סוכרת- נורות אזהרה שצריך לזהות

בהרצאה במסגרת סדרת בריאות במועדון ותיקים בכפר תבור , הדגישה ד"ר ענבל דהאן, מנהלת מעבדת המחקר הנפרולוגית, במרכז הרפואי פדה, פוריה את חשיבות האיתור המוקדם של מחלת הסוכרת , למניעת סיבוכים ופגיעה בתפקוד של איברים שונים כמו לב, עינים, גפים, כליות ועוד.

בשיתוף פעולה עם מתנ"ס כפר תבור ובמסגרת סדרת ההרצאות בנושאי בריאות שהעביר צוות המרכז הרפואי לחברי מועדון אביב בישוב, הגיעה ד"ר ענבל דהאן, מנהלת מעבדת המחקר הנפרולוגית, במרכז הרפואי פדה, פוריה להרצות בנושא "מחלת הסוכרת -נורות אזהרה שכדאי לזהות".

ד"ר דהאן ציינה כי בשנים האחרונות יש עלייה משמעותית בהיקף המחלה בעיקר בשל אורח חיים שהוא הרבה פחות פעיל. היא הסבירהמה משתבש בגופו של החולה בסוכרת ומה ההבדל בין סוכרת מסוג 1 לסוכרת מסוג 2 , "סוכרת מסוג 2 (שפעם נקראה סוכרת בוגרים) מתפרצת לרוב דווקא בגיל מאוחר, אחרי גיל 45 . בסוכרת מסוג זה הבעיה היא לא ייצור האינסולין בלבלב אלא בתנגודת לאינסולין ובהמשך גם בהפרשתו מהלבלב. לסוכרת מסוג זה מרכיב חשוב של תורשה, לכן מי שעובר את גיל 45 ויש לו קרוב מדרגה ראשונה שחולה בסוכרת חשוב לבצע אחת לשלוש שנים , בדיקה של סוכר בדם".

ד"ר דהאן הדגישה את חשיבות איתור המחלה להצלחת הטיפול ולשמירה על איכות החיים של המטופל, "אם תופסים את המחלה בשלב מוקדם אפשר להימנע מכל הסיבוכים והתרחישים הרעים שיכולים להתלוות למחלה. בשלבים הראשונים התסמינים החריפים עדיין לא באים לידי ביטוי, יש רק תסמינים קלים כמו הטלה מרובה של שתן, צמא ויובש בפה, עור יבש, אין אונות, הפרעה בריפוי פצעים, הרגשת נימול בכפות הידים והרגלים. תסמיניםאלה הם תוצאה מעודף סוכר בדם. תסמינים נוספים שנגרמים בשל חוסר היכולת של הגוף לנצל את הסוכר: רעב, טשטוש ראייה, עייפות וחולשה. כל אלה סימנים שצריכים להדליק אצלנו נורה אדומה. לגשת ולהיבדק! "

עופרה כהן,אחת המשתתפות אמרה בתום ההרצאה, "אני חולת סוכרת ומכירה את הסיכונים,אבל לא תמידמקפידה על כל ההנחיות. היה לי חשוב לשמוע את ההרצאה ואת ההסבר לכל מה שקורה לנו בגוף".