיקות במנוחה, כגון אקו וא.ק.ג, אולם הדרך הנכונה היא להעריך את החולים במהלך פעילות מאומצת".

לבנת פרץ, אמה של אפרת מציינת, "היינו לפני חודשיים בביקורת כאן ואז ד"ר מיינצר אמר שחשוב שנגיע לבדיקת מאמץ. זה ממש טוב שנפתחה מרפאה כזו פה בביה"ח אחרת היינו צריכות לנסוע עד רמב"ם בשביל הבדיקה הזו וזה הרבה יותר קשה".

במרפאה ניתן לבצע שורה של בדיקות: בדיקות באמצעות מכשיר המאמץ המטבולי המורכב (CPET, Cardio Pulmonary Exercise Testing ) או בדיקת מאמץ נשימתי (המתבצעת בפיקוח של ד"ר קלאודיה סימסולו, מומחית במחלות ריאה) ובדיקת מאמץ לבבי בילדים.

ד"ר מיינצר מציין עוד כי בדיקת המאמץ המטבולי מתוכננת להיות חלק ממעבדת מחקר אשר תעסוק בנושא המאמץ והינה חלק מצוות רב-מרכזי בשיתוף עם אוניברסיטת חיפה והמרכז לאורח חיים בריא בבית חולים רות לילדים (רמב"ם).