מרפאה לבעיות אכילה במרכז הרפואי פדה-פוריה

השבוע נפתחה במרכז הרפואי פדה- פוריה, מרפאה חדשה לבעיות אכילה בגיל הילדות. מדובר במענה לטווח רחב של בעיות אכילה כמו : אכילה מעטה, אכילה בררנית, הקאות, דחיית האוכל ועוד .

במרכז הרפואי פדה- פוריה נפתח שרות חדש במטרה לסייע ולתתמענה לילדים בגילאי הצעירים (0-6 שנים) הסובלים מבעיות אכילה. טווח בעיות האכילה רחב וכולל : אכילה מעטה, אכילה בררנית (אכילה של מגוון קטן של דברים ) , סירוב לאכול , הקאות ודחיית האוכל ועוד . המרפאה החדשה מופעלת בשיתוף פעולה עם ביה"ח שיבא . צוות המרפאה הוא רב תחומי וכולל מומחים משני המרכזים הרפואיים: ברפואת ילדים(גסטרו ותזונה ) , אחיות , דיאטניות , קלינאי תקשורת, פסיכולוגים ועובדים סוציאליים.

תהליך האכילה הוא תהליך מורכב הנלמד מרגע היוולדו של התינוק וכרוך בהתפתחותן של מערכות שונות בגוף (מוטוריות ורגשיות ), תפקידו לספק מזון לתאי הגוף . בעיית אכילה היא כל בעיה אשר משפיעה באופן שלילי על התהליך . גורמים שונים יכולים להשפיע באופן שלילי על תהליך האכילה . ברוב המקרים יש קשר ישיר לבעיות רגשיות ולעיתים הסיבות הן גופניות , או שילוב של שני הדברים גם יחד .

לדברי ד"ר אבי און, מנהל מכון גסטרו ילדים במרכז הרפואי פדה- פוריה,"התופעה שכיחה מאוד בגיל הילדות : על פי דווח ההורים השכיחות גבוהה עד 50-60% מהילדים . רוב הבעיות הן של בררנות באוכל , אך יש גם בעיות קשות יותר (1-2% ) . בילדים עם צרכים מיוחדים השכיחות עולה למעל 80% ומתבטאת בעיקר בבעיות בליעה .

בארץ ישנן מספר מרפאות המטפלות בבעיות אכילה של תינוקות וילדים , רובן בבתי החולים הגדולים במרכז והתורים אליהן ארוכים . המרפאה במרכז הרפואי פדה פוריה נפתחה כדי לתת מענה נדרש לילדי הצפון הסובלים מהבעיה שכיחה זו של הפרעות אכילה."

המרפאה תקבל ילדים בין הגילים 0-6 שנים , לאחר בדיקה והערכה ראשונית במרפאת גסטרו-ילדים במרכז הרפואי.