הצליחו לשלוף את הקוצב

המרכז הרפואי פדה פוריה הוא בית החולים היחיד בצפון אשר מבצע פעולה מורכבת ועדינה של שליפת קוצב לב . בשבוע שחלף חילצו רופאי המערך הקרדיו ווסקולארי קוצב לב ישן מליבו של מחמוד הייב בן ה80, לאחר התפתחות זיהום . הפעולה עברה בהצלחה, לאחר תקופת התאוששות יעבור מחמוד השתלה של קוצב לב חדש.

מחמוד הייב בן ה80 מהישוב ערב אל הייב הגיע למערך הקרדיו ווסקולארי במרכז הרפואי פדה- פוריה, לאחר שעבר התקף לב ודום לב לפני כחמישה חודשים. לפני כשבועיים אושפז שוב בשל התפתחות זיהום סביב הקוצב הישן . מצב שמחייב הוצאת הקוצב ושליפת האלקטרודה שהושתלה לפני כשש שנים.

לדברי ד"ר איברהים מרעי, מנהל היחידה להפרעות קצב , מדובר בפעולה מאד עדינה ומורכבת. "שנה לאחר השתלת קוצב לב מתחילות סביב האלקטרודה הדבקויות, ככל שעוברות השנים זה נהיה יותר קשה. כדי לחלץ את הקוצב צריך להשתמש בציוד מיוחד ולפרק בעדינות את כל הרקמות שנוצרו מסביב לאלקטרודה. רק אז ניתן לשחרר את האלקטרודה מתוך הרקמה שנבנתה סביבה ולשלוף אותה החוצה. הפעולה שיכולה לקחת בין שעתיים לחמש שעות מבוצעת באמצעות אקדח מיוחד שממיס את הרקמות, ישירות לאזור החתך שבו ממוקם הקוצב " . ד"ר מרעי מוסיף כי זו פעולה קשה שכרוכה בסיכונים רבים, "יש סיכון לקרע בכלי הדם, או סיכון לקרע בלב שיכול במקרים קשים להסתיים במוות. לכן הפעולה הזו מבוצעת בחדר ניתוח ובגיבוי של מנתח לב ומומחה כלי דם. זאת אומרת, יש הכנה למצב של סיבוך שיחייב ניתוח ופתיחה של בית החזה".

פרופ' עופר אמיר, מנהל המערך הקרדיו ווסקולארי,מדגיש, " הוצאת הקוצב עם האלקטרודה הישנה מצריכה מיומנות מקצועית גבוהה מאוד שלהרופאים העוסקים בתחום הפרעות הקצב בקרדיולוגיה ומצריכה שיתוף פעולה קרוב עם יחידת ניתוחי הלב וכלי הדם.לשמחתנו התברכנו בכל אלה במערך הקרדיו- וסקולארי בפדה- פוריה, מה שמאפשר לנו להציע שירות ייחודי זה לכלל בתי החולים בצפון ".

שבוע לאחר שליפת הקוצב הישן מחמוד מתאושש בחדרו שבמחלקה. תוך יומיים הוא ישוחרר לביתו, ולאחר החלמה והתאוששות של חודש לערך הוא יחזור לשם השתלה של קוצב חדש.