לראשונה בארץ בדיקת אקו לב תוך כדי מאמץ

לראשונה בארץ, החלו במעבדת האקו, במחלקה הקרדיולוגית במרכז הרפואי פוריה, לבצע בדיקות אקו לב תוך כדי המאמץ.

כידוע בבתי החולים מתבצעות בדיקות אקו לב במאמץ בשני שלבים, בשלב הראשון המטופל מבצע פעילות מאומצת ולאחר מכן נערכת בדיקת האקו לב. לאחרונה הוכנס למרכז הרפואי ע"ש פדה, פוריה, ציוד ראשון מסוגו בארץ, אשר מאפשר ביצוע פעילות גופנית (בדומה לדיווש על אופנים ) תוך כדי ביצוע הבדיקה וניטור הנתונים. המטופל שוכב על מיטה מיוחדת תוך שהוא מחובר למכשירי ניטור באמצעות חיישנים שמוצמדים לחזה, בחלק התחתון של המיטה יש מעין אופני כושר עליהם המטופל מדווש בעודו שוכב.

פרופ' יהונתן חסין, מנהל המערך הקרדיו- וסקולארי מדגיש כי יתרונה הגדול של הבדיקה היא היכולת לקבל נתונים אמינים יותר תוך כדי המאמץ, ואף לראות שינויים בתפקוד הלב ובלחצים בתוך הלב תוך כדי הפעילות. "המכשיר החדש מאפשר לנו לקבל הערכה טובה יותר של יכולת הלב להתמודד במאמץ ומשפר את יכולת האבחון שלנו" .

המרכז הרפואי פוריה הוא הראשון בארץ, שהכניס את הציוד והשיטה החדשה למעבדת האקו. "בבדיקות שכבר ביצענו בשיטה זו אנחנו רואים שניתן לקבל הערכה טובה יותר של החולה הקרדיאלי, גם בנסיבות של מחלת עורקים כלילית או מחלה מסתמית, או כאשר חולה מתלונן על קשיי נשימה בעת מאמץ ולא ברור מקור הבעיה "פרופ' חסין מציין כי הציוד החדשני נמצא בשימוש במעבדות אקו באירופה ובארה"ב, ולשמחתו כעת יש ציוד כזה גם בארץ במרכז הרפואי פוריה.

ד"ר דאוד קרוואני, מוסיף כי עבור המטופל עדיפה בדיקה בשיטה החדשה, "המטופל לא צריך לקבל זריקה של דובוטמין שיש לו תופעות לוואי כולל הפרעות קצב. כלומר, את הבדיקה תוך כדי מאמץ ניתן לעשות בלי להזריק לגוף חומרים שמזרזים את קצב הלב. מעבר לכך השיטה הזו מקלה על המטופל וחוסכת זמן" .

את אבנר סלח, תושב טבריה, פגשנו דקות מספר לאחר שהשלים את הבדיקה בשיטה החדשה , "אני בקשתי לעבור בדיקה תוך כדי מאמץ, לא הסכמתי לעשות את הבדיקה עם הדובוטמין. הרגשתי שאני יכול לעשות את המאמץ , זה כמו לרכב על אופני כושר. אני שמח ומרגיש רגוע יותר שעשיתי את זה כך. "