ד"ר פינקלשטיין בהרצאה במגדל העמק

ד"ר מאוריציו פינקלשטיין, מומחה ברך במחלקה האורטופדית , במרכז הרפואי פדה- פוריה הרצה לחברי "מועדון החברים לחיים בריאים" במגדל העמק, כיצד לשמור על הברכיים בגיל השלישי.

ביום ראשון 7.5.17, הרצה ד"ר מאוריציו פינקלשטיין מומחה ברך במחלקה האורטופדית , במרכז הרפואי פדה- פוריה, על אורח חיים בריא וכיצד לשמור על הברכיים, מפרקים והעצמות בגיל השלישי, לחברי "מועדון החברים לחיים בריאים" במגדל העמק .

בפתח ההרצאה הדגיש ד"ר פינקלשטיין שהשינויים הניווניים בברך הם מחלה שכיחה מאד, זהו תהליך דינמי אשר מתחיל בגילאים 50-60 והולך ומתקדם עם השנים. התהליך מושפע בין השאר ממרכיבים גנטיים, גיל ומחלות רקע נוספות. המאפיינים: לחולה קשה לעבור למצב של עמידה, קשה יותר ללכת , קשה לקום. "החולה סובל מכאבים, הפרקים נהיים נוקשים והוא מאבד את התנועתיות של הברך, בהמשך מתחילים להיווצר עיוותים בעצמות . תופעות כאלה בברכיים הן הכי שכיחות מאחר וכל משקל הגוף נשען על הברך. התוצאה- פגיעה משמעותית באיכות החיים".

כ40 משתתפות הגיעו למפגש , ד"ר פינקלשטיין אמר להן כי מחלות ניווניות בברכיים שכיחות יותר בקרב נשים. אצל30% מהנשים בגילאים 45-60 כבר נמצאו סימנים של המחלה. מעל גיל 60 השכיחות עולה משמעותית ומגיעה ל 60%-90% . כלומר יש קשר ישיר וברורבין השינויים בברך לגיל המתקדם. "חשוב מאד למנוע הגעה של הברך למצב בלתי הפיך , אם נדרש ניתוח חשוב להגיע לניתוח בעיתוי הנכון כך שגם תהליך השיקום יהיה טוב יותר".

את חלקה השני של ההרצאה הקדיש ד"ר פינקלשטיין להסבר מקיף על חשיבות הפעילות הגופנית בדגש על הליכה. "להליכה יתרונות בריאותיים משמעותיים : היא מגבירה סיבולת ואנרגיה, מגדילה מסת שריר, מקטינה סיכון להתקף לב, מקטינה את רמות הכולסטרול
הרע , מסייעת להורדת לחץ דם, מסייעת לשחרור כאבי גב ופרקים, ומאטה את קצב הירידה בצפיפות העצם (אוסטאופורוזיס)".

פרחיה(70) אחת המשתתפות ציינה , "היה מאד מעניין, אני עוסקת הרבה בספורט והיה חשוב לי לשמוע בגילי, מה יכול להשפיע מה יכול להזיק ".

ההרצאה ב"מועדון לחיים בריאים" במגדל העמק היא במסגרת הפעילות העניפה של צוות המרכז הרפואי פדה- פוריה לקידום בריאות בקהילה והודות לשיתוף פעולה מוצלח עם מירי רוטמן רכזת תכנית אב"ן דרך במגדל העמק והאזור.