סרטן השד "הצעיר" את עצמו

"סרטן השד הצעיר את עצמו" אומר הבוקר ד"ר משה זילברמן, אחראי מרפאת השד במרכז הרפואי פוריה, בתגובה לנתונים שפרסמה האגודה למלחמה בסרטן לפיהם אחת מכל 7.5 נשים תחלה בסרטן השד.

"רק בשבוע שעבר ניתחתי שתי נשים אשר אובחנו עם סרטן ממאיר בשד, אחת מהן חלתה פעם שנייה לאחר שנותחה בשד הימני לפני 12 שנה וכעת התגלה לה גידול גם בשד השני. האשה השנייה שניתחתי היתה בסה"כבת 42, לפי מה שאני רואה בשנים האחרונות סרטן השד הצעיר את עצמו! לא רק שיש יותר נשים חולות, הנשים החולות הן יותר צעירות."

ד"ר משה זילברמן התייחס הבוקר למידע שפרסמה האגודה למלחמה בסרטן, לרגל חודש המודעות לסרטן השד, לפיו, "ממשיכה מגמת העלייה במספר החולות בסרטן השד בישראל. על פי הנתונים חלה עלייה במספר מקרי סרטן השד בישראל וכעת כבר מדובר באחת מ-7.5 נשים, זאת לעומת אחת משמונה בשנה שעברה. בנוסף עולה מהנתונים כי נשים שחלו בסרטן השד הן בעלות סיכון מוגבר בשיעור של 24% לחלות שוב."

ד"ר משה זילברמן,אחראי מרפאת השד במרכז הרפואי ע"ש ברוך פדה פוריה, ציין כי חשוב לזכור שהמודעות עלתה והמכשור לאיתור ובדיקה השתכלל והשתפר, נושאים אלה תורמים רבות לאבחון ואיתור מקרי סרטן חדשים.

ד"ר זילברמן, הדגיש כי חשוב לבצע בדיקת ממוגרפיה פעם בשנה. אם יש היסטוריה משפחתית , מומלץ להיבדק אחת לחצי שנה, בבדיקה ידנית, וכל שנה ממוגרפיה.
ד"ר פניה ויגדר, מנהלת מחלקת דימות בבית החולים ציינה כי "את הבדיקות אנחנו מבצעים במרפאות החוץ , השנה רכש בית החולים מכשיר חדשני - הטומוסינטזיס, אשר מעביר סריקת תלת מימד של רקמת השד ומאפשר לאבחן גם ממצאים קטנים מאד! באמצעות המכשיר החדש הרדיולוג יכול לראות את רקמת השד בפרוט מלא, כל הפרטים הקטנים נראים לעין באופן ברור ואינם מוסתרים על ידי הרקמות האחרות. היתרון הוא שהמערכת מאפשרת לגלות נגעים בתחילת התפתחותם"