הכשרה מיוחדת לטיפול בנפגעי אלימות מינית

כ30 אנשי צוות במרכז הרפואי משתתפים בקורס ראשון מסוגו לטיפול בנפגעי אלימות מינית.

כ30 אנשי צוות מהמרכז הרפואי פדה- פוריה: אחיות, רופאים, עו"ס, מתנדבים במרכז טנ"א, משתתפים בקורס ראשון מסוגו המתקיים במרכז הרפואי, בנושא טיפול בנפגעי אלימות מינית.
טלי ליבנת, מרכזת תחום חינוך תוך שירות בהנהלת הסיעוד ציינה כי הקורס נועד להקנות
כלים מקצועיים בטיפול בנפגעי אלימות מינית וסיוע במרכז טנ"א (לטיפול בנפגעי אלימות מינית ) במקרים אקוטיים. " בחרנואת המשתתפיםמתוך רצון לתת מענה למגוון האוכלוסייהשעלולה להגיע לטיפול במרכז טנ"א. נשים, גברים, דתיים, חילוניים... השאיפה היא שתהיה לנו עתודת צוות מקצועי שעבר הכשרה וניתן יהיהלהזעיק את בוגרי הקורס בכל שעות היממה לסיוע וטיפול בנפגעי האלימות המינית אשר פונים למרכז טנ"א".

הקורס כולל 10 מפגשים למשך כארבע שעות כל אחד, במגוון מאד רחב של נושאיםובכלל זה הרצאות שלמרצים אורחים מהמשטרה, המכון לרפואה משפטית, מוסדות המשפט, פקידי סעד ועוד. לדוגמא: הגדרת סוגי תקיפות מיניות, הטרדות מיניות וניצול מיני , השלכות נפשיות, חברתיות ומשפחתיות של פגיעות מיניות, פדופיליה באמצעות מדיה -דרכים למיגור התופעה, הרפואה המשפטית בתיעוד ואבחון הפגיעה המינית ונושאים נוספים. במפגש עם השופט שכיב סרחאן אמר השופט, "דווקא בעבירות מין אנו רואים בשנים האחרונות החמרה של הענישה... בפסק דין שניתן לפני שבוע במקרה של אב שביצע עבירות מין כלפי בתו, בית המשפט גזר על האב 28 שנות
מאסר ..."

במפגש הפתיחה ציינה ד"ר נסיה לנג, אחראית מרכז טנ"א "היום הוא התגשמות החלום והחזון של המקום ושלי". עו"ד הלן מלכה זאבי, מנהלת הסיעוד הדגישה, "הנהלת המרכז הרפואי רואה חשיבות עליונה בהכשרה שלכם בקורס כשהמטרה החשובה היא הסיוע שתוכלו לתתבטיפול בנפגעי תקיפה מינית...לכל אדם יש את הזכות לחיות את חייו במלואם ...היכולת לחיות בבריאות טובה, לקבל מזון, מחסה, ויכולת להתקשרות חברתית ומינית, היכולת ליהנות מחוויות טובות, היכולת לצחוק, לשחק, לחיות את חייו ולהשיג מטרות ולא להגשים את חייהם של אחרים. מעל לכל זה, ניצבת הזכות של אדםלכתוב את סיפור חייו בעצמו, מתי להתחיל פרק חדש ומתי לסיים. מנפגעי תקיפה מינית, נשללת זכות יסוד זו, ע"י אדם אחר, התוקף, שפולש לחיי הנתקף, פוגע בגופו, בנפשו, ופולש לספר חייו של הנתקף וכותב שם פרק משלו, ואת סיפור חייו של הנפגע בעצמו. המפגש והטיפול במרכז טנ"א חשוב לעין ערוך, ועשוי להחזיר את השליטה והאיזון של הנתקף לספר את סיפור חייו בעצמו. "

מירי ז'ורנו, מתאמת הלימת אשפוז ובקרה רפואית המשתתפת בקורס סיכמה, "זו השתלמות מאד מעשירה ומענינת וחשובה לי אישית, משפחתית ומקצועית. מעלים פה נושאים קשים וזה מהווה עבורי אתגר והתמודדות מעניינת".