לראשונה בבי"ח פוריה, טיפול בנמק באמצעות תולעים

לראשונה במחלקה האורתופדית שבמרכז הרפואי ע"ש ברוך פדה, פוריה, טיפול בפצע נמק בכף רגל סכרתית באמצעות תולעים- רימות . מנהל המחלקה ד"ר מאג'ד גנאים אשר יזם את הבאת הטיפול החדש, מציין כי מדובר בטיפול יעיל שחוסך למטופל ניתוח וכאב .

ביום שלישי, 25.12.12 בוצע לראשונה במחלקה האורתופדית בביה"ח פוריה, טיפול במקרה של נמק בכף רגל סכרתית באמצעות רימות רפואיות.

ד"ר מאג'ד גנאים, מנהל המחלקה האורתופדית אשר יזם את הבאת הטיפול החדש מסביר, "אנחנו רואים בשנים האחרונות עלייה משמעותית במספרי המטופלים שמגיעים עם כף רגל סכרתית, אם בעבר היה לנו ארבעה מקרים בחודש כעת יש יותר מארבעה מקרים בשבוע." לדברי ד"ר מאג'ד עד כה הטיפול במקרים כאלה היה כירורגי, בתהליך של ניתוח ותחת הרדמה בוצע חיתוך וניקוי של האזור ובהמשך טיפול אנטיביוטי דרך הוריד ולאחר מכן תהליך החלמה ממושך. "במקרים רבים המצב היה כזה שהגענו לקטיעה של אצבע או כף הרגל . היום החלטנו לטפל באמצעות רימות בחולה בן 66 שנותח כבר שלוש פעמים ואף עבר קטיעה חלקית של כף הרגל, מאחר והתברר כי הנמק ממשיך להתקדם. זו פעם ראשונה שאנחנו מטפלים בפצע נמק באמצעות רימות רפואיות. "

מאירה קפלן , מתאמת פצע בביה"ח , מסבירה "הרימות גדלות בסביבה סטרילית. מניחים אותן על הפצע והן מפרישות אנזים שמנקה את הרקמה הנמקית. החומר המפורק כולל החיידקים נבלע ע"י הרימות. זאת אומרת שתוך מספר ימים (תלוי בגודל הפצע) הפצע הופך לנקי. "

ד"ר מאג'ד הוסיף כי היתרון של הטיפול הזה למול טיפול כירורגי הוא שאין צורך בהרדמה או בניתוח, החולה לא מרגיש כאב , הוא מטופל באמצעות חבישה מיוחדת עם התולעים.

לדברי חנן חובב, סמנכ"ל חברת cwt אשר מייצרת את הרימות במעבדה "יש לנו נתונים שמצביעים על כך שב85% מהמקרים מגיעים להטרייה (ניקוי) מלאה של הפצע. חשוב לציין שטיפול כזה חוסך ניתוח וחיתוך או קטיעה של האיבר" . הוא אף ציין שבשנה האחרונה טיפול הביותרפיה, רימות רפואיות, נכנס לסל הבריאות.

ד"ר מאג'ד סיכם ואמר, "אנחנו נעקוב אחרי ההתפתחות של המקרה הזה ואני מאמין שבהמשך נכניס את הטיפול ברימות רפואיות באופן שוטף, כמענה יעיל לפצעי נמק.