המרכז הרפואי פדה פוריה ביריד הריון , לידה והורות

שנה רביעית ליריד הריון, הורות ולידה של המרכז הרפואי פדה פוריה, בשיתוף עם קניון ביג פאשיין דנילוף, בטבריה. את שורת ההרצאות והפעילויות פתח פרופ' משה בן עמי, מנהל האגף לאם וליילוד אשר ענה לשאלות רבות של המשתתפות בנושא ההריון ותהליך הלידה.

יריד הריון ולידה הרביעי של המרכז הרפואי פדה פוריה בשיתוף עם קניון ביג פאשיין דנילוף, התקיים בטבריה, ביום שלישי 23.5.17 . פרופ' משה בן עמי, מנהל האגף לאם וליילוד, פתח את היום העשיר בהרצאות ופעילויות ואמר, "אנחנו כל הזמן קשובים ליולדות ומנסים לשפר את חווית הלידה והשהות במחלקה. בימים אלה אנו מעבירים שאלון בין היולדות כדי לבדוק נושא של מלווה שנשאר או נשארת, עם היולדת גם בשעות הלילה. אנחנו נפעל לקדם את הנושא לשביעות רצונן של היולדות".

במענה לשאלת אחת המשתתפות בנושא נחיצות המוניטור הרציף ציין פרופ' בן עמי, "אנחנו תומכים במוניטור רציף- שנותן ניטור של העובר לאורך זמן. מוניטור רציף מאפשר לנו לדעת כל הזמן מה קורה עם העובר. יולדת שמבקשת לידה טבעית ולא מעוניינת במוניטור רציף, ניתן להתחבר למוניטור כל חצי שעה למשך דקה. לדעתי זה פחות יעיל. "

בהמשך הפריכה המיילדת שרה מאירפלדמיתוסים מוכרים בהקשר להריון וללידה . ויקי בן, אחות בכירה במחלקת ילודים סיפרה על יתרונותגישת"אפס הפרדה" שהונהגה לאחרונה באגף לאם וליילוד וציינה "כמו ארגון הבריאות העולמי גם אנחנו ממליצים על 'אפס הפרדה', היתרונות רבים, החל מחיזוק הקשר בין האמא לתינוק , דרך עידוד ההנקה, והקניית ביטחון לאם בטיפול ביילוד . היתרון הכי גדול הוא שהגישה הזו מסייעת לתינוק לעבור מהחיים המוגנים בתוך הרחם לחיים בחוץ" ויקי הוסיפה כי הגישה החדשה צריכה להתאים לאם ולתינוק והדגישה ""אנו מאפשרים ליולדת לבחור את האפשרות של 'אפס הפרדה', כתלות במצב האמא והתינוק לפני ואחרי הלידה, ולאחר התרשמות הצוות המטפל".

דינה בן חיים, יועצת הנקה ואחות בכירה , פרטה את יתרונות ההנקה והתייחסה לקשיים שחוות האימהות בימים הראשונים "ככל שהתינוק יינק מוקדם ולעיתים תכופות כך ייצור החלב יגדל, הרגשה של מלאות השד תורגש אצל היולדת בין היממה השנייה והשלישית. כמויות החלב גדלות ותהליך ההנקה משתפר משמעותית עבור התינוק ועבור האם".

אחה"צ התקיימה סדנא להחייאה לפעוטות אותה העבירו גלית דוד, אחות אחראית מחלקת ילדים ותמי אזולאי סגנית אחות אחראית . לצד ההסברים התנסו כל המשתתפים ותרגלו את הפעולות הנדרשות לביצוע החייאה לתינוק על בובות החייאה מיוחדות.