לראשונה בפדה-פוריה סדנא למחלימות מסרטן השד

במרכז הרפואי פדה- פוריה יזמו בשיתוף עם האגודה למלחמה בסרטן , סדנא ראשונה למחלימות מסרטן השד. כ15 נשים השתתפו בשבעה מפגשים שעסקו במגוון רחב של נושאים עליהם הרצו בעלי מקצוע מצוות המרכז הרפואי. החל מאינטימיות ומיניות ועד בעיות בשינה.

ביום שלישי 28.6.16 התקיים במרכז הרפואי פדה- פוריה המפגש המסכם של הסדנא למחלימות מסרטן השד. הסדנא הראשונה מסוגה, נפתחה בתחילת אפריל.

כ 15 המשתתפות, הביעו שביעות רצון רבה מהמפגשים והתכנים שהועברו.אריאלה ליטוויץ שרמן, עו"ס מחוז צפון באגודה למלחמה בסרטן שהיתה שותפה לארגון ולהנחיית הסדנא מציינת, "זו פעם ראשונה בארץ, שמארגנים סדנא כזו במרכז רפואי. עד כה הסדנאות היו תמיד בקהילה. היתה יוזמה של ד"ר ערן בר מאיר (מנהל היח' לכירורגיה פלסטית במרכז הרפואי) לפתוח כאן סדנא למחלימות והרמנו את הכפפה. קיבלנו משוב כל כך מוצלח שאנחנו חושבים כעת על סדנא נוספת אולי גם לבני הזוג".

גבי פרמן,(70), תושבת גבעת אבני ממשתתפות הסדנא סיפרה, "כשאת חולת סרטן את במחלה לבד, לחלוטין! לבעל ולמשפחה אין את היכולת, או הכלים הרגשיים והתבונייםלהיות שם איתך. המפגש עם קבוצת המחלימים הוא התשובה! סדנאות כאלה מוסיפות גם לידע, שהוא מאד חשוב. החולים בהתחלה מאד מבולבלים או שלא יודעים הרבה או שמחפשים כל פיסת מידע ואז יש הצפת יתר של מידע. חשוב המינון של המידע והעיתוי".

לבנה ברנשטיין, אחות מתאמת בריאות השד שארגנה את הסדנא ונמצאת בקשר הדוק עם כל המשתתפות מציינת, "בנינו תוכנית עם שבעה מפגשים, כל מפגש בנושא אחר ועומד בפני עצמו, כך שהמשתתפות יכלו לבחור לאיזה מפגש להגיע, אבל רובן הגיעו לכל ההרצאות. מעבר למידע יש המון משקל למפגש עם נשים אחרות, אני מאמינה מאד במפגשים ובכח של הקבוצה." וגבי מחזקת את הדברים, "עצם המפגש בינינו חשוב, לדבר אחת עם השנייה, לדעת שאת לא לבד, לשאול את המרצים ואת לבנה שהיא מקור ידע ותמיכה משמעותי מאד, שאלות שמציקות במסגרת נעימה,אינטימית,ובגובה העינים".

בסדנא השתתפו שורה של אנשי צוות מהמרכז הרפואי: פרופ' משה שפר - אונקולוג,מאי נאעמנה- פיזיותרפיסטית, לימור מאור- דיאטנית קלינית, ד"ר משה זילברמן מנהל שירות כירורגיית השד, ד"ר ערן בר מאיר מנהל יחידת הכירורגיה הפלסטית, לאה בן שלמה- אחות אחראית מח' כירורגית ומיכל מילוא-רוטשילד- עו"ס במכון האונקולוגי.

גבי מסכמת, "אין לי ספק שהסדנא תרמה המון למשתתפות גם מבחינת ההתייחסות לחולה שפעם חשבו שברגע שהוא קיבל את המחלה , זהו נגמר. היום אנחנו זקוקים לעזרה כדי לדעת איך להמשיך בחיים ואיך להגיע לאיכות חיים למרות המחלה"