בואו לא נרדם בשמירה!

"יותר מדי ילדים נפגעים, יותר מדי ילדים שותקים, יותר מדי ילדים לא משתפים את הרשויות , לא משתפים את בעלי המקצוע והרבה פעמים לא משתפים את המשפחה. יש חוסר בטיפול, חוסר במודעות להיקף התופעה וחוסר בהשקעת משאבים מצד המדינה" אמרה ח"כ אורלי לוי אבקסיס, בכנס ראשון מסוגו בנושא פגיעות מיניות בבנים שארגן מרכז טנ"א (טיפול בנפגעי אלימות מינית) שבמרכז הרפואי פדה, פוריה

ביום רביעי, 9.915 התקיים בבית גבריאל ,כנס בנושא "סוגיות ייחודיות בהסתרה וחשיפה של פגיעות מיניות בבנים, היבטים רב תרבותיים" . את הכנס הראשון מסוגו, ארגנה ד"ר נסיה לנג , אחראית מרכז טנ"א וצוות המרכז לטיפול בנפגעי אלימות מינית (טנ"א) שבמרכז הרפואי פדה פוריה .

ד"ר ארז און מנהל המרכז הרפואי פתח ואמר, "כאזרח מדינת ישראל אני מבקש להודות למרכז טנ"א שבחר להעלות, לחשוף ולעורר את מודעות הציבור לנושא הכאוב הזה. ובאותה נשימה אני מודה לקהל המרשים שבהגיעו לכאן מצביע על חשיבותו הקריטית של נושא זה. השתתפותכם בכנס תסייע לקידום המודעות, הגברת החשיפה והצבת זרקור גדול על התופעה החברתית הקשה של בנים ונערים שהם קורבנות תקיפה מינית".

ח"כ אורלי לוי אבקסיס, אורחת הכבוד ויו"ר הועדה לזכויות הילד לשעבר, אמרה , "המחקר של פרופ' לב ויזל לפיו אחד מכל חמישה בנים ובני נוער נפגע מינית, והנתון לפיו היקף הפגיעות המיניות בבנים בישראל גבוה מזה של הפגיעה המינית בבנות, מעלים בפנינו תמונה קשה ומטרידה מאד .יותר מדי ילדים נפגעים, יותר מדי ילדים שותקים, יותר מדי ילדים לא משתפים את הרשויות , לא משתפים את בעלי המקצוע והרבה פעמים לא משתפים את המשפחה... יש חוסר בטיפול, חוסר במודעות להיקף התופעה וחוסר בהשקעת משאבים מצד המדינה " .

ראש המועצה האזורית עמק הירדן ברך את צוות מרכז טנ"א ומתנדביו והדגיש "אתם מבצעים משימה קדושה. ככל שנרחיב ונעמיק במתן שירותים שנותנים מענה לכלל צרכי התושבים שלנו, כך נעמיק את החוסן הקהילתי שלנו". ישראלה דנינו, מרכזת מחוזית של תחום מניעת האלימות במשפחה במשרד הבריאות , אמרה, "אני שמחה לראות את הקהל הרחב הזה שבא לעסוק באחד הנושאים הכמוסים והקשים בחברה שלנו" .

ד"ר דפנה טנר, עו"ס וחוקרת פגיעות מיניות בילדים באונ' העברית התמקדה בקושי של הבניםלספר ולהיחשף , " ישנם גורמי הסתרה שהם אופייניים רק לבנים, בנים חוששים שיסומנו כבעלי נטייה חד מינית או יסווגו ע"י הקהילה סביבם כ"לא גבריים " - כי גברים לא אמורים להיות קורבנות, הם אמורים להיות עוצמתיים ושולטים במצב. חשוב להימנע מתיוג וקיטלוג של בנים נפגעים, זו הדרך שבה החברה יכולה לסייע ולעודד חשיפה ודיווח וכך להביא להתערבות וטיפול במקרים של פגיעות ותקיפות מיניות של בנים"

לדברי רפ"ק אסף אייזנברג, קצין נפגעי עבירה במחוז צפון, מבדיקת נתוני החודשים המקבילים ב2014 לעומת 2015 , עולה כי נרשמה עלייה של 30% בנתוני הדיווח על מקרי תקיפה מינית בילדים ובני נוער במחוז צפון, "ההסבר לעלייה המשמעותית בנתונים הוא יותר חשיפה, יותר מודעות ויותר דיווח. המסקנה שלי היא שהמודעות לנושא של פגיעות מיניות בבנים מתחילה לעלות ולהשתנות . גם במשטרה יש יותר מודעות ויותר הקשבה שלנו, להבין שלא פוגעים רק בנערות או ילדות. כל תיק מקבל את כל תשומת הלב שלנו " .

ד"ר נסיה לנג סיכמה והדגישה, "מבדיקת מספר המקרים בהם טיפלנו במרכז טנ"א בעשור האחרון עולה פער ענק בין מספר המקרים של תקיפות מיניות בבנות למול תקיפות מיניות בבנים. היחס הוא של בן אחד לעומת 10-14 בנות. ברוב המקרים לא יהיו ממצאים גופניים כי הם מגיעים באיחור רב, ימים ושבועות אחרי המקרה, הנזק העיקרי הוא נפשי! בואו לא נרדם בשמירה, חייבים לגלות עירנות, לזהות כמה שיותר מהר, ולדווח כדי לבצע תהליך פלילי ולהתחיל לטפל בילדים האלה"

עוד הרצו בכנס שופט בית הדין השרעי, אבו עובייד מוחמד אשר הציג את נושא הפגיעה בבנים באוכלוסיה המסורתית המוסלמית. ערן האן, פיסכותרפיסט ורכז קו הסיוע הארצי לנערים וגבריםנפגעי תקיפה מינית. יונתן פיאמנטה, מנהל מרכז "זיו" לטיפול בקטינים נפגעי תקיפה מינית וענבל בר מתאמת המחקרים במרכז טנ"א . בחלקו השני של היום צפו המשתתפים בסרט "רדוף" המביא את סיפורו שלנער ישיבה שהותקף מינית. לאחר הסרט התקיים דיון עם במאי הסרט מנחם רוט.

בסיום היום העמוס, התקיים פאנל בהנחייתה של פרופ' רחל לב ויזל ובהשתתפות : הרב מיכאל מלכיאור, השופט מוחמד אבו עובייד, ד"ר לנג, רפ"ק אייזנברג רס"מ רוית אלגריסי, וערן האן.