שר האוצר בביקור במרכז הרפואי פדה- פוריה : יש לנו כוונה להשקיע בפריפריה

שר האוצר, משה כחלון, ושר הבריאות הרב יעקב ליצמן, הגיעו לביקור במרכז הרפואי פדה- פוריה. ד"ר ארז און, מנהל המרכז הרפואי, הציג לשרים את פרויקט הקמת מרכז שיקומי לתושבי הצפון במרכז הרפואי . השרים התרשמו והבטיחו לקדם במסגרת התכנית לקידום הבריאות והרפואה בפריפריה.

ביקור ראשון של שר אוצר במרכז הרפואי פדה- פוריה התקיים ביום חמישי, 10.11.16.

שר האוצר, משה כחלון ושר הבריאות הרב יעקב ליצמן, הגיעו לביקור וסיור במרכז הרפואי . ד"ר ארז און מנהל המרכז הרפואי הציג בפני השרים את הפרויקט המרכזי של המרכז הרפואי לשנים הקרובות- הקמת בי"ח שיקומי לתושבי הצפון. "כיום שיקום הוא שלב הכרחי שמטרתו להחזיר את המטופל או הפצוע לחיי שגרה , לחיים עצמאיים . יש פער עצום בין מספר מיטות השיקום במרכז לעומת הצפון. מעבר לכך, אין שום מסגרת של שיקום לילדים בצפון. משפחות נאלצות למצוא פתרונות דיור זמניים או להיטלטל לבית לוינשטיין במשך ימים רבים. מבוגרים שצריכים שיקום ולא יכולים לנסוע למרחקים, פשוט מוותרים ולמעשה הופכים לנטל על המשפחה והמדינה".

פרויקט המרכז השיקומי הוא פרויקט דגל שייתן מענה לשורה ארוכה של צרכים : שיקום ילדים, שיקום נוירולוגי, שיקום אורטופדי, שיקום נשימתי, שיקום גריאטרי, ומחלקה לשיקום יום. עלות הפרויקט כולו מגיעה לכ 260 מליון ₪ .

בהמשך סיירו השרים במחלקה לשיקום גריאטרי הכוללת 18 מיטות בלבד וממוקמת במבנה ישן ולא ראוי. שרה צברי(70) תושבת רמת מגשימים, מאושפזת במחלקה לשיקום גריאטרי לאחר שנפלה ברחוב, עיקמה ושברה את הקרסול . לאחר שבועיים אשפוז במחלקה האורטופדית, שרה התעקשה להגיע למחלקה השיקומית "הציעו לי מקומות אחרים, לא בביה"ח . לא הסכמתי בשום אופן! אמרתי, אם אני לא אקבל טיפול שיקומי פה , אני לא אוכל לתפקד. בעלי נכה, אני חייבת לחזור לתפקוד כדי שאוכל לטפל בו. ".

השרים התרשמו מהדברים שנאמרו והבטיחו להכניס את הפרויקט החשוב כחלק מהתוכנית לקידום הבריאות והרפואה בפריפריה. השר כחלון אמר , "יש כאן שני שרים שהפריפריה חשובה להם ויש לנו כוונה להשקיע בפריפריה, לכן אני פה" .

בנוסף, סיכמו השרים כחלון וליצמן על הקצאתתקציב של 15 מליון ₪ בחלוקה בין משרד האוצר, משרד הבריאות והמרכז הרפואי לשם העברת מכון הדיאליזה ממיקומו הנוכחי לביה"ח לשעת חירום הממוקם מתחת למחלקה לרפואה דחופה. המיקום החדש והמרווח יאפשר הגדלת מספר העמדות למטופלים ל22 . תוך מתן טיפול בסטנדרטים גבוהים, שמירה על פרטיות המטופלים והקפדה על נהלי מניעת זיהומים.