צוות המרכז הרפואי מקדם בריאות בנצרת עלית

צוות המרכז הרפואי פדה-פוריה פתח השבוע שנת פעילות עשירה בהרצאות לקידום בריאות לתושבי נצרת עלית.

בהמשך לפעילות הענפה של המרכז הרפואי פדה-פוריה, לקידום בריאות בקרב הקהילה והודות לשיתוף הפעולה הפורה עם עירית נצרת עלית, נפתחה השבוע שנת הפעילות בנצרת עלית . ביום ראשון 22.10 ,בבוקר התקיימו שתי הרצאות למועדוני נשות הגיל השלישי בעיר.

ד"ר אנה גיצ'קה, רופאה בכירה במחלקהלגריאטריה שיקומית, הרצתה לנשות מועדון "הצריף" הרצאה בנושא: זיכרון וזקנה. תחילה היא תארה את ההבדל ביןשינויים טבעיים בזיכרון ובין שינויים המעידים על מחלה והדגישה את החשיבות בטיפול ופנייה לרופא מטפל. "גורמים הפיכים - כמו סביבה, מצב רוח,מחלות חריפות, חוסר איזון לחץ דם, סכרת, תפקוד בלוטת התריס, תרופות, חוסר וויטמין B 12 וחומצה פולית- הם סיבות נפוצות להגבלה תפקודית ותלות רבה,אבחנה וטיפול מתאים יכולים לשפר את המצב".

ד"ר ג'יצקה הוסיפהכי "הליכה של1.5 ק"מ מדייום, מסייעת בהורדתהסיכון לירידת זיכרון ל50% וירידה ל-73% של הסיכון לאלצהיימר. גם תזונה על פי עקרונות הדיאטה הים תיכונית (דגנים מלאים ,פירות, ירקות)"שומרת" על הזיכרון ומורידה סיכון לירידה קוגניטיבית, כולל שיטיון. הכללים שכדאי להקפיד עליהם כדי לשמור על הזיכרון בזקנה: להקפיד על תזונה מתאימה, להקפיד על פעילות גופנית, כמו גם פעילות חברתית ומנטלית וסביבה תומכת . כל הדברים האלה יחד חשובים לשמירה על איכות החיים ושומרים עלינוגם בגיל הזקנה".

במתנ"ס גורדון בנצרת עלית העבירה אילנה אהרון, מפקחת אפידמיולוגית ויו"ר ועדת קידום בריאות במרכז הרפואי הרצאה למועדון הנשים בנושא החיסון נגד שפעת וחשיבותו. במענה לשאלות החוזרות אילנה הדגישה כי מי שמקבל חיסון נגד שפעת לא יכול לדביק אדם אחר מאחר והחיסון מנגיף מומת שאינו יכול לגרום למחלה. "לאנשים שאומרים לי התחסנתי ואחר כך חליתי , התשובה היא שאין קשר . החיסון מורכב מנגיף מומת ולא יכול לגרום לשפעת! אך יכול לגרום לתופעות לוואי קלות שיכולות להמשך יומיים לאחר קבלת החיסון . כמו: חום, שיעול, גירוי בעינים, כאבי ראש , עייפות "

אילנה אהרון המליצה לסיכום : "חשוב להתחסן כל שנה נגד שפעת וכשמדובר בקבוצות הסיכון כמו קשישים וחולים במחלות כרוניות , שהמערכת החיסונית שלהם פגיעה יותר, חיסון נגד שפעת ימנע סיבוכים של המחלה ואף יכול להציל חיים".