מערכת חדשנית לטיפול בהפרעות חשמליות בקצב הלב

פרפור פרוזדורים היא הפרעה שכיחה בקצב הלב העלולה לגרום לשבץ מוחי. ביחידה להפרעות קצב שבמכון הלב, במרכז הרפואי פוריה, מדווחים על הצלחה גבוהה בטיפול ה"אבלציה", שהוא טיפול בפרפור פרוזדורים באמצעות מערכת הקרטו אשר מאפשרת מיפוי וטיפול.

שריר הלב מתכווץ כתוצאה מזרם חשמלי. מקור האותות החשמליים הוא מאזור הלב הנקרא "צומת הסינוס", בחלק העליון של העלייה הימנית של הלב. צומת הסינוס משחרר אותות חשמליים בקצב סדיר לפי צרכי הגוף, אלא שעם הגיל, עלולים להתרחש שיבושים בזרימת החשמל.זרימה חשמלית לא סדירה עלולהלגרום לשיבוש בהפעלה החשמלית של הלב, ולדופק מהיר ולא סדיר. בנוסף, בגלל ההתכווצות הלא סדירה, עליות הלב אינן מתרוקנות לגמרי ונוצרים בהם קרישי דם מסוכנים. הפרעת הקצב הזו, נקראת פרפור פרוזדורים, והיא מאובחנת ע"י ביצוע אק"ג או בעזרת ניטור של קצב הלב.

פרפור פרוזדורים הינו הפרעת הקצב השכיחה ביותר, מדובר בבעיה מסוכנת במיוחד בשל החשש שקרישי הדם שנוצרו בלב, עלולים להיסחף, לסתום כלי דם חשובים במיוחד במוח ולגרום לשבץ מוחי. בנוסף, חולים עם פרפור יכולים לחוש חולשה, דפיקות לב, כאבים בחזה וקוצר נשימה.

דרך יעילה לטיפול בבעיה היא על ידי הכנסת קטטר טיפולי באמצעותו מאתרים את החיבורים החשמליים הבלתי תקינים וצורבים אותם, באופן שגורם להפסקת הזרימה החשמלית באותו מקום. ביחידה להפרעות קצב שבמכון הלב , במרכז הרפואי ע"ש ברוך פדה, פוריה, החלו לפני מספר חודשים להשתמש לטיפולי האבלציה, במערכת מיפוי חשמלית של הלב - מערכת .Carto III מערכת זו היא הגרסא המתקדמת ביותר ונמצאת בשימוש רק בבתי חולים בודדים, את יתרונותיה מסביר ד"ר הלל שטיינר, מנהל היחידה להפרעות קצב הלב,"היתרון הוא השילוב של האבחון והטיפול. בשלב ראשון אנחנו ממפים את הזרימה החשמלית בלב באמצעות קטטרים עדינים שרושמים רישום חשמלי, בשלב השני אנחנו צורבים תחת שיקוף. כלומר, מכשיר זה מאפשר להציג הזרימה החשמלית בתוך הלב, בו זמנית ניתן לראות היכן נמצא כל קטטר בתהליך הצריבה. המכשיר החדשני נותן לנו יכולת בצורה עדינה מאד, מדויקת מאד ובאחוזי הצלחה גבוהים מאד לטפל במקרי הפרעת קצב מורכבים." ד"ר שטיינר מוסיף כי במקרים רבים פעולת הצריבה מביאה לריפוי מלא והבראת החולה מהפרעת קצב.

אהובה דהן, תושבת טבריה ואחות בפגיית בית החולים מספרת, "מגיל צעיר סבלתי מדופק מהיר, הבעיה החמירה בשנים האחרונות, לא יכולתי כמעט לצאת מהבית במיוחד בימים חמים, ביליתי פעמים רבות במיון ובמד"א כדי לקבל טיפול. אחרי האבלציה, החיים שלי השתנו לגמרי. מרגישה שקיבלתי איכות חיים אחרת, אני לא מפחדת לנסוע לחו"ל, לטייל, ללכת לאירועים. אני יכולה לעשות הכל! "

יש לציין שהטיפול נעשה באשפוז קצר של יום .