יו"ר מרצ בביקור במרכז טנ"א

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון נענתה להזמנת הנהלת המרכז הרפואי ע"ש ברוך פדה, פוריה והגיעה לסיור במרכז לנפגעי אלימות מינית בבית החולים (טנ"א) .

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, הגיעה ביום שני 20.8.12 , לביקור וסיור במרכז טנ"א (טיפול בנפגעי אלימות מינית), במרכז הרפואי פוריה. הביקור נפתח במפגש עם מנהל בית החולים ד"ר יעקב פרבשטיין וצוות טנ"א ובראשו ד"ר נסיה לנג. ד"ר פרבשטיין תאר בפני ח"כ גלאון את תנופת הבנייה והפיתוח שעובר בית החולים בשנים האחרונות וציין את הקמתו של מרכז טנ"א וחשיבותו הרבה של המרכז הנותן מענה לנושא הרגיש של בדיקה וטיפול בנפגעי אלימות מינית, רובם ילדות מתחת לגיל 10 , מכל אזור הצפון.

ד"רלנג, מנהלת מרכז טנ"א, תארה את העבודה הרגישה אשר מתבצעת יום יוםבמרכז ואת הייחודיות שלביצוע בדיקות בילדים נפגעי אלימות מינית בסיוע ליצנית רפואית, לדבריה "אנחנו היינו הראשונים בעולם אשר נעזרו בליצנות רפואית במהלך הבדיקה."
ד"ר לנג הדגישה כי במחקר שבוצע לאחרונה, במרכז טנ"א, עלה כי הילדים זוכריםמכל הביקור במרכז, את הליצנים הרפואיים ולא את הבדיקה הרפואית וזוהי הצלחה משמעותית.הודות לשימוש בגישה המשלבת ליצנות רפואית, הבדיקה הופכת מדבר מאיים ומלחיץ לחוויה ייחודית חיובית. " . רוחמה כהן, עו"ס במרכז טנ"א סיפרה על התמיכה והליווי של המטופלים ובני משפחותיהם, "חשוב לנו לתת להם הרגשה שעולמם לא חרב, קשה, אבל אנחנו פה בשבילם, יש כתובת."

לאחר המפגש סיירה ח"כ גלאון במרכז טנ"א ואף עיינה בציורים שציירו ילדי הגן אשר השתתפו בפרוייקט הקהילתי אותו מפעיל מרכז טנ"א להעמקת המודעות בקרב ילדים והוריהם לנושא פגיעות מיניות. ד"ר לנג ציינה שהמקרים הכי קשים וכאובים הם אותם נפגעים שחוזרים אחרי פגיעה חוזרת: נערות שנפגעות על ידי קרובי משפחתן או פגיעה בילדים ונוער בעלי מוגבלויות.

ח"כ גלאון התרשמה מאד מהפעילות של מרכז טנ"א המתפרסת על שטח גאוגרפי מאד רחב וציינהכי פנתה לא אחת למשרד הבריאות, בדרישה להגדיל את תקציבי המרכזים המסייעים לנפגעי תקיפה מינית. מאחר והנושא ראשון במעלה בחשיבותו.