מכשיר חדשני לאיתור מהיר של חיידקים

מכשיר חדש אשר משמש את המעבדה המיקרוביולוגית במרכז הרפואי פוריה, מאפשר לזהות ולאבחן חיידקים וזיהומים בתרביות דם תוך 24 שעות.

המרכז הרפואי פוריה הוא בית החולים הראשון בארץ אשר הכניס לשימוש את מכשיר הbactec fx - אשר מאפשר לזהות ולאבחן חיידקים וזיהומים בתרביות דם תוך 24 שעות. המכשיר החדש הובא למרכז הרפואי פוריה לפני מספר שבועות, באמצעות חברת לפידות.

"אנחנו בעידן של עמידות חיידקים לאנטיביוטיקה " מסביר ד"ר אבי פרץ, מנהל המעבדה המיקרוביולוגית במרכז הרפואי ע"ש ברוך פדה, פוריה , "לכן ככל שנזהה את הזיהום יותר מהר, זה מגדיל את הסיכוי להצלת חיים! " והוא מוסיף , "חולים שלהם יש זיהומים במערכת הדם, הם חולים קשים לכן חשוב במיוחד לאתר את הזיהום ולטפל בו במהירות מקסימאלית." ד"ר פרץ מציין שהמכשיר החדש הרבה יותר מהיר מהדור הקודם של מכשירים לבדיקת תרביות שישנם במעבדות אחרות. "אם בעבר לקח לנו יומיים, שלושה, לגלות חיידקים בדם, עכשיו אנחנו יכולים לאתר אותם תוך 24 שעות ואפילו פחות! , ההבדל הזה הוא דרמתי. במיוחד כשצומחים חיידקים שהם עמידים, משמע נדרש לבודד את החולה. במצב כזה אנחנו לא מבזבזים זמן שבו החולה נמצא במגע עם אנשים ויכול להעביר את החיידק. "

ד"ר אבי פרץ (28) , אשר נחשב למנהל המעבדה הצעיר ביותר בבתי החולים בארץ, מביא איתו משב רענן למעבדות. "אני מאמין שצריך להכניס לשימוש כמה שיותר חידושים וחדשנות טכנולוגית. זה נותן לנו כלים לשפר את איכות העבודה והטיפול ולייעל את השירות שאנחנו נותנים למחלקות בית החולים."

"איך זה עובד? אנחנו מכניסים את הדגימות לבקבוקונים ואותם מכניסים למכשיר, על המסך אני רואה הודעה כשיש דגימה חיובית, השלב הבא הוא הוצאת הדגימה ובדיקה של התרבית בכדי לנתח באיזה חיידקים מדובר ומה העמידות שלהם לאנטיביוטיקה"