בראש אופטימי

תלמידות מגמת האומנות באולפנית טבריה, לקחו את בובות הקלקר עליהן מונחות הפאות עבור המטופלות של המכון האונקולוגי והפכו כל אחת מהבובות ליצירת אומנות מיוחדת ומרהיבה.

במפגש מיוחד שנערך במכון האונקולוגי שבמרכז הרפואי פדה- פוריה הציגו תלמידות מגמת האומנות את הפרויקט הייחודי במסגרתו עיצבו וקישטו את ראשי הבובה שעליהן מניחים את הפיאות . הרעיון לפרויקט הייחודי היה יוזמה של אוסנת אבנעים מזכירת המכון האונקולוגי במרכז הרפואי פדה- פוריה, "לפני מספר שנים התחלנו לגייס פאות מתרומות עבור נשים שלא יכולות להרשות לעצמן לקנות פאה. הפאה מאד חשובה לאשה שחלתה בסרטן ולאט לאט הצלחנו לאסוף ארגז של פאות שאותן אנחנו משאילים לפי הצורך".

אביטל גונן אחת התלמידות סיפרה, "כששמענו שהחולות מאד עצובות כשהן רואות את הבובות, וזה יוצר קונוטציה של עצב ומוות ... ישר נרתמנו למשימה המיוחדת הזו. הפרויקט הזה נותן לנו אפשרות לתרום למען נשים אחרות". אביטל בחרה לצייר על בובת הפאה שלה את פריחת הדובדבן כסמל להתחדשות ופריחה. וכך, כל אחת מהתלמידות יצרה בובה מרהיבה אומנותית ומיוחדת . סה"כ הכינו התלמידות 18 בובות אשר מוצגותבמכון האונקולוגי ועליהן הפאות. בנוסף, כתבו התלמידות מכתב אישי למטופלות בו סיפרו על הרעיון שהנחה אותן בעיצוב הבובה והוסיפו ברכה אישית ואיחולי החלמה. אוסנת אבנעים מסבירה, "קראנו לפרויקט בראש אופטימי והמטרה היא שכל אישה שתצטרך פאה, תקבל אותה בשמחה ותדע שזה מצב זמני.." מקסין כהן, האחות האחראית במכון האונקולוגי הוסיפה, "זו אחת התופעות הכי קשות ומלאות סבל עבור הנשים, בנוסף לפגיעה בנשיותאשה ללא שיער מרגישה כאילו היא נושאת עליה תווית של המחלה..."

ברכה תור, מנהלת האולפנית ברכה את התלמידות, "הוכחתן היום שאומנות יוצרת אופטימיות ...כולנו יודעים שרפואה היא חיבור של גוף ונפש, חשוב ליצור אצל החולה את המוטיבציה להילחם ולהצליח ואתן יצרתן כאן צבעים של חיים ותקווה".

שמעון סבח, המנהל האדמיניסטרטיבי הוסיף, "הכנסתן חיות למשהו דומם. יצרתן בובות שמזמינות את מי שרוצה להשתמש בהן בצורה בלתי אמצעית ועל כך, יישר כח".

ד"ר ארז און מנהל המרכז הרפואי סיכם ואמר, "זה פרויקט שמביא אושר ואופטימיות לנשים כשהן במצוקה הגדולה בחייהן...לא בכדי הפרויקט הייחודי הזה נולד באולפנית טבריה. יש כאן שילוב של ערכים כמו אהבת הזולת, נתינה, ערכים שכל כך מאפיינים את המוסד המפואר שלכן".