אופנוע ים – סכנה !

א. (17) תלמידת יא' , לא נבחנה יחד עם בני כיתתה, בבחינת הבגרות בספרות. מאז יום שבת 4.6 היא מאושפזת במחלקת נשים, במרכז הרפואי פדה-פוריה, לאחר שנפלה מאופנוע ים, ונפצעה. ד"ר אילן אטלס, גניקולוג בכיר, שפרסם מאמר על פציעות באיברי המין הנשיים בעקבות נפילה מאופנוע ים מזהיר, "נפילה מאופנוע ים יכולה לגרום לפציעה אנושה ואפילו למוות" .

ביום שבת 4.6.16 א. , נערה בת 17 מדרום הארץ, נסעה עם חברה ואביה של החברהליום כיף.לאבי החברה יש אופנוע ים והם יצאו שלושתםלסיבוב על האופנוע בכנרת,א. וחברתה ישבו מאחור. כך היא שחזרה את מה שארע לאחר כמה דקות נסיעה, " הוא לחץ על הגז ואז היה גל גדול , הגוף שלי התרומם באוויר, נפלתי על הגב וצנחתיבנתיב של סילון המים שיוצא מהאופנוע , נפלתי עם רגלים מפוסקות ...צעקתי אי, אי, לא יכולתי לזוז הרגשתי שמשהו השתחרר לי בגוף, מעין זרם חזק כזה בבטן. וירד לי הרבה דם..." .

הנערה הועברה למלר"ד (מחלקה לרפואה דחופה) המרכז הרפואי פדה פוריה, צוות מומחים גניקולוגי- כירורגי :ד"ר אילן אטלס , ד"ר יורי פרליץ,וד"ר משה זילברמן, טיפלו בה במהירות. ד"ר אילן אטלס, גניקולוג בכיר במרכז הרפואי , אשר חקר את מקרי הפציעות של נשים באיברים הנשיים- כתוצאה מנפילה מאופנוע ים מסביר, "נתקלנו בפציעה כזו בשלושה מקרים קודמים, קרעיםבאיברים הפנימיים כתוצאה מסילון המים העוצמתי. פציעה כזו יכולה להיות קלה ויכולה להיות אנושה . מאחר ויכולה להיות בנוסף לפגיעה הגניקולוגית, פגיעה במערכת העיכול שהיא מסוכנת מאד ויכולה לגרום למוות. הצוות המטפל היה מורכב מגניקולוגים ורופא כירורג, הכירורג מטפל במערכת העיכול והגניקולוגים באיברי המין. בבדיקת סי.טי ראינו שיש פגיעה חיצונית בלבד במערכת העיכול, אבל היה קרע עם דימום משמעותי באיבר המין, מה שחייב ניתוח מיידי" .

ד"ר אטלס מציין כי בעקבות המקרה פנה בתחילת השבוע לממונה על הנושא במשרד התחבורה שאמר שלפני חודש יצאה הנחייה למשטרה לאכוף את התקנה שמחייבת לבישת מכנסי מגן,"בגלל המקרים שקרו והסכנה הגדולה, הוציאו בכל העולם תקנות המחייבות גברים ונשים ללבוש מכנסי מגן ולהגן על האיברים. אצל גברים הנזק נגרם בפי הטבעת, אצל נשים באיבר המין ובפי הטבעת" .

מ. האם, מספרת על החוויה הקשה, "כשהיא התקשרה אלי מבית החולים כל כך נבהלתי, אפילו לא הייתי מסוגלת לנהוג לכאן. עברנו כמה ימים קשים ומפחידים, אני מאושרת שהניתוח עבר בהצלחה, מרגישה שקיבלתי את הילדה שלי במתנה".

את בחינת הבגרות בספרות שהתקיימה ביום חמישי, א. עשתה לבדה, בחדר שבמחלקה. "למי שמחליטהלעלות על אופנוע ים, שתדע שהיאמסכנת את החיים שלה. חושבים שזה לא נורא מקסימום נופלים למים, אבל זה יכול לגרום לנזק נוראי... " .