צוות המרכז הרפואי מתגייס לפרויקט נאמני חיים

כ70 מעובדי המרכז הרפואי פדה- פוריה התגייסו לפרויקט החדש של מד"א – נאמני חיים. מטרת הפרויקט לגייס מתנדבים בעלי הכשרה, שיאפשרו לקצר משמעותית את זמני התגובה לאירועים של החייאה במיוחד באזורים מרוחקים כמו רמת הגולן, עמק בית שאן ועוד.

מד"א יצא לאחרונה בפרויקט חדש ובעל משמעות קריטית במיוחד עבור תושבי הפריפריה, פרויקט נאמני חיים. לדברי יוסי חלבי , רכז הפרויקט בצפון, "כל אזרח שעבר הכשרה בסיסית של כ-20 שעות בעזרה ראשונה, מסוגל לבצע פעולות החייאה בסיסיות בחולה שלקה בדם לב - ובכך להגביר את הסיכויים להציל את חייו. מחקרים הוכיחו כי במקרים רבים של הצלת חיים, לזמן התגובה הראשוני ותחילת הטיפול בחולה עשויות להיות משמעויות גורליות באשר לסיכויים להצילו. במטרה לצמצם עוד יותר את זמן ההגעה לחולה שלקה בדם לב, הוחלט לגייס לטובת הפרויקט אזרחים שיוקפצו לסייע ויאפשרו לקצר משמעותית את הדקות הקריטיות עד ההגעה לחולה שזקוק להחייאה".

ד"ר עפר תמיר, סגן מנהל המרכז הרפואי, אשר מרכז את התוכנית בביה"ח מוסיף,

"באמצעות אפליקציה בסמארט פון,יאתרו את כל המתנדבים שנמצאים במרחק של דקות בודדות מהמקום בו דווח למוקד מד"א על חולה אשר נזקק להחייאה ויזניקו אותם למקום.

מדובר במקרים של דום לב- הפסקת זרימת דם למוח וללב.ככל שמתחילים מוקדם את העיסויים ונותנים את מכת החשמל לחולה סיכויו להינצל ללא נזק, הולכים וגדלים. מכאן מתחילה הספירה לאחור, כל שנייה שעוברת מקטינה את הסיכוי לשרוד את האירוע ולצאת ללא נזק מוחי" .

הנהלת המרכז הרפואי פדה- פוריה התגייסה לפרויקט מציל החיים. ביום חשיפה שהתקיים לעובדים, ב27.6.16, התנדבו 55 אנשי צוות בעלי הכשרה בעזרה ראשונה שיוכלו לסייע בהצלת חיים . כמו כן, נרשמו כ 15 עובדים נוספים, אשר יעברו הכשרה מיוחדת ע"י מד"א בהיקף של 20 שעות שבסיומה יצטרפו אף הםלתוכנית כנאמני חיים.