אורח חיים בריא לתלמידות טוראען

תלמידות תיכון טוראען הגיעו ליום מיוחד במרכז הרפואי פדה- פוריה שכלל סדרה של הרצאות בנושא אורח חיים בריא וסיור במערך הקרדיווסקולארי. בהמשך יעבירו התלמידות הדרכה בנושאים שלמדו לתלמידים הצעירים יותר בישוב, כדרך להעמיק המעורבות של הנוער לקידום בריאות.

"השכיחות של עודף משקל והשמנה בקרב בני נוער עלתה בצורה דרמטית בעשורים האחרונים. בני נוער בעודף משקל מצויים בסיכון להשלכות בריאותיות חמורות, כמו אסתמה, יתר שומנים בדם, יתר לחץ דם (לחץ דם גבוה) וסוכרת מסוג II... בנוסף, עודף משקל והשמנה בקרב בני נוער נמצאו כקשורים בהשלכות פסיכולוגיות, כגון הערכה-עצמית נמוכה, סטיגמה ודכאון" ד"ר מירי עבדו, רופאה במחלקת ילדים הרצתה על בעיות עודף משקל אצל ילדים ובני נוער וחשיבות הפעילות הגופנית והתזונה הנכונה ל20 תלמידות כתה י', ממגמת מערכות בתיכון טוראען, אשר הגיעו ליום הרצאות מיוחד במרכז הרפואי פדה- פוריה.

עדי עדוי, מהמועצה המקומית טורעאן אשר מנהל את נושא המלחמה בסמים ובאלכוהול ציין כי הרעיון שיזם היה ליצור קבוצה של תלמידות י', שבמסגרת פרויקט מחויבות אישית יעברו הכשרה בנושאי אורח חיים בריא , סכנות השימוש בסמים, אלכוהול, עישון ובהמשך הן יעבירו הדרכות בנושאים אלה לתלמידים הצעירים יותר ,בתיכון ובחטיבת הבינים בטוראען. "אנו מברכים על שיתוף הפעולה וההיענות של צוות המרכז הרפואי לפרויקט שהוא ראשון מסוגו. בדרך זו אנחנו יוצרים מעורבות של הנוער. המטרה שלנו היא להקנות להם ידע וכלים להיות מעורבים ולעזור לחברה שלנו".

בהמשך להרצאה של ד"ר עבדו שפתחה את היום המיוחד , הרצו ריזאק סרחאן, אח אחראי במחלקה פנימית א', על בעיות לחץ דם וחשיבות הפעילות הגופנית. שמעון מנדל הרנטגנאי הראשי, הסביר על סכנות העישון, "אני רואה מדי יום אנשים שמגלים שחלו בסרטן או במחלה קשה אחרת...אני רואה את הסבל של האנשים ואת הפגיעה במשפחה כולה. כשמגלים את המחלה לא ניתן לחזור אחורה, לכן אני מרצה לבני נוער ומבקש - אל תתחילו לעשן. אתם חייבים להיות השגרירים שלנו ולשכנע גם את החברים ובני המשפחה להפסיק לעשן ! "

את סדרת ההרצאות חתמה הרצאה של חאלד שיני, אח במחלקה פנימית ב', על סכנות האלכוהול. לאחר מכן סיירו התלמידות במערך הקרדיו ווסקולארי בהדרכתו של האח האחראי במחלקת טיפול נמרץ לב, ג'סאן סלאמה.