ניתוח היברידי ראשון לתיקון אבי העורקים בפדה-פוריה

צעד חשוב לפיתוח השירות הווסקולארי במרכז הרפואי פדה-פוריה: ניתוח היברידי ראשון לתיקון מפרצת אבי העורקים שבוצע בשילוב של כירורגית כלי דם ורדיולוגיה פולשנית (ניתוח וצנתור).

ניתוח לתיקון מפרצת אבי העורקים בוצע לראשונה במרכז הרפואי פדה-פוריה. הניתוח בוצע על ידי ד"ר זאב קובזנצב, מנהל יחידת כירורגית כלי דם, וד"ר יבגני סקלרנקו, מנהל היחידה לרדיולוגיה וסקולארית ופולשנית.

ביום שני, 18.7.16 בוצע לראשונה במרכז הרפואי, ניתוח כלי דם היברידי מורכב.
ד"ר קובזנצב מסביר: "
ביצענו בהצלחה ניתוח מורכב מאוד לתיקון אנדו-ווסקולארי של אבי העורקים. מדובר במטופל קום ארקדי, בן 88 מנצרת עלית, שבבדיקה אקראית התגלתה אצלו מפרצת באבי העורקים - התרחבות משמעותית באזור הבטן, וזאת בעקבות היחלשות הדופן. רוחב תקין של אבי העורקים באזור הבטן הוא כ-2 ס"מ, אצל המטופל שלנו העורק התרחב במידה ניכרת והגיע לכמעט 6 ס"מ. מצב זה מהווה סיכון גבוה לקרע, קרע באבי העורקים זו סכנת חיים. מעל 50% ממקרי הקרע של מפרצת מסתיימים במוות".

ד"ר סקלרנקו מוסיף: "זו הפעם הראשונה שביצענו ניתוח היברידי, כלומר שילוב של גישה ניתוחית וצנתור כלי דם. תחילה נעשתה פתיחה כירורגית של עורקי רגליים באזור המפשעה, ואז בוצע צנתור עם הכנסת סטנט מכוסה בבד מיוחד (stent-graft ) לתוך אבי העורקים המורחב. סטנט מיוחד זה מחליף את דפנות אבי עורקים ומונע זרימת דם למפרצת, וכתוצאה מכך מונע את הקרע".

הניתוח המורכב עבר בהצלחה, ארבעה ימים לאחר הניתוח ארקדי חש בטוב ושוחרר לביתו.