זהירות נחשים !

במחלקה פנימית ב', מאושפזים שני גברים, אשר הוכשו על ידי נחשים. הראשון בן 68, הוכש בסמוך לביתו במושב בגליל התחתון ואילו השני בן 31 הוכש אתמול בערב, בחוף "צאלון" בטבריה.

תושב אחד המושבים בגליל התחתון הגיע אתמול למלר"ד (חדר מיון) במרכז הרפואי פוריה כשהוא סובל מסחרחורת, לחץ בחזה, קשיי נשימה,ירידה משמעותית בלחץ הדם ורגל נפוחה מאד. לרופא שקיבל אותו במלר"ד, ד"ר גסאן ספורי, הוא סיפר שערב קודם הוא הבחין בנחש בשטח הגינה שסמוך לביתו. זו היתה שעת דמדומים (לקראת 20:00) והוא לא יכל לראות בבירור, כשהבין שמדובר בנחש (אורכו כ40 ס"מ) , הוא ניסה לדרוך על ראשו ולהרוג אותו , הוא דרך על הנחש שוב ושוב עד שהצליח. למרות שחש כאבים ברגלו חשב שהכאב הוא בשל המאמץ שהשקיע בדריסת הנחש ולכן לא התייחס לכאב. רק למחרת לקראת הערב, לאחר שמצבו החמיר והוא חש ברע, הגיע לבית החולים.

ד"ר ספורי נעזר בתיאור הנחש כדי לזהות שמדובר בצפע ארץ ישראלי, "זיהינו שני חורים שהם סימן להכשת נחש, לאור הסימפטומים שאובחנו במטופל ולאחר שהצלחנו לזהות באיזה נחש מדובר, טיפלנו בחולה באמצעות אנטי סרום דרך הוריד. אין ספק שהיה לו מזל גדול, אין טעם לנסות להיות גיבורים! אסור להתקרב לנחשים גם אם לא חושבים שהם ארסיים."

בחדר סמוך מאושפז א. צעיר בן 31 , תושב עפולה אשר בלה אתמול את היום בגלישת רוח בחוף "צאלון" . לקראת השעה 20:00 בערב בהיותו בחוף, חש עקיצה חזקה בכף הרגל, כשהרים את הרגל הבחין בשני חורים קטנים , " לא ראיתי את הנחש בחושך,

אבל הבנתי שהכיש אותי נחש, התקשרתי למד"א והגעתי למיון. הרגל מאד התנפחה ואני לא יכול לדרוך עליה. צריך שאנשים מאד יזהרו.. "

ד"ר סובח סובח, מנהל מחלקה פנימית ב', " במקרה של הכשת נחש אסור לזוז או להזיז את הגפה הנגועה, צריך להזמין סיוע רפואי ולהגיע מייד לבית החולים. בעבר אמרולקשור את המקום או למצוץ את הדם. אסור לעשות את זה! "