ד"ר גיצ'קה השתתפה ביום בריאות בסב יום

ד"ר אנה גיצ'קה, רופאה בכירה במחלקה לגריאטריה שיקומית במרכז הרפואי פדה- פוריה הרצתה על בעיות בזיכרון בגיל השלישי במסגרת יום בריאות שהתקיים בסב יום של המועצה האזורית עמק יזרעאל.

בהמשך לשיתוף הפעולה הפורה של המרכז הרפואי פדה- פוריה עם מרכז היום - "סב-יום", של המועצה האזורית עמק יזרעאל, השתתפה ד"ר אנה גיצ'קה, רופאה בכירה במחלקהלגריאטריה שיקומית, ביום בריאות מיוחד שכותרתו: חיים באיכות חיים. ד"ר גיצ'קה העבירה לכ 50 משתתפים שהגיעו ליום הבריאות , הרצאה בנושא: זיכרון וזקנה.

ד"ר גיצ'קה פתחה ותארה את ההבדל ביןשינויים טבעיים בזיכרון ובין שינויים שמעידים על מחלה והדגישה את החשיבות בטיפול ופנייה לרופא מטפל. "גורמים הפיכים - כמו סביבה, מצב רוח,מחלות חריפות, חוסר איזון לחץ דם, סכרת, תפקוד בלוטת התריס, תרופות, חוסר וויטמין B 12 וחומצה פולית- הם סיבות נפוצות להגבלה תפקודית ותלות רבה, אבחנה וטיפול מתאים יכולים לשפר את המצב".

ד"ר ג'יצקה ציינה כי "נערכים מחקרים רבים על שיפור זיכרון ושיפור התפקוד הקוגניטיבי והגופני ע"י פעילות גופנית. לדוגמא,הליכה של1.5 ק"מ מדייום, מסייעת בהורדת הסיכון לירידת זיכרון ל50% וירידה ל-73% של הסיכון לאלצהיימר. גם תזונה על פי עקרונות הדיאטה הים תיכונית (דגנים מלאים ,פירות, ירקות) "שומרת" על הזיכרון ומורידה סיכון לירידה קוגניטיבית, כולל שיטיון".

ד"ר גיצ'קה סיכמה ואמרה, "הכללים שכדאי להקפיד עליהם כדי לשמור על הזיכרון בזקנה: להקפיד על תזונה מתאימה, להקפיד על פעילות גופנית, חברתית ומנטלית וסביבה תומכת . כל הדברים האלה יחד חשובים לשמירה על איכות החיים ושומרים עלינוגם בגיל הזקנה".

סיגל אהרון, רכזת קידום בריאות ומתנדביםבעמותת ותיקי עמק יזרעאל, בירכה על שיתוף הפעולה עם המרכז הרפואי פוריה, "המשתתפים מאד התענינו ואף שאלו הרבה שאלות, אני שמחה על העניין וההיענות נשמח להמשיך בפעילות משותפת עם המרכז הרפואי."