זכו במענקי מחקר

בטקס חגיגי בועידת הגליל בטבריה הוענקו לפרופ' ג'וני יונס וד"ר אבי פרץ מהמרכז הרפואי פדה, פוריה מענקי מחקר מלאים מטעם מנהלת המחקר בגליל

בטקס חגיגי אשר התקיים במסגרת ועידת הגליל, ביום שלישי 31.12.13 בטבריה, קיבלו פרופ' ג'וני יונס וד"ר אבי פרץ, מענק מחקר מלא בגובה כ150,000 ₪ ,כל אחד , מטעם מנהלת המחקר בגליל. את תעודות ההוקרה קיבלו החוקרים מידי השר לפיתוח הנגב והגליל סילבן שלום, ראש מנהלת המחקר במיג"ל ומנהל תלפיות הנהלת המרכז הרפואי שיבא , פרופ' יהודה אדלר, ובכירים נוספים.

מנהלת המחקר בגליל אשר הוקמה במטרה לטפח מחקרים רפואיים באזור, קיבלה כ 150 הצעות מחוקרים בבתי החולים בצפון, מתוכם עלו 40 הצעות מחקר לשלב השני, 7 מהן מהמרכז הרפואי פוריה.ד"ר ארז און, מנהל המרכז הרפואי ע"ש ברוך פדה, פוריהאמר "אני שמח וגאה מאד בצוותים שלנו. עיסוק במחקר קליני או בסיסי, הוא בסיס העוצמה של בית חולים בכל מקום בעולם. אני מאמין שהשילוב של רפואה, אקדמיה ומחקר הוא שילוב מנצח שמשמעו מרכז רפואי טוב יותר"

ד"ר אבי פרץ אשר עומד בראש הצוות בו חברים ד"ר אבי און וד"ר מאיה פריצקי סיפר כי הם עוסקים במחקר הבוחן עמידות של חיידק ההליקובקטור פילורי הגורם לכיב כיבה או דלקת ברירית הקיבה, לטיפול אנטיביוטי. "בשל העמידות ההולכת וגדלה של חיידקים לאנטיביוטיקה הנושא מאד חשוב ומעסיק חוקרים רבים בעולם. המטרה שלנו היא לזהות זנים עמידים לאנטיביוטיקה וכך להתאים להם את הטיפול שיהיה אפקטיבי, בהתאם לשיטה שפיתחנו במעבדה". ד"ר פרץ הוסיף כי פיילוט מחקרי שעשו התפרסם בשני כתבי עת בולטים וכעת עם קבלת המענק הם יוכלו לבצע מחקר המשך בהיקף יותר גדול.

פרופ' ג'וני יונס, מנהל היחידה להפריה חוץ גופית, ציין כי המחקר של הצוות בראשו הוא עומד, בוחןהריונות של תאומים לאחר טיפול הפרייה חוץ גופית, זאת בהשוואה להריונות ספונטניים ובאמצעות בדיקות קרישה. "מחקרים קודמים הוכיחו שהריונות יחיד אחרי טיפולי הפריה הם בסיכון גבוה יותר ללידות מוקדמות ומשקל עובר נמוך. מטרתנובאמצעות בדיקות הקרישה לחזק את ממצאי המחקר הראשוני לפיו סיבוכי יתר בהריונות לאחר הפריה חוץ גופית אינם תולדה של הטכניקה אלא קשורים לאוכלוסיית הנשים הלא פוריות". מחקר זה מבוצע בשיתוף עם בי"ח רמב"ם, ביה"ח האיטלקי בנצרת הפקולטה לרפואה בגליל ואונ' חיפה- מח' לביולוגיה.