ממצב קריטי בחזרה לחיים רגילים

דאוד לאוז, הגיע לבי"ח פוריה, במצב קריטי ולאחר שעבר טיפול החייאה באמבולנס, משך דקות ארוכות . לאוז הובהל למחלקה לטיפול נמרץ לב, שם במשך 4 שעות ובתהליך ייחודי ומורכב בו שולבו מספר תהליכים מקבילים, חייו ניצלו. היום הוא משתחרר מהמרכז הרפואי פוריה כשהוא יכול לחזור לתפקוד רגיל!

"הרגשתי שהולך לקרות משהו , אמרתי לבן שלי תזמינו אמבולנס, זה מה שאני זוכר, את השאר סיפרו לי... " כך דאוד לאוז, תושב כפר קמא בן 49 , הבוקר במחלקה הקרדיולוגית במרכז הרפואי ע"ש ברוך פדה, פוריה. אשתו לוזיאן, שלא מרשה לעצמה להתרחק ממיטתו, מוסיפה "כשהגענו לבית החוליםאמרו לנו שהמצב של בעלי קריטי, הוא הגיע אחרי 20 דקות החייאה באמבולנס. הבנו שהמצבמאד קשהושהסיכויים להציל אותו נמוכים. הייתי ערה 24 שעות , ביום השני כשהלכתי להתפלל אחותי התאומה התקשרה מבית החולים ואמרה: המצב התייצב את יכולה ללכת לישון. עזבתי הכל ונסעתי בחזרה לבית החולים. פגשתי את פרופ' חסין והוא אמר לי את יכולה להירגע, יהיה בסדר! "

פרופ' יהונתן חסין, מנהל המערך הקרדיו- וסקולארי במרכז הרפואי פוריה מתאר, "מרגע שהתקשרו למד"א המערכת תפקדה על הצד המקצועי הטוב ביותר, המוקדן הבין את המצב ושלח אמבולנס ואחריו ניידת טיפול נמרץ, כשהם הגיעו לאוז היה במצב של קוצר נשימה בשלבים סופיים, היה קו ישר בא.ק.ג שמוגדר כ 5% סיכוי להצלה. הם עשו עבודה מדהימה והצליחו לעשות לו החייאה. הוא הגיע לבי"ח במצב מאד קשה, פעלנו מהר ובמקביל עשינו שורה של פעולות, התחלנו בתהליך הנשמה מורכב ומסובך ובמקביל התחלנו בקירור" . פרופ' חסין מסביר שתהליך הקירור היא טכניקה שנכנסה לאחרונה לבתי חולים ובה נעשה שימוש כאשר מטופל עבר החייאה ויש חשש לנזק מוחי. המרכז הרפואי פוריה היה אחד מבתי החולים הראשונים בארץ שהחלו לטפל באמצעות "קירור" - המכונה מאפשרת להוריד את טמפרטורת הגוף ל34 מעלות ולהשאיר אותו בטמפרטורה כזו . תהליך שמשפר את הסיכוי שהתפקוד המוחי לא יפגע.

במקביל לקירור החל פרופ' חסין בבצוע תהליך צנתור שהתברר כמורכב במיוחד לאחר שהתגלה כי שלושת העורקים המזרימים דם ללב סתומים עם הצרויות קשות ביותר.

פרופ' חסין מדגיש, "מה שהיה ייחודי בתהליך הזה ומה שהציל למעשה את חייו של דאוד היה המיומנות המקצועית הגבוהה של כל הצוות פה והיכולת שלנו לבצע צנתור בתוך טיפול נמרץ לב עם היחידה לטיפול נמרץ לב. (בד"כ עושים שלב אחרי שלב ). אין ספק שהסטטיסטיקה היתה נגדו, אני שמח שהצלחנו ביחד בפעולה משולבת ובמיומנות מקצועית יוצאת מן הכלל,לנצח את הסטטיסטיקה. היום, שבוע אחרי, הוא מרגיש טוב, הולך במחלקה ולמעשה משתחרר הביתה לתפקוד רגיל. "

דאוד מסכם ואומר, "אני מבין שהיה לי מזל עצום. אני רק יכול לברך על זה שהגעתי לכאן, לא ידעתי שיש פה טיפול כל כך מקצועי. הצלתם את חיי!! "