בריאות רצפת האגן

מפגש מועדון "אני עובד בריא" לעובדי המרכז הרפואי פדה- פוריה, עסק בנושא בריאות רצפת האגן. המשתתפות שמעו הרצאה מפי פרופ' מני אלקלעי, מנהל היחידה האורוגיניקולוגית בנושא: בעיות רצפת האגן בנשים, ואחריו הרצאה מפי יעל נויבאואר, פיזיותרפיסטית שיקומית לרצפת האגן על "שיקום ומניעה על ידי הפעלת שרירי האגן".

ביוזמת אורה זילברמן הממונה על השוויון המגדרי והועדה לקידום בריאות במרכז הרפואי פדה- פוריה, התקיים מפגש מיוחד של מועדון "אני עובד בריא" שיוחד לנושא רצפת האגן.

פרופ' מני אלקלעי, מנהל היחידה האורוגינקולוגית באגף למיילדות וגינקולוגיה פתח והסביר "שרירי רצפת האגן הם שרירים רצוניים הנמצאים בקרקעית האגן, ולהם חשיבות רבה בתמיכת האברים באגן (רחם, שלפוחית השתן, חלחולת), וכן בתמיכה של קירות הנרתיק. פעילות תקינה של שרירי רצפת האגן מאפשרת תפקוד טוב יותר של הסוגרים של השופכה (הסוגר של שלפוחית השתן) ושל החלחולת (הסוגר של פי הטבעת). שכיחות תופעת דליפת השתן הבלתי רצונית בקרב אוכלוסיית הנשים מגיעה לכ- 25%-30% בגיל המעבר, ושיעור זה עולה עם הגיל ומגיע בשיאו לכ-50%מאוכלוסיית הנשים בגילאי 65 ומעלה".

פרופ' אלקלעי, הוסיף "טיפול בצניחה יכול להיות שמרני: פיזיותרפיה , התקן תוך נרתיקי,
או כירורגי. "עד כה ביצענו במרכז הרפואי למעלה מ - 100 ניתוחים לפרוסקופיים ווגינליים מורכבים לרצפת האגן שיעילותם גבוהה לאורך זמן, ובוצעו במהלך תקין לחלוטין" .

יעל נויבאור הוסיפה וציינה, "אזור האגן הוא למעשה מרכז הכובד של הגוף שלנו. בריאות רצפת האגן חשובה מאד לאיכות חיים טובה של האישה. רצפת האגן קשורה קשר ישיר לתפקוד היומיומי ,ליציבה לתפקוד הגב ,איכות החיים ואף לאיכות חיי המין".

במהלך ההרצאה הנשים התנסו בתרגילים שונים לזיהוי הכיווץ וההרפיה הנכונים של שרירי רצפת האגן הפנימיים אותם ניתן לבצע מדי יום . כטיפים למניעת נזקים לרצפת האגן, ציינה יעל נויבואר מספר נושאים כמו תזונה נכונה, פעילות גופנית מותאמת, נשימה נכונה ושתייה לאורך כל היום (רצוי כוס מים כל שעה לערך).