עליה במס' בדיקות CT לב במרכז הרפואי פדה- פוריה

במערך הקרדיו ווסקולארי ובמכון הדימות במרכז הרפואי פדה- פוריה מדווחים על עלייה משמעותית ומתמשכת במספר בדיקות CT קרדיה (סי.טי לב). לאחרונה אף הוכנס מכשיר CT חדשני עם תוכנות עיבוד מתקדמות ביותר.

ד"ר שמי קרסו מנהל היחידה לדימות לא פולשנית של הלב, במערך הקרדיו ווסקולארי של המרכז הרפואי פדה- פוריה מדווח על עלייה משמעותית במספר בדיקות הCT קרדיה (סי.טי לב) אשר בוצעו במרכז הרפואי - 106 בדיקות בוצעו ב2016 והמגמה ל2017 כבר מצביעה על עלייה נוספת ומתמשכת.

ד"ר ולריה שייקס מנהלת יחידת הCT ושמעון מנדל, הרנטגנאי הראשי במרכז הרפואי, מציינים כי המרכז הרפואי פדה- פוריה הוא היחיד מבין בתי החולים בצפון שבו ניתן לבצע בדיקות MRI לב. בשנה האחרונה אףרכש המרכז הרפואי מכשיר CT חדשני ותוכנות עיבוד חדשות שאין כמותן בצפון.

יתרונות בדיקת סי.טי לב משמעותיים : קרינה מופחתת, למעלה מ 50% פחות קרינה בהשוואה לטכנולוגיות הקודמות. ובנוסף, כמות חומר הניגוד אשר מוזרק למטופל היא כ40% פחות מבעבר. ד"ר קרסו מדגיש , "בדיקת CT לב מאפשרת לשלול נוכחות מחלת לב כלילית ובמקרים רבים לחסוך למטופל את הצורך בבדיקה פולשנית (צנתור) או בדיקותהדמיה נוספות.הבדיקה הרבה יותר זמינה, פחות מסכנת את המטופל, נותנת תשובות במהימנות מאד גבוהה ואף מאפשרת לראות ממצאים נוספים שיכולים להיות חשובים כמו: בעיות מבניות בלב, מחלות מולדות, ועוד.."

שמעון מנדל מוסיף עוד, כי בשל מהירות הסריקה במערכת החדשה ניתן כיום לבצע בדיקת CT לב גם לאנשים המתקשים לעצור את נשימתם או הסובלים מדופק מהיר. הבדיקה כוללת כארבע סריקות שהארוכה שבהן נמשכת כ12 שניות בלבד.

לסיום שמעון מנדל חושף כי בדיקת CT לב הצילה אותו , "הרגשתי מחושים לא ברורים בחזה, הסימנים לא היו משמעותיים כל כך, מאחר וידענו שיש אפשרות לעשות בדיקת סי.טי כזו לאבחון אז עשיתי את הבדיקה. 10 שעות אחרי האבחון כבר הועברתי לצנתור !" ד"ר קרסו מוסיף, "הסתבר שלשמעון היתה מחלה משמעותית בעורקי הלב שעלולה היתה לסכן את חייו או לפגוע באיכות חייו. CT לב אפשר אבחנה מוקדמת ומדוייקת שקידמה את הטיפול המתאים ".

הבדיקות מבוצעות ע"י ד"ר קרסו וצוות הדימות הכולל רדיולוגים ורנטגנאים וכך במקרה של ממצאים משמעותיים ד"ר קרסו מיידע את הצוות המחלקה הקרדיולוגית בכדי להחליט באופן מהיר על ביצוע צנתור טיפולי.