מעודדות הנקה

12 אחיות החלו קורס מיוחד להדרכה ועידוד אימהות להנקה , במרכז הרפואי פדה פוריה. לדברי הלן מלכה זאבי מנהלת הסיעוד " המטרה היא להכשיר את כל האחיות במחלקות יולדות, ילודים ופגיה ולהנגיש לכל יולדת הדרכה להנקה ע"י כל אחות שתהיה במשמרת באותה עת

ביוזמה משותפת של מנהלת הסיעוד,הלן מלכה - זאבי, פיתוח צוות וקידום בריאות במרכז הרפואי פדה- פוריה, נפתח בתחילת מאי, קורס מיוחד לאחיות מהמחלקות השונות באגף לאם וליילוד ומחלקת ילדים, להדרכה ועידוד אימהות להנקה. לדברי טלי ליבנת, מרכזת תחום חינוך תוך שירות," חלב אם הוא המזון המיטבי לתינוק בשל תרומתו להתפתחות ולגדילה, למניעת מחלות זיהומיות ולקשר אם-תינוק. משרד הבריאות ממליץ על ההנקה כהזנה הבלעדית לתינוק למשך ששת החודשים הראשונים לחייו והנקה עם תוספות מזון עד גיל שנה ויותר ...אין ספק שהמפגש הראשון בנושא הנקה בין היולדת לאחות במחלקה, יכול להיות בעל משמעותרבה בהחלטת האם להניק. הדרכה נכונה ע"י האחות, בליווי עידוד ותמיכה ליולדת, יכולים להיות גורם מקדם להמשך הנקה ארוכה ומוצלחת" .

אילנה אהרון, יו"ר ועדת קידום בריאות מוסיפה, "עידוד הנקה הינו אחד מיסודות קידום בריאות אותם מתווה משרד הבריאות.לתזונה נכונה משמעות מרחיקה לכת באורח החיים הבריא , כשהמטרה היא העלאת שיעור ומשך ההנקה. ועידוד להנקה בלעדית עד תום החודש השישי . על מנת להגיע לשפה אחידה בהשגת מטרה זו,נבנה קורס עידוד הנקה לאחיות מוסמכות".

בקורס הראשון מסוגו במרכז הרפואי, משתתפות 12 אחיות. הקורס כולל חמישה מפגשים והרצאות במגוון נושאים: ההרכב התזונתי של חלב אם, הגורמים המעכבים והמקדמים להנקה כגון: מצבים רפואיים של האם והילוד, מיתוסים על הנקה והשפעה סביבתית.

הלן מלכה- זאבי מנהלת הסיעוד סיכמה, "המטרה שלי היא להכשיר את כל האחיות במחלקות יולדות ופגיה בנושא הנקה ולהנגיש לכל יולדת הדרכה להנקה ע"י כל אחות שתהיה במשמרת באותה עת. הדבר יאפשר להרחיב את קהל היולדות המודרכות במחלקה, ולהעלות את ההיענות להנקה בקרב היולדות. מדובר בקורס ראשון מסוגו במרכז הרפואי , אנו נקיים קורסים נוספים במהלך שנה זו ובשנה הבאה.

סוניה סגל, אחות במחלקת ילודים המשתתפת בקורס ציינה, "המטרה היא לסייע ליולדת ולתת לה כלים להמשיך ולהניק בהצלחה גם בבית. כי חלב אם הוא התזונה האידיאלית עבור התינוק"