היחידה לרדיולוגיה פולשנית

לראשונה, במרכז הרפואי פוריה בוצעה החדרת צנתר לדיאליזה בטנית , תוך שימוש ברדיולוגיה פולשנית . הכנסת הצנתר (קטטר) לבטן בוצעה על ידי מנהל היחידה לרדיולוגיה פולשנית, באופן חדשני תוך שימוש באולטרה סאונד ושיקוף.

היחידה לרדיולוגיה פולשנית (אנגיו) פעילה במרכז הרפואי ע"ש ברוך פדה, פוריה מזה 3 שנים, לאחרונה הוכרה היחידה באופן רשמי . היחידה לרדיולוגיה פולשנית היא חלק מהמחלקה לדימות רפואית, ופועלת בשיתוף פעולה עם המחלקות השונות כמו קרדיולוגית, כירורגית,או נפרולוגיה.

ד"ר יבגני סקלרנקו, ראש היחידה לרדיולוגיה פולשנית מציין כי אם בעבר השימוש ביכולת של הרדיולוגיה הפולשנית, היה בעיקר לאבחון, בשנים האחרונות נעשה יותר ויותר שימוש בטכנולוגיה ובידע המקצועי של הרופאים לביצוע מגוון של פעולות פולשניות תחת הדמייה, לצורך טיפול. ובאופן זה למעשה לתת אופציה פחות פולשנית לפעולות כירורגיות כמוביופסיות, הכנסת נקזים, חלק מניתוחי כלי דם, ניתוחים לעצירת דימומים, ניתוחים מסוימיםבדרכי מרה ובדרכי השתן ועוד. הודות ליכולת הגבוהה שיש לנו היום מסביר ד"ר סקלרנקו, אנחנו יכולים להגיע כמעט לכל נקודה בגוף מבלי שיהיה צורך בניתוח או ביצירת חתך גדול.

בשבוע שעבר בצעו ד"ר סקלרנקו וד"ר פרבר מהמחלקה הנפרולוגית, לראשונה במרכז הרפואי פוריה, הכנסת קטטר לדיאליזה בטנית תחת שיקוף ואולטרה סאונד . היתרון הואשבפעולה זו נמנע הצורך בניתוח.הכנסת הקטטר התבצעה בצורה מבוקרתתחת אולטרה סאונד ובהמשך שיקוף, כך שהיתה לרופאים היכולתלמקם את הקטטר בדיוק רב ובו זמנית להימנע מסיבוכים.

ד"ר סקלרנקו מסכם ואומר, "פעילות כזו שבה נעשה שימוש ברדיולוגיה פולשנית מקלה מאד על המטופל, בשנה האחרונה ביצענו כ 500 פעולות פולשניות (וסקולארי ונון- וסקולארי), אנחנו יכולים היום לתת שירות כמו כל בתי החולים הגדולים יש לנו צוות מקצועי ומיומן ואת הציוד החדשני והמתקדם ביותר."