לנווט בתוך הסינוסים

לראשונה במרכז הרפואי פדה- פוריה בוצע ניתוח סינוסים מורכב ורגיש תוך שימוש במערכת ניווט משוכללת.

במחלקת אף, אוזן, גרון וניתוחי ראש צוואר ביצעו לראשונה, ניתוח סינוסים מורכב וממושך תוך שימוש במערכת נוויגציה (ניווט) מתקדמת של חברת מטרוניק (באמצעות חברת מדיפישר הנדסה ומדע) .

ד"ר סיוון גושן, מנהלת מחלקת אף, אוזן, גרון וניתוחי ראש צוואר, במרכז הרפואי פדה- פוריה מסבירה, "בניתוח סינוסים המנתח פועל בגבולות מאד מסוכנים, בבסיס הגולגולת וסמוך לכלי דם מרכזיים ורגישים. הגדולה של המערכת החדשנית הזו היא שתוך שימוש בצילום סי.טי, ניתן למפות את השטח בזמן הניתוח ואז המנתח יודע בכל שנייה, היכן הוא נמצא ביחס למקומות הרגישים. במלים אחרות, כשנעזרים במערכת הנוויגציה ניתן להוריד משמעותית את רמת הסיכון ואת הסכנה לסיבוכים. מדובר בניתוחים שהם מסובכים ומורכבים מאד והמערכת למעשה עוזרת לנו לשמור על המטופל".

ד"ר אילן קורן, מטובי המנתחים בארץ אשר מגיע מביה"ח בילנסון, ביצע את הניתוח יחד עם ד"ר דיב ג'וזף, אחראי תחום אף וסינוסים במרכז הרפואי. ד"ר קורן ציין, "מדובר בחולים שסובלים מרינו סינוסיטיס כרוני. הסימפטומים הם : נזלת כרונית, כאבי ראש, פגיעה בחוש הריח, החמרה של אסטמה ופגיעה משמעותית באיכות החיים. 10% מהאוכלוסייה סובלים מהמחלה הזו. ברוב המקרים הטיפול הוא שמרני . אך כשזה לא מספק נדרש ניתוח ולעיתים יש צורך בניתוח חוזר. חלון העבודה שלנו הוא בשטח של ס"מ בודדים. השטח הזעיר הזה גובל במח ובעין, הדופן שמפרידה היא יותר דקה ממילימטר (נקראת לכן , דופן הנייר).וכאן באה המערכת לסייע, בעזרת ההצבעה על המיקום המדויק שבו אנחנו פועלים"

ביום שני, 18.7.16 בוצע הניתוח הראשון, לדברי ד"ר דיב "המנותחת בת 50 , סובלת מסוג מיוחד ואגריסיבי של ה"טריאדה ע"ש סמטרס" - שילוב של שלוש בעיות, סינוסיטיס כרוני עם פוליפים, אסטמה ורגישות לאספירין. היינו צריכים לבצע ניתוח חוזר במצב שבו העצמות חולות מאד ועבות ואז נדרש שימוש בכלים יותר אגריסיביים מה שהופך את סכנת הפגיעה במח או בעינים, למאד מוחשית. לשמחתנו מערכת הניווט מאד הקלה עלינו והניתוח שנמשך כחמש שעות עבר בהצלחה!" ד"ר דיב הוסיףכי מערכת הניווט החדשנית המהווה כלי חיוני עבור הכירורג, נכנסת לאט לאט לרוב בתי החולים בארץ ומאפשרת לצמצם את הסיכון שכרוך בניתוחים מורכבים כאלה.

ד"ר גושן סיכמה ואמרה, " אני שמחה לבשר שאנחנו כל הזמן משפרים את השירות המקצועי למטופלים תושבי האזור, היום אנחנו יכולים לבצע במרכז הרפואי פדה- פוריה גם ניתוחים מורכבים וגדולים דוגמת ניתוח הסינוסים שבצענו לראשונה" .