שרות חדש –במכון הגסטרו

במכון הגסטרו של המרכז הרפואי פדה-פוריה נרכש לאחרונה מכשיר חדשני – EUS- אולטרא סאונד אנדוסקופי. המכשיר מאפשר לבצע בעזרת גלי האולטרא סאונד בדיקה של האיברים הפנימיים בהחדרת מתמר זעיר דרך הפה למערכת עיכול.

שירות חדש במכון הגסטרו של המרכז הרפואי פדה- פוריה: מכשיר חדשני - EUS - אולטרא סאונד אנדוסקופי, אשר נרכש לאחרונה, מאפשר לבצע באופן אמבולטורי (ללא אשפוז), בדיקת איברים פנימיים, כגון כלי דם גדולים, דרכי המרה, לבלב, כבד ואחרים.

לדברי ד"ר ויטלי ורז'ביצקי, "מדובר בצינור דק, דמוי גסטרוסקופ רגיל, אותו מחדירים דרך הפה, נצמדים מבפנים לדופן וושט, קיבה או תריסריון, ובעזרת גלי האולטרה סאונד מדגימים את האיברים הפנימיים. עד כה הסתפקנו בהדמיה חיצונית, כמו אולטרה סאונד שמבוצע דרך דופן הבטן, סי.טי או MRI . היתרונות של בדיקת EUS הם היכולת להבחין בממצאים קטנים ועדינים יותר וכן האפשרות לקחת דגימות רקמה מהממצאים ובמידת הצורך, אף לבצע פעולה טיפולית, דוגמת ניקוז ציסטה".

ד"ר ורז'ביצקי מוסיף עוד כי באמצעות הבדיקה ניתן לאתר גידולים או ציסטות בלבלב וגושים בקיבה או בתריסריון שבאמצעים אחרים קשה עד בלתי ניתן לבצע אבחנה מדויקת לגבי טיבם. כמו כן, במקרה של חשד לאבנים בדרכי המרה, ניתן לבצע ברור מעמיק ולמנוע בחלק גדול מהמקרים, ביצוע פעולות פולשניות יותר.

בדיקת EUS מבוצעת בטשטוש, בדומה לגסטרוסקופיה, וללא צורך באשפוז.