חדש-מערך חיישנים מזהה אי ספיקת כליות

מחקר חדשני בשיתוף המרכז הרפואי פוריה מגלה כי ניתן לאתר מצב של אי ספיקת כליות ואת רמת אי הספיקה של אותו מטופל באמצעות מערך חישנים מבוססי ננו-חומרים - מערך חדש ונוח לשימוש. פרופ' פריד נח'ול (בית חולים פוריה) הוא אחד משלושת חברי הצוות המרכזיים אשר ביצעו את המחקר.

צוות מומחים הכולל את פרופ' פריד נח'ול, מנהל המחלקה הנפרולוגית במרכז הרפואי פוריה,פרופ' חוסאם חייק מהמחלקה להנדסה כימית בטכניון, ופרופ' זיאד עבאסי, מהפקולטה לרפואה בטכניון, בצעו לאחרונה מחקר וגילו כי ניתן לזהות ולאתר אי ספיקה כלייתית ואת שלב המחלה באמצעות דגימות נשימה, ע"י מערך חיישנים מבוסס ננו-חומרים (דהיינו, חומרים בגדלים של מיליארדית המטר) המכשיר החדש מצליח באמצעות סנסורים שונים לזהות בהבל הפה של המטופל ולאתר חומרים אשר מצביעים על מצב של אי ספיקה בכליות.

המחקר הוצג ע"י פרופ' נח'ול לפני מספר חודשים בכנס האמריקאי של אגוד הנפרולוגים העולמי ופורסם בכתב העת Nanomedicine (London), כחידוש חיוני וחשוב בתחום הנפרולוגיה.

פרופ' נח'ול מציין כי הניסויים התנהלו בעזרת קבוצה של 62 מתנדבים. הקבוצה כללה חולים ובריאים על מנת שניתן יהיה להשוות את התוצאות. "כל אחד מהחיישנים מבוססי הננו-חומרים יודע לאתר משפחה של סמנים אורגניים נדיפים הקשורים למחלה הכלייתית. עשינו השוואה של איתור באמצעות מערך מבוססי הננו-חומרים למול בדיקות מעבדה והקורלציה היתה מצויינת, גם בשלבים המוקדמים של המחלה, איפה שאפשרות הטיפול במחלה היא הרבה יותר יעילה! מעבר לכך אנחנו יכולים באמצעות מערך החיישנים לזהות על פי כמות החומר שאותר את רמת אי הספיקה של הכליות אצל אותו מטופל. הבדיקה פשוטה לביצוע, המטופל נושם ואז נושף לתוך המתקן, אחרי 3 דקות נשימה הוא נושף נשיפה עמוקה נוספת לתוך המתקן. את האוויר שמצטבר בשקית מעבירים לבדיקה במעבדה, שם תוצאת האבחון מתקבלת בתוך זמן קצר". מציין פרופ' נח'ול.

מערך החיישנים מבוססי הננו-חומרים כבר נמצא בשימוש ראשוני במרכז הרפואי פוריה, וכעת מנסים לראות באיזה מידה ניתן לאבחן גם חולי סוכרת באמצעות אותו מתקן. המטרה , מציין פרופ' נח'ול היא לתת לרופאים כלי שיאפשר להם לאבחן חולים הסובלים מאי ספיקת כליות שהם גם סוכרתיים. חשוב במיוחד לאתר חולים כאלה בהקדם האפשרי על מנת למנוע התדרדרות במצבם ובכדי שלא יגיעו לדיאליזה.